Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • Organizacje pozarządowe wspierają urzędy centralne w przestrzeganiu Konwencji ONZ
  Data dodania: 01.04.2019

  Organizacje pozarządowe wspierają urzędy centralne w przestrzeganiu Konwencji ONZ

  Jak zagwarantować realizację niezbywalnych, niepodzielnych i powszechnych praw człowieka, w tym oczywiście również osób z niepełnosprawnością, wskazuje Konwencja ONZ dotycząca praw osób niepełnosprawnych, ratyfikowana przez Polskę w 2012 roku.

 • Baseny z piłkami to plac zabaw dla zarazków
  Data dodania: 31.03.2019

  Baseny z piłkami to plac zabaw dla zarazków

  Suche baseny z piłeczkami wykorzystywane do fizjoterapii dzieci - popularne także w restauracjach oraz salach zabaw - mogą przyczyniać się do transmisji drobnoustrojów między pacjentami – wynika z badania opisanego w American Journal of Infection Control (AJIC).

 • Psy potrafią wywęszyć napad padaczkowy
  Data dodania: 31.03.2019

  Psy potrafią wywęszyć napad padaczkowy

  Psy potrafią wyczuć, a nawet przewidzieć napad padaczki, dzięki zapachowi wydzielanemu przez chorą osobę – informuje pismo „Scientific Reports".

 • W Warszawie ruszyły warsztaty wspierające chorych na nowotwory oraz ich bliskich
  Data dodania: 31.03.2019

  W Warszawie ruszyły warsztaty wspierające chorych na nowotwory oraz ich bliskich

  Ruszył cykl bezpłatnych warsztatów pt. „Zdrowiej", który ma pomóc osobom z chorobą nowotworową i ich bliskim w radzeniu sobie ze stresem i emocjami. Spotkania odbywają się co poniedziałek w stolicy, a ich organizatorem jest Ruch Społeczny Polskie Amazonki.

 • Pacjenci z nowotworami potrzebują marihuany bogatej w THC
  Data dodania: 30.03.2019

  Pacjenci z nowotworami potrzebują marihuany bogatej w THC

  Pacjenci chorzy na nowotwory preferują medyczną marihuanę o wysokiej zawartości tetrahydrokannabinolu (THC), podczas gdy w innych chorobach pożądana jest raczej zawartość kannabidiolu (CBD) - informuje „Journal of Palliative Medicine".

 • Premiera dokumentu „Rycerz Stefan" o świecie trzylatka z zespołem Downa
  Data dodania: 30.03.2019

  Premiera dokumentu „Rycerz Stefan" o świecie trzylatka z zespołem Downa

  Świat widziany oczami 3-letniego Stefana z zespołem Downa, jego relacji z siostrą i otoczeniem, jest kanwą filmu dokumentalnego „Rycerz Stefan" w reżyserii Agnieszki Kozaczki Gralak. Premiera filmu odbyła się 30 marca w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

 • Na endometriozę mogą chorować nawet 2 mln Polek
  Data dodania: 30.03.2019

  Na endometriozę mogą chorować nawet 2 mln Polek

  Nawet 2 mln Polek mogą chorować na endometriozę, jedną z najbardziej dokuczliwych chorób kobiecych – przypomina Fundacja Pokonać Endometriozę z okazji przypadającego 30 marca Światowego Dnia Endometriozy.

 • Dr Marek Balicki: konieczne jest w krótkim czasie podwojenie nakładów na psychiatrię
  Data dodania: 30.03.2019

  Dr Marek Balicki: konieczne jest w krótkim czasie podwojenie nakładów na psychiatrię

  Konieczne jest w krótkim czasie podwojenie nakładów na psychiatrię dzieci i młodzieży i zwiększenie o 50 proc. dla dorosłych - powiedział PAP dyrektor Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i były minister zdrowia dr Marek Balicki.

 • Nowy wrocławski mural – przekaz, który daje nadzieję!
  Data dodania: 30.03.2019

  Nowy wrocławski mural – przekaz, który daje nadzieję!

  Ma 4,6 metra wysokości i 36 metrów szerokości. Będzie witał podróżnych na podziemnym Dworcu Wrocław, czyli dworcu autobusowym we Wrocławiu, informując, że Wrocław to miasto otwarte, które zwalcza bariery i jest przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. To nowy wrocławski mural.

 • 30 marca − Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem − wyzwania dla polskiej hematoonkologii
  Data dodania: 29.03.2019

  30 marca − Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem − wyzwania dla polskiej hematoonkologii

  Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem obchodzony jest w tym roku w sobotę 30 marca. To okazja do omówienia istotnych dla pacjentów kwestii związanych z transplantacją komórek krwiotwórczych oraz dyskusji na temat problemów pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.