Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • Kolejna nadzieja w leczeniu parkinsona
  Data dodania: 05.08.2018

  Kolejna nadzieja w leczeniu parkinsona

  Japońscy naukowcy zrobili kolejny krok w leczeniu choroby Parkinsona. Każdemu z siedmiu pacjentów wszczepiono ok. 5 mln komórek macierzystych wyhodowanych w specjalnym banku komórek. Mają one możliwość przemiany w różnego typu komórki organizmu.

 • Kolejny przełom w transplantologii?
  Data dodania: 04.08.2018

  Kolejny przełom w transplantologii?

  Uszkodzenia i choroby rogówki bardzo często prowadzą do ślepoty. Na całym świecie około 10 mln ludzi czeka na przeszczep tego narządu. Wciąż brakuje jego dawców. Jest jednak nadzieja, że w niedalekiej przyszłości będzie można ten brak pokonać dzięki nowym technologiom.

 • Niedostateczne usługi opiekuńcze dla seniorów
  Data dodania: 02.08.2018

  Niedostateczne usługi opiekuńcze dla seniorów

  Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie nt. usług opiekuńczych świadczonych osobom starszym w miejscu zamieszkania poinformowała, że prawie 20 proc. gmin nie realizuje takich usług, z czego 370 to gminy do 60 tys. mieszkańców, a 369 to gminy do 20 tys. mieszkańców. O raporcie tym informowaliśmy wcześniej:

 • Pilotażowa Poznańska Opaska Medyczna SOS dla seniorów
  Data dodania: 01.08.2018

  Pilotażowa Poznańska Opaska Medyczna SOS dla seniorów

  W Poznaniu 15 sierpnia rusza kolejny, na razie pilotażowy, program skierowany do seniorów - Poznańska Opaska Medyczna SOS. Na opasce znajduje się m.in. informacja o chorobach, o przyjmowanych lekach, uczuleniach, a także numer kontaktowy do bliskiej osoby.

 • Marszałek Piotr Całbecki wręcza bransoletkę pani Barbarze Mazurkiewicz z Torunia
  Data dodania: 01.08.2018

  Bransoletki życia dla seniorów w Kujawsko-Pomorskiem

  Teleopieka domowa to nowa, ciesząca się dużym zainteresowaniem forma wsparcia opiekuńczego niesamodzielnych osób starszych, będąca częścią marszałkowskiego programu pilotażowego dedykowanego seniorom w Kujawsko-Pomorskiem. System już działa.

 • Pacjentowi wszczepiono sztuczne serce
  Data dodania: 01.08.2018

  Pacjentowi wszczepiono sztuczne serce

  Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca odnieśli kolejny sukces w leczeniu pacjentów z problemami kardiologicznymi. 4 lipca zespół dr hab. Michała Zembali po raz pierwszy w Polsce wszczepił sztuczne serce pacjentowi cierpiącemu z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane.

 • Chrońmy naszą skórę przed słońcem – radzi dermatolog
  Data dodania: 30.07.2018

  Chrońmy naszą skórę przed słońcem – radzi dermatolog

  Stosowanie preparatów z filtrami, odpowiednie ubranie i nakrycie głowy, a także korzystanie z półcienia - to podstawowe zasady, pozwalające na bezpieczne korzystanie z promieniowania słonecznego. Przypomina o nich dermatolog prof. Anna Woźniacka.

 • Siódma edycja projektu „440 km po zmianę” zakończona
  Data dodania: 28.07.2018

  Siódma edycja projektu „440 km po zmianę” zakończona

  Już 3 lipca kobieca ekipa projektu „440 km po zmianę” wyruszyła w trasę. Po raz siódmy uczestniczki akcji łączą podróżowanie ze spełnianiem marzeń i wsparciem dla kobiety z niepełnosprawnością ruchową. Jak co roku, tak i tym razem, jeszcze więcej osób dołączyło do nich na trasie, a nocowali u zaprzyjaźnionych z projektem mieszkanek i...

 • Lecznicze właściwości kurkuminy
  Data dodania: 27.07.2018

  Lecznicze właściwości kurkuminy

  Osoby chore na jaskrę od niedawna wiedzą, że spożywanie kurkuminy chroni komórki zwojowe siatkówki. Niestety ma ona słabą rozpuszczalność i jest bardzo wolno wchłaniana do krwioobiegu. Zdecydowanie lepszą metodą jest podanie jej za pośrednictwem nanotransportera, który może być zawarty w kroplach do oczu.

 • Sukces na Alasce. Przez piekło na Denali
  Data dodania: 26.07.2018

  Sukces na Alasce. Przez piekło na Denali

  Piotr Pogon dopisał do listy swoich sportowych osiągnięć zdobycie Denali (6190 m n.p.m.). Krakowianin zmaga się od 34 lat z chorobą nowotworową, musi sobie radzić bez jednego płuca i tarczycy. Za realizację kolejnego wyzwania zapłacił wysoką cenę. Lekarze amputowali mu końcówki dwóch odmrożonych palców prawej ręki. Analizując przebieg wydarzeń...


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.