Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • Łatwiejszy dostęp do terapii ratujących życie
  Data dodania: 24.07.2017

  Łatwiejszy dostęp do terapii ratujących życie

  Dostęp do terapii niestandardowych będzie możliwy od 23 lipca. Minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, jeżeli jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta – przewiduje nowa regulacja.

 • W Polsce rośnie zapotrzebowanie na przeszczepy wątroby
  Data dodania: 22.07.2017

  W Polsce rośnie zapotrzebowanie na przeszczepy wątroby

  W najbliższych latach coraz mniej będzie wskazań do przeszczepów wątroby z powody wirusowego zapalenia tego narządu, ale zapotrzebowanie na tego rodzaju transplantacje będzie rosnąć – ocenili eksperci 21 lipca na śniadaniu prasowym w Warszawie.

 • Aplikacja pomoże niepełnosprawnym poruszać się po mieście
  Data dodania: 21.07.2017

  Aplikacja pomoże niepełnosprawnym poruszać się po mieście

  Schody, strome zjazdy, dziurawe chodniki mogą uniemożliwić poruszanie się po mieście osobie jeżdżącej na wózku. Studenci z Politechniki Warszawskiej pracują nad aplikacją, która umożliwi planowanie trasy z omijaniem takich przeszkód.

 • Przyroda jest lekarstwem na wszelkie choroby
  Data dodania: 21.07.2017

  Przyroda jest lekarstwem na wszelkie choroby

  Biofilia stanowi podstawę pozytywnych reakcji ludzi na przyrodę. Definiuje się ją jako „potrzebę poczucia wspólnoty z innymi organizmami żywymi". Znaczy to, że istoty żywe mają wrodzone poczucie wspólnoty ze światem przyrody, która jest potrzebna dla prawidłowego rozwoju nas jako jednostek.

 • Małopolska o krok od testowania innowacji
  Data dodania: 21.07.2017

  Małopolska o krok od testowania innowacji

  We wrześniu zostaną dofinansowane pierwsze pomysły w ramach projektu grantowego Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych. Dzięki temu rozpoczną się sześciomiesięczne testy innowacyjnych rozwiązań dotyczących usług opiekuńczych. Najlepsze metody wsparcia osób zależnych i ich opiekunów wejdą do powszechnego użycia.

 • Bieg dla innych
  Data dodania: 20.07.2017

  Bieg dla innych

  W lipcu rozpoczynają się bezpłatne treningi dla wszystkich osób, które planują start w piątej edycji Katowice Business Run. Profesjonalni trenerzy z klubu fitness CityFit Katowice prowadzą przygotowania do tego jedynego w swoim rodzaju charytatywnego biegu sztafetowego.

 • Eliminacja glutenu z diety zdrowych ludzi to błąd
  Data dodania: 19.07.2017

  Eliminacja glutenu z diety zdrowych ludzi to błąd

  Rezygnując z glutenu narażamy się na choroby związane z większym spożyciem tłuszczów nasyconych, cukru i soli: nadciśnienie, miażdżycę i otyłość - zauważa ekspertka Instytutu Żywności i Żywienia, dr Anna Wojtasik. I tłumaczy, do czego nam gluten.

 • Integracja przez sztukę w Muzeum Śląskim w Katowicach, fot. Aleksandra Buczek
  Data dodania: 19.07.2017

  Integracja przez sztukę w Muzeum Śląskim w Katowicach

  Niezwykły eksperyment ruchowo-sensoryczny miał miejsce 11 lipca w Muzeum Śląskim. Uczestnikami warsztatów teatralno-ruchowych "Poza granicami ciemności" były osoby niewidome, słabowidzące, niesłyszące, głuchoniewidome, ich opiekunowie, wolontariusze oraz tłumacz języka migowego.

 • Kraków Business Run – nowa trasa, nowy rekord
  Data dodania: 18.07.2017

  Kraków Business Run – nowa trasa, nowy rekord

  Już 3 września Kraków Business Run wystartuje, by pomóc stanąć na nogi osobom po amputacjach i z niepełnosprawnością ruchową. Organizatorzy właśnie poinformowali o zmianie dotychczasowej trasy oraz o planowanym przyjęciu dodatkowych drużyn na listę startową.

 • Zmiana w wykazywaniu obniżeń wpłat na PFRON
  Data dodania: 17.07.2017

  Zmiana w wykazywaniu obniżeń wpłat na PFRON

  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że zgodnie z art.2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji /.../ w deklaracjach DEK-I-u, stanowiących załącznik do dokumentów DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, składanych od dnia 1 lipca 2017 r., nie można już wykorzystywać obniżeń wpłat nabytych na zasadach...


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON