Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • „Portrety trochę inaczej"
  Data dodania: 25.03.2019

  „Portrety trochę inaczej"

  Zdjęcia fotografa National Geographic odkrywają nowy wizerunek osób z Zespołem Downa.

 • IKEA wprowadza kolekcję dla osób z niepełnosprawnością
  Data dodania: 25.03.2019

  IKEA wprowadza kolekcję dla osób z niepełnosprawnością

  IKEA znany producent funkcjonalnych mebli i praktycznych akcesoriów rozszerza swą ofertę na klientów z niepełnosprawnością. Projektanci firmy nie tylko tworzą nowe przedmioty, które można wydrukować na dowolnej drukarce 3D, ale dostosowują już istniejące.

 • Badania: telemedycyna poprawia wyniki leczenia osób z niewydolnością serca
  Data dodania: 25.03.2019

  Badania: telemedycyna poprawia wyniki leczenia osób z niewydolnością serca

  Zdalne monitorowanie pacjentów z niewydolnością serca obniża ryzyko ich zgonu z różnych przyczyn oraz hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych – wykazały polskie badania, o których poinformował PAP dr hab. Mateusz Tajstra ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

 • Białystok: operacja skoliozy u dziecka bez usztywnienia kręgosłupa
  Data dodania: 25.03.2019

  Białystok: operacja skoliozy u dziecka bez usztywnienia kręgosłupa

  Pierwszą w Polsce operację bez usztywniania kręgosłupa u dziecka ze skoliozą przeprowadzono 25 marca w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Metoda ta pozwala w sześć tygodni wrócić pacjentowi do aktywności fizycznej.

 • „Nasz Dziennik": będzie korekta programu „Za życiem"
  Data dodania: 25.03.2019

  „Nasz Dziennik": będzie korekta programu „Za życiem"

  Pewne rozwiązania w programie „Za życiem" należy zaktualizować; zmiany dotyczyć będą m.in. opieki wytchnieniowej - podkreślał 25 marca w „Naszym Dzienniku" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

 • 20 tysięcy pacjentów w Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych IP CZD
  Data dodania: 25.03.2019

  20 tysięcy pacjentów w Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych IP CZD

  15 marca w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" odbyła się konferencja z okazji przekroczenia liczby dwudziestu tysięcy pacjentów leczonych w Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych. Jednym z elementów spotkania było przeprowadzenie dwóch zabiegów interwencyjnych wykonanych u dzieci z wrodzonymi wadami serca.

 • Utrata wagi zmniejsza częstotliwość migren
  Data dodania: 24.03.2019

  Utrata wagi zmniejsza częstotliwość migren

  Utrata zbędnych kilogramów zmniejsza częstotliwość i nasilenie bólów głowy u otyłych osób cierpiących na migreny - poinformowali naukowcy podczas dorocznego zjazdu Towarzystwa Endokrynologicznego (ENDO 2019), który od 23 do 26 marca odbywa się w Nowym Orleanie.

 • Jedzenie ryb może zapobiegać astmie
  Data dodania: 23.03.2019

  Jedzenie ryb może zapobiegać astmie

  Zawarte w rybach wielonienasycone kwasy tłuszczowe mogą mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka astmy - przekonują naukowcy z Australii i RPA na łamach „International Journal of Environmental Research and Public Health".

 • Mniejsza dotacja z PFRON na świetlice terapeutyczne grozi likwidacją placówek św. Brata Alberta?
  Data dodania: 23.03.2019

  Mniejsza dotacja z PFRON na świetlice terapeutyczne grozi likwidacją placówek św. Brata Alberta?

  - Organizacje pozarządowe i fundacje prowadzące świetlice terapeutyczne otrzymały z PFRON-u mniej pieniędzy niż wnioskowały. Naszym świetlicom grozi likwidacja – powiedział PAP prezes Fundacji im. św. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 • (Nie)pełnosprawny na dworcu kolejowym
  Data dodania: 22.03.2019

  (Nie)pełnosprawny na dworcu kolejowym

  W latach 2014-2017 PKP S.A. przeprowadziła modernizację 20 spośród 632 czynnych dworców kolejowych. Jej celem była poprawa jakości obsługi podróżnych, w tym także poprawa dostępności dworców i peronów dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i innych osób ze szczególnymi potrzebami, czyli obiektów, które w fazie projektowania nie uwzględniały potrzeb...


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.