Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • Nawet co szósty kleszcz jest nosicielem wirusa prowadzącego do kleszczowego zapalenia mózgu
  Data dodania: 15.03.2018

  Nawet co szósty kleszcz jest nosicielem wirusa prowadzącego do kleszczowego zapalenia mózgu

  Od 20 lat systematycznie rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Wciąż jednak brakuje skutecznego lekarstwa na te chorobę, a jej konsekwencje mogą zagrażać życiu. Ponadto kleszcze coraz częściej pojawiają się w miastach – w parkach i przydomowych ogródkach.

 • Materiały prasowe / Tomasz Gollob / Tomasz Gollob, obok wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora
  Data dodania: 14.03.2018

  Tomasz Gollob skończył z akupunkturą

  Polska medycyna nie oferuje Tomaszowi Gollobowi rozwiązania alternatywnego do chińskiej akupunktury. Niestety sławny żużlowiec stracił wiarę w jej uzdrowicielską moc z powodu wciąż utrzymującego się dojmującego bólu kręgosłupa.

 • Milion osób umiera rocznie przez zażywanie podrobionych leków
  Data dodania: 14.03.2018

  Milion osób umiera rocznie przez zażywanie podrobionych leków

  Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że milion osób umiera rocznie przez zażywanie podrobionych leków; w Polsce nawet co setny lek może być "podróbką" - powiedziała PAP dr Natalia Daśko z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 • Polscy naukowcy pracują nad leczeniem jaskry białkiem nieśmiertelności
  Data dodania: 14.03.2018

  Polscy naukowcy pracują nad leczeniem jaskry białkiem nieśmiertelności

  Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach pracują nad nową metodą leczenia jaskry, głównej przyczyny nieodwracalnej ślepoty na świecie, z wykorzystaniem nowatorskiej terapii tzw. białkiem nieśmiertelności. 

 • Przełom w leczeniu oparzeń termicznych i chemicznych oczu
  Data dodania: 14.03.2018

  Przełom w leczeniu oparzeń termicznych i chemicznych oczu

  Przeszczep komórek macierzystych rąbka rogówki to przełom w okulistyce, wciąż jednak niedostępny dla polskich pacjentów. Metoda przeszczepienia rąbkowych komórek macierzystych hodowanych in vitro pozwala na skuteczne leczenie oczu po urazach chemicznych i termicznych.

 • Właściwy lek, dla właściwego pacjenta, we właściwym czasie
  Data dodania: 06.03.2018

  Właściwy lek, dla właściwego pacjenta, we właściwym czasie

  5 marca w Warszawie odbyło się III Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej. W konferencji, która jak co roku stała się przestrzenią dyskusji nad kierunkiem polityki zdrowotnej, uczestniczyli polscy i zagraniczni eksperci, podkreślając, że ponad 40 proc. wszystkich leków będących aktualnie w opracowaniu to leki personalizowane.

 • Ośrodki mogą mieć kłopot z rozliczeniem podania leków zakupionych z darowizn
  Data dodania: 06.03.2018

  Ośrodki mogą mieć kłopot z rozliczeniem podania leków zakupionych z darowizn

  Niebywały bałagan w sprawie podania nierefundowanych leków zakupionych z darowizn. W ostatnich dniach dzięki nowej interpretacji przepisów oraz zachęty ze strony resortu zdrowia już dziewięć ośrodków zadeklarowało chęć pomocy pacjentom. Niestety nowe stanowisko NFZ rzuca cień na możliwość rozliczenia podania terapii.

 • Jak uzdrowić zdrowie?
  Data dodania: 05.03.2018

  Jak uzdrowić zdrowie?

  Polacy zdecydowanie negatywnie oceniają publiczną służbę zdrowia i działania Ministerstwa Zdrowia. Za dużo biurokracji, za mało specjalistów, to podstawowe jej mankamenty.

 • Nowe limity na pieluchomajtki - nowe rozczarowania pacjentów
  Data dodania: 02.03.2018

  Nowe limity na pieluchomajtki - nowe rozczarowania pacjentów

  3 marca wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Choć zwiększa ona limit ilościowy na refundowane środki absorpcyjne z 60 do 90 sztuk miesięcznie, to nadal dyskryminuje polskich pacjentów.

 • „Moje prawie normalne życie" – udostępnij siłę w walce z rakjelitagrubego
  Data dodania: 01.03.2018

  „Moje prawie normalne życie" – udostępnij siłę w walce z rakjelitagrubego

  Już dziś, w mediach społecznościowych, rusza akcja edukacyjna „Moje prawie normalne życie", organizowana przez Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO. W jej ramach powstały filmy z udziałem osób, które chorują na raka jelita grubego.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.