Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • Kwiecień na niebiesko. Wkręć się w autyzm
  Data dodania: 11.04.2018

  Kwiecień na niebiesko. Wkręć się w autyzm

  W Krakowie trwają obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. W programie pierwszego tygodnia znalazł się happening „Ubierz Adasia na niebiesko”. Do końca kwietnia zostaną zorganizowane jeszcze różne wydarzenia. Będzie można m.in. poszerzyć wiedzę i wybrać się na koncert Kayah.

 • Targi Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego w Sosnowcu
  Data dodania: 10.04.2018

  Targi Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego w Sosnowcu

  Już 20-21 kwietnia 2018 r. w obiektach Centrum Targowo-Konferencyjnego EXPO-SILESIA w Sosnowcu obędzie się premierowa edycja Targów Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego REHexpo.

 • Pod wieloma względami jest sprawniejszy od swoich rówieśników!
  Data dodania: 10.04.2018

  Pod wieloma względami jest sprawniejszy od swoich rówieśników!

  Mariusz Urbanek z Jankowic k Rybnika na Śląsku urodził się z głębokim porażeniem mózgowym. Lekarze dawali mu kilka lat życia i nie dawali większych nadziei. Mówili, że będzie „roślinką”, że umrze w ciągu pięciu lat na zapalenie płuc. Rodzice jednak zawzięli się.

 • Choroba Fabry’ego: Ból wyklucza pacjentów z normalnego funkcjonowania
  Data dodania: 09.04.2018

  Choroba Fabry’ego: Ból wyklucza pacjentów z normalnego funkcjonowania

  Kwiecień to miesiąc budowania świadomości o chorobie Fabry’ego – rzadkiej chorobie  genetycznej, która nieleczona prowadzi do poważnych uszkodzeń serca, nerek i mózgu. O tym, kogo dotyczy, dlaczego tak trudno ją zdiagnozować oraz jak można powstrzymać jej rozwój, mówią eksperci.

 • Nieprzeciętny śmiertelnik – rekordzista zimna
  Data dodania: 09.04.2018

  Nieprzeciętny śmiertelnik – rekordzista zimna

  Holender Wim Hof zwany jest „Człowiekiem lodu”, bo jego organizm opanował zimno. Hof posiada kilka rekordów świata związanych z przebywaniem na zimnie. Jego ciało i mózg reagują inaczej niż znała to nauka – prawie wcale nie zmienia się temperatura jego skóry, a mózg wydziela opioidy, które wpływają na dobry nastrój i samopoczucie.

 • Inauguracja spotkań „Siła to stan umysłu”
  Data dodania: 06.04.2018

  Inauguracja spotkań „Siła to stan umysłu”

  Autorskie spotkanie Łukasza Kaznowskiego, autora książki pt. "Luzak na Kółkach" pozwoli Ci na refleksję nad własnymi trudnościami, związanymi nie tylko z niepełnosprawnością i nastawi pozytywnie do pokonywania barier prowadzących do szczęścia.

 • Chorzy na raka jelita grubego bez możliwości dalszego leczenia
  Data dodania: 06.04.2018

  Chorzy na raka jelita grubego bez możliwości dalszego leczenia

  Rak jelita grubego z przerzutami nie jest w Polsce leczony właściwie. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych wraz z organizacjami działającymi na rzecz chorych na raka jelita grubego, EuropaColon Polska oraz Polskim Towarzystwem Stomijnym POL-ilko, zaapelowała do ministra zdrowia o dostęp do aktywnego leczenia w 3. i 4. linii dla chorych na...

 • NIK krytykuje działalność aptek w szpitalach
  Data dodania: 06.04.2018

  NIK krytykuje działalność aptek w szpitalach

  Naczelna Izba Kontroli poddała kontroli funkcjonowanie aptek w szpitalach w ostatnich dwóch latach, tj. 2015-2017. Według Izby stwierdzone zaniedbania mogły zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów.

 • Zaćma pod lupą badaczy
  Data dodania: 04.04.2018

  Zaćma pod lupą badaczy

  Nad nowatorskim opisem zmętnień w oku pracują naukowcy z Torunia we współpracy z laboratorium w Murcji (Hiszpania). Badacze analizują optykę tkanek starzejącego się oka, w tym zjawisko rozproszenia światła wewnątrz narządu wzroku. To pozwoli opracować urządzenia okulistyczne do wczesnego wykrywania zaćmy.

 • Proteza ręki z grafenowym czujnikiem pozwala odczuwać dotyk
  Data dodania: 04.04.2018

  Proteza ręki z grafenowym czujnikiem pozwala odczuwać dotyk

  Bioniczne protezy rąk stają się coraz doskonalsze. Naukowcy opracowują urządzenia, które umożliwiają już poruszanie każdym palcem osobno, oddają zmysł dotyku i kontrolowane są za pomocą myśli.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.