Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • „Marzyciele i rzemieślnicy": Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry'ego obchodzi 15-lecie działalności
  Data dodania: 20.09.2017

  „Marzyciele i rzemieślnicy": Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry'ego obchodzi 15-lecie działalności

  Setki spotkań, rozmów i negocjacji z przedstawicielami polskiego systemu opieki zdrowotnej. Lata spędzone na wypełnianiu wniosków, wysyłaniu pism i apelacji – tak podsumować można 15 lat starań o refundację leczenia. 

 • Suwałki: plac zabaw dla niepełnosprawnych w przedszkolu samorządowym
  Data dodania: 20.09.2017

  Suwałki: plac zabaw dla niepełnosprawnych w przedszkolu samorządowym

  Specjalna huśtawka dla dzieci na wózkach inwalidzkich, piaskownice, karuzele i zestaw integracyjny stanęły na nowym placu zabaw w Przedszkolu nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach (Podlaskie). Ponad 2 mln zł kosztowały wszystkie nowe place zabaw w suwalskich przedszkolach.

 • Z Doruchowa nad polskie morze
  Data dodania: 19.09.2017

  Z Doruchowa nad polskie morze

  W dniach 25 sierpnia - 1 września uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Doruchowie, prowadzonego przez Fundację Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych ,,Miłosierdzie'' w Kaliszu, wzięli udział w wycieczce do Darłówka nad nasze polskie morze.

 • Ponad 60 proc. nowotworów głowy i szyi wykrywanych za późno
  Data dodania: 19.09.2017

  Ponad 60 proc. nowotworów głowy i szyi wykrywanych za późno

  Ponad 60 proc. chorych na nowotwory głowy i szyi ma stawianą diagnozę w późnym stadium, gdy szanse na wyleczenie są małe. Może się to zmienić, dzięki programowi wczesnego wykrywania tych nowotworów, finansowanemu ze środków europejskich - oceniają eksperci.

 • Po spotkaniu w KPRM: rząd gotowy na zmiany w onkologii
  Data dodania: 19.09.2017

  Po spotkaniu w KPRM: rząd gotowy na zmiany w onkologii

  Podczas spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiedziano powstanie sieci ośrodków referencyjnych, przygotowanie analizy kosztów zmian dostosowania schematu leczenia refundowanego do wytycznych międzynarodowych towarzystw naukowych oraz wdrożenie rozwiązań, które pozwolą monitorować skuteczność opieki w ośrodkach oraz opinię pacjentów.

 • Rośnie rola telemedycyny
  Data dodania: 18.09.2017

  Rośnie rola telemedycyny

  Usługi telemedyczne, mimo że są oferowane na polskim rynku dopiero od 2016 r., zyskują coraz większą popularność. Pacjenci, którzy zdecydowali się skorzystać z konsultacji przez telefon, czat czy wideo, coraz bardziej doceniają tę formę kontaktu z lekarzem.

 • NFZ: 764 mln zł więcej na świadczenia - jest zarządzenie prezesa Funduszu
  Data dodania: 16.09.2017

  NFZ: 764 mln zł więcej na świadczenia - jest zarządzenie prezesa Funduszu

  W planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na ten rok została zwiększona pozycja przeznaczona na świadczenia opieki zdrowotnej; zarządzenie dot. 764 mln zł zostało podpisane 15 września. Treść zarządzenia opublikowano na stronach NFZ.

 • „Razem koordynujmy cukrzycę" – Program opieki zdrowotnej nad pacjentem z rozpoznaną cukrzycą w województwie małopolskim
  Data dodania: 16.09.2017

  „Razem koordynujmy cukrzycę" – Program opieki zdrowotnej nad pacjentem z rozpoznaną cukrzycą w województwie małopolskim

  W ramach kampanii społecznej „Razem koordynujmy cukrzycę" Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej organizują w Krakowie spotkanie dla władz samorządowych województwa małopolskiego w zakresie poprawy jakości opieki nad chorym z rozpoznaną cukrzycą, a także warsztaty edukacyjne dla pacjentów.

 • Brytyjski naukowiec: cukrzycę typu 2 można cofnąć
  Data dodania: 15.09.2017

  Brytyjski naukowiec: cukrzycę typu 2 można cofnąć

  Brytyjski naukowiec twierdzi, że przyczyną cukrzycy typu 2 jest tłuszcz w wątrobie i trzustce. Według niego, przy pomocy zmiany diety, można powrócić do zdrowia nawet przy trwającej 10 lat chorobie.

 • 318 mln ludzi na świecie wykazuje stan przedcukrzycowy
  Data dodania: 15.09.2017

  318 mln ludzi na świecie wykazuje stan przedcukrzycowy

  Stan przedcukrzcowy, który może doprowadzić do rozwoju cukrzycy, występuje u 318 mln ludzi na świecie, w tym około 5 mln Polaków – powiedziała dr Anna Sokołowska-Oracz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas europejskiego kongresu diabetologicznego w Lizbonie.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON