Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • Data dodania: 26.02.2009

  Niewidomi – tacy sami jak inni

  Wśród ogółu społeczeństwa pokutuje wciąż pogląd, że niewidomy to osoba, która sama niewiele jest w stanie zrobić. Należy jej współczuć, opiekować się i robić wszystko za nią. Z drugiej strony osoby niewidome nie mają jakichś wyjątkowych zdolności, sprawności, czy też specjalnych cech, prócz ograniczenia lub całkowitej utraty wzroku. W ich życiu...

 • Data dodania: 15.10.2008

  W 2009 roku może zabraknąć pieniędzy na pomoc dla niepełnosprawnych

  Powiaty otrzymają w 2009 roku o 254 mln zł mniej na zadania związane z rehabilitacją niepełnosprawnych. O ponad połowę zmniejszą się też środki na realizację programów PFRON.

 • Data dodania: 25.09.2008

  Śląski Teatr Tańca zaprasza na warszaty tańca integracyjnego

  Warsztaty adresowane do osób poszukujących nowej formy wyrazu przez taniec współczesny niezależnie od możliwości ruchowych. Zapraszamy przede wszystkim osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim, po amputacji, z porażeniem jak również wszystkich zainteresowanych poszukiwaniem nowej estetyki w ruchu. Warsztaty są jednocześnie zaproszeniem...

 • Moja wspinaczkowa przygoda z Dobrymi Duchami
  Data dodania: 10.09.2008

  Moja wspinaczkowa przygoda z Dobrymi Duchami

  Na początku sierpnia odbył się kolejny obóz wspinaczkowo-konny toruńskiej Fundacji Ducha na rzecz Rehabilitacji Naturalnej Osób Niepełnosprawnych. Do małej, malowniczej miejscowości Podlesice na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zawitała grupa osób niepełnosprawnych - podopiecznych Fundacji oraz wolontariuszy.

 • III Podkarpacki Festiwal Rekreacji i Zabawy – Pożegnanie Lata w Iwoniczu Zdroju
  Data dodania: 05.09.2008

  III Podkarpacki Festiwal Rekreacji i Zabawy – Pożegnanie Lata w Iwoniczu Zdroju

  Uwaga i zainteresowanie społeczności Iwonicza i okolic w dniach 30-31 sierpnia skupiła się na III Podkarpackim Festiwalu Rekreacji i Zabawy - Pożegnanie Lata. Pomysłodawcą i inicjatorem tej akcji od trzech lat jest dyrektor Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów, br. Eugeniusz Kret.

 • Data dodania: 14.08.2008

  Warsztaty terapii zajęciowej dostaną więcej pieniędzy

  O prawie 1,4 tys. zł wzrośnie wypłacane przez PFRON dofinansowanie za udział niepełnosprawnego w warsztatach terapii zajęciowej.

 • Data dodania: 13.08.2008

  Byłem w Londynie

  Moja przygoda rozpoczęła się już w momencie pojawienia się pomysłu wyjazdu do Londynu. Organizacja, przygotowania, stres, no i zasadnicze pytanie: czy wszystko ułoży się zgodnie z oczekiwaniami oraz czy napotkam na jakieś problemy?

 • Data dodania: 13.08.2008

  Ucho i dźwięk

  W rozprawie habilitacyjnej, prof. Tatiana Gierek, wybitny otolaryngolog, kierownik Katedry i Kliniki Laryngologii Śląskiej Akademii Medycznej, napisała: "Dźwięk w życiu człowieka, odgrywa rolę podwójną; jest niezbędny jako środek komunikacji interpersonalnej, ale wymaga też kompleksowego zwalczania jako hałas, negatywnie oddziaływujący na ludzki narząd...

 • Data dodania: 12.08.2008

  Kinezyterapia na kajakach

  Wiosna w pełni, a więc osoby niepełnosprawne mogą już planować wypoczynek na turnusach rehabilitacyjnych.

 • ROLA I SPOSÓB FUNKCJONOWANIA WTZ – Przygotowanie do zatrudnienia, czy wsparcie aktywności i socjalizacja?
  Data dodania: 21.07.2008

  ROLA I SPOSÓB FUNKCJONOWANIA WTZ – Przygotowanie do zatrudnienia, czy wsparcie aktywności i socjalizacja?

  Roli i zagrożeniom dla dalszego funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej poświęcone było spotkanie kadry kierowniczej tych placówek ze Śląska, które miało miejsce 31 marca br. w Katowicach-Janowie.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.