Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • Ruszyła kampania społeczna „RZS – nie rezygnuj"
  Data dodania: 12.10.2018

  Ruszyła kampania społeczna „RZS – nie rezygnuj"

  W obchodzonym co roku 12 października, Światowym Dniu Reumatyzmu, rozpoczyna się edukacyjna kampania społeczna pt.: „RZS - nie rezygnuj".

 • Zbyt częste jedzenie mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby układu krążenia
  Data dodania: 11.10.2018

  Zbyt częste jedzenie mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby układu krążenia

  Nadmierne spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego i przetworzonego, istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, udaru lub wylewu. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie jego konsumpcji do 0,5 kg tygodniowo. Eksperci podkreślają jednak, że przejście na dietę bardziej roślinną wymaga jednak odpowiednich substytutów mięsa.

 • Zdalny monitoring serca uratował kilkunastu pacjentów z Piekar Śl.
  Data dodania: 11.10.2018

  Zdalny monitoring serca uratował kilkunastu pacjentów z Piekar Śl.

  Dzięki pilotażowemu projektowi zdalnego monitorowania pracy serca w Piekarach Śląskich udało się uratować zdrowie kilkunastu pacjentów – podkreślają przedstawiciele tamtejszego szpitala miejskiego i lokalnych władz, które zapowiadają kontynuację programu.

 • Caritas za zmianą kryteriów przy ocenie ofert na długoterminową opiekę domową
  Data dodania: 10.10.2018

  Caritas za zmianą kryteriów przy ocenie ofert na długoterminową opiekę domową

  Ośrodki Caritas, świadczące pielęgniarską opiekę długoterminową w domach pacjentów, postulują zmianę kryteriów i punktacji, stosowanej przez NFZ przy ocenie ofert w tej dziedzinie. Większy nacisk – jak przekonują – należy położyć m.in. na kwalifikacje personelu oraz jego zatrudnienie na etacie.

 • Ponad 250 mln ludzi na świecie nie widzi lub widzi źle
  Data dodania: 10.10.2018

  Ponad 250 mln ludzi na świecie nie widzi lub widzi źle

  Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia ponad 250 mln ludzi na świecie cierpi z powodu istotnego zaburzenia widzenia, w tym 36 mln jest niewidomych – przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Wzroku, obchodzonego 11 października.

 • W pierwszym roku po zawale umiera co piąty pacjent
  Data dodania: 10.10.2018

  W pierwszym roku po zawale umiera co piąty pacjent

  Pacjenci po zawale mogą żyć dłużej; w pierwszym roku po zawale serca umiera w naszym kraju co piąty pacjent, a po pięciu latach już co drugi – alarmowali eksperci podczas edukacyjnej konferencji kardiologicznej w Warszawie, która odbyła się 5-6 października.

 • Konferencja „Zobaczyć rehabilitację..."
  Data dodania: 09.10.2018

  Konferencja „Zobaczyć rehabilitację..."

  W gmachu Sejmu 27 września miało miejsce ważne wydarzenie dla osób z dysfunkcją wzroku i ich otoczenia. Parlamentarny Zespół ds. Osób z Niepełnosprawnością Narządu Wzroku oraz Polski Związek Niewidomych wraz z organizacjami partnerskimi zorganizowały konferencję „Zobaczyć rehabilitację osób niewidomych i słabowdzących".

 • Pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego w trzech miastach Małopolski
  Data dodania: 09.10.2018

  Pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego w trzech miastach Małopolski

  Pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego (CZP) rozpoczęły w październiku działalność w Krakowie, Gorlicach i w Tarnowie. Obejmują one obszar zamieszkały przez około 300 tys. osób – poinformowała 8 października rzeczniczka małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień.

 • Cukrzycę typu 2 można wykryć nawet 20 lat wcześniej
  Data dodania: 09.10.2018

  Cukrzycę typu 2 można wykryć nawet 20 lat wcześniej

  Nawet 20 lat wcześniej można wykryć cukrzycę typu 2 – wynika z przeprowadzonych w Japonii wieloletnich obserwacji. Informuje o tym „Journal of Endocrine Society".

 • Krew pępowinowa może być przydatna w leczeniu autyzmu i porażenia dziecięcego
  Data dodania: 09.10.2018

  Krew pępowinowa może być przydatna w leczeniu autyzmu i porażenia dziecięcego

  Uzyskujemy obiecujące efekty w eksperymentalnym wciąż leczeniu autyzmu i mózgowego porażenia dziecięcego przy użyciu pozyskiwanych z krwi pępowinowej komórek macierzystych – powiedziała 8 października w Warszawie dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Lublina.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.