Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • Senat za wzrostem nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r.
  Data dodania: 16.07.2018

  Senat za wzrostem nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r.

  Senat przyjął 13 lipca bez poprawek ustawę zakładającą przyspieszenie tempa wzrostu nakładów finansowych na publiczny system ochrony zdrowia, tak by nie mniej niż 6 proc. PKB było przeznaczane na ten cel od 2024 r. Wcześniej zakładano, że nastąpi to w roku 2025.

 • Tata, mama i stwardnienie rozsiane
  Data dodania: 13.07.2018

  Tata, mama i stwardnienie rozsiane

  Stwardnienie rozsiane nie musi przekreślać planów związanych z założeniem rodziny. W obliczu choroby ważne jest świadome podjęcie decyzji, po konsultacji z lekarzem, i odpowiednie przygotowanie do nowej roli.

 • prof. Andrzej Przybylski
  Data dodania: 13.07.2018

  Seniorze, chroń się przed udarem!

  Udar mózgu to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najczęstsze są udary niedokrwienne (85 proc.). Ryzyko wystąpienia takiego udaru rośnie aż pięciokrotnie u pacjentów z migotaniem przedsionków, arytmią charakterystyczną dla wieku podeszłego. Jak się chronić przed powikłaniami migotania przedsionków i uniknąć udaru mózgu – radzi ekspert...

 • Udało się! Bioniczne trzustki w drodze
  Data dodania: 09.07.2018

  Udało się! Bioniczne trzustki w drodze

  Jeszcze w czerwcu informowaliśmy o pracach grupa młodych polskich naukowców pod kierunkiem chirurga transplantologa dr hab. med. Michała Wszoły, którzy chcą pomóc tysiącom chorych na cukrzycę.

 • Rośnie zachorowalność na nowotwory skóry, w tym czerniaka złośliwego
  Data dodania: 09.07.2018

  Rośnie zachorowalność na nowotwory skóry, w tym czerniaka złośliwego

  W ostatnich latach znacznie zwiększa się zachorowalność na nowotwory skóry, w tym na czerniaka złośliwego. Co roku wykrywany jest on u niemal 3 tys. Polaków – mówi PAP dermatolog prof. Anna Woźniacka.

 • Aplikacja ułatwi osobom niewidomym poruszanie się w budynkach
  Data dodania: 09.07.2018

  Aplikacja ułatwi osobom niewidomym poruszanie się w budynkach

  Prostą w obsłudze nawigację wewnątrz budynków, mającą ułatwić osobom niewidomym i słabowidzącym samodzielne dotarcie do celu zaprojektowali studenci Politechniki Łódzkiej. Rozwiązanie wykorzystuje beacony, czyli niewielkie nadajniki sygnału radiowego, mogące komunikować się ze smartfonami.

 • „Muzyczny Piknik Pod Dębem”
  Data dodania: 07.07.2018

  „Muzyczny Piknik Pod Dębem”

  … to nazwa imprezy plenerowej zorganizowanej 4 lipca przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Ostrzeszowie działający przy Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu.

 • Chorzy na mukopolisacharydozę czekają na refundację leku
  Data dodania: 05.07.2018

  Chorzy na mukopolisacharydozę czekają na refundację leku

  W Polsce na choroby rzadkie i ultrarzadkie cierpi blisko 6 proc. społeczeństwa, czyli nawet 3 mln osób. Jedną z nich jest mukopolisacharydoza, która dotyka około stu pacjentów. Choroba nie jest łatwa w zdiagnozowaniu i bardzo trudna w leczeniu. W Ministerstwie Zdrowia czeka na podjęcie decyzji o refundacji lek na mukopolisacharydozę typu...

 • Ćwiczenia chronią przed depresją i jej skutkami
  Data dodania: 04.07.2018

  Ćwiczenia chronią przed depresją i jej skutkami

  Fizyczne ćwiczenia mogą być równie ważne dla osoby z depresją, jak dobranie odpowiedniego leku – twierdzą naukowcy. Proponują przy tym kilka technik, dzięki którym można ćwiczyć przyjemniej i bardziej regularnie.

 • Niepełnosprawni bez kolejki do świadczeń, niekoniecznie w tym samym dniu
  Data dodania: 03.07.2018

  Niepełnosprawni bez kolejki do świadczeń, niekoniecznie w tym samym dniu

  Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności to jedna z grup uprawnionych do korzystania ze świadczeń bez kolejki, inne to np. krwiodawcy i kombatanci; bez kolejki nie znaczy w tym samym dniu - wskazała w poniedziałek 2 lipca w Krakowie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.