Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • Sukcesy polskiej kardiologii w 2018 roku i wyzwania na 2019 rok
  Data dodania: 18.01.2019

  Sukcesy polskiej kardiologii w 2018 roku i wyzwania na 2019 rok

  Ponad 11 mln nowych przypadków chorób układu sercowo-naczyniowego i 3,9 mln zgonów z ich powodu stwierdza się każdego roku w Europie − tak przedstawiają się najnowsze dane epidemiologiczne. Jak wynika z analiz Głównego Urzędu Statystycznego, co roku z przyczyn kardiologicznych umiera aż 175 tysięcy Polaków.

 • Spersonalizowane podejście do pacjenta przyszłością medycyny
  Data dodania: 17.01.2019

  Spersonalizowane podejście do pacjenta przyszłością medycyny

  Indywidualne podejście do pacjenta zapewnia precyzyjną diagnostykę i dobranie najlepszych strategii terapeutycznych – podkreśla Robert Śmigielski, ordynator oddziału ortopedii i medycyny sportowej w Instytucie Mirai. Pozwala osiągnąć znacznie lepsze efekty niż w przypadku medycyny masowej, minimalizuje ponadto możliwość wystąpienia powikłań.

 • W Sejmie informacja bieżąca ws. sytuacji w ochronie zdrowia
  Data dodania: 17.01.2019

  W Sejmie informacja bieżąca ws. sytuacji w ochronie zdrowia

  W Sejmie, na wniosek PSL-UED, trwa informacja bieżąca "w sprawie pogarszającej się sytuacji w systemie opieki zdrowotnej".

 • Konieczne przemodelowanie opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą
  Data dodania: 16.01.2019

  Konieczne przemodelowanie opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą

  Konieczne jest przemodelowanie całości opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą; plan zmian jest na ukończeniu - poinformował 15 stycznia wiceminister Zbigniew Król.

 • Białko spowalnia rozwój choroby Alzheimera
  Data dodania: 16.01.2019

  Białko spowalnia rozwój choroby Alzheimera

  Białko, które testowane jest obecnie pod kątem pomocy pacjentom po udarze mózgu, może stanowić skuteczny środek spowalniający rozwój choroby Alzheimera - informuje "Journal of Experimental Medicine".

 • Krótki sen sprzyja miażdżycy
  Data dodania: 16.01.2019

  Krótki sen sprzyja miażdżycy

  Osoby, które śpią w ciągu nocy mniej niż sześć godzin, są bardziej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego niż osoby śpiące od siedmiu do ośmiu godzin - informują naukowcy, których wnioski publikuje "Journal of the American College of Cardiology".

 • Trwają prace nad elektronicznym czytnikiem dla ociemniałych
  Data dodania: 14.01.2019

  Trwają prace nad elektronicznym czytnikiem dla ociemniałych

  Brytyjska firma Bristol Braille Technology pracuje nad czytnikiem Canute dla osób niewidomych . W zamierzeniu pomysłodawców czytnik dla ociemniałych ma oferować niemal to samo co czytniki Kindle.

 • Rekord Śląskiego Centrum Chorób Serca: 76 przeszczepów serca w 2018 r.
  Data dodania: 14.01.2019

  Rekord Śląskiego Centrum Chorób Serca: 76 przeszczepów serca w 2018 r.

  76 przeszczepów serca przeprowadzili w 2018 r. lekarze w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. To najwięcej w kraju i najwięcej w historii transplantologii w tej placówce, którą rozpoczął - przeszczepiając serce w 1985 r. - prof. Zbigniew Religa.

 • Szumowski: lek na SMA może nawet wyleczyć chorobę
  Data dodania: 12.01.2019

  Szumowski: lek na SMA może nawet wyleczyć chorobę

  Objęty refundacją lek na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) "może nawet wyleczyć tę chorobę, jeśli tylko zostanie podany choremu odpowiednio wcześnie" - powiedział podczas briefingu prasowego 11 stycznia minister zdrowia Łukasz Szumowski, mówiąc o powodach refundacji tego leku.

 • Potrzebne są zmiany systemowe w opiece medycznej
  Data dodania: 11.01.2019

  Potrzebne są zmiany systemowe w opiece medycznej

  W opiece medycznej w naszym kraju potrzebne są zmiany systemowe, należałoby również przekonać społeczeństwo do zwiększenia składki zdrowotnej – mówili 10 stycznia eksperci podczas konferencji „Priorytety w ochronie zdrowia" w Warszawie.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.