Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • Data dodania: 24.03.2011

  Ręce opadają... ale jest św. Franciszek, czyli o nielegalnych loteriach

  Zgodnie z art. 69 ust. 1 pkt. 4 obowiązującej ustawy o grach hazardowych z 19 listopada 2009 r. (do których zaliczono również loterie fantowe np. w kościołach, szkołach, na balach charytatwynych...), opłata za udzielenie zezwolenia na urządzenie takiej loterii wynosi 100 proc. tzw. kwoty bazowej (na obszarze jednego województwa 50 proc.)! W 2010 roku...

 • Data dodania: 20.03.2011

  Wspomagająca nauka

  Kontroluj wzrok Jedną z głównych przyczyn utraty wzroku jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Uszkodzenie tej centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostre widzenie, a szczególnie najbardziej rozpowszechnionej „suchej" postaci AMD, jest najczęstszą przyczyną ślepoty po 65 roku życia.

 • Data dodania: 17.03.2011

  Pierwszy udźwiękowiony urząd w Bielsku Podlaskim

  Firma Altix jest wyłącznym dystrybutorem systemu informacyjno-udźwiękawiającego Step-Hear ułatwiającego niewidomym i słabowidzącym orientację w przestrzeni.

 • Data dodania: 14.03.2011

  Warsztaty projektowania uniwersalnego w Krakowie

  Na łamach „Naszych Spraw" pisaliśmy już o projekcie Universal Design - Projektowanie Uniwersalne, który ma propagować ideę kształtowania środowiska człowieka w taki sposób, by było ono dostępne dla wszystkich również dla osób z niepełnosprawnościami.

 • Data dodania: 14.03.2011

  W poszukiwaniu alternatywnych form opieki

  11 marca br. w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy odbyła się konferencja „Jeśli nie DPS - to co? W poszukiwaniu alternatywnych form opieki nad osobami zależnymi", organizowana przez stołeczny ratusz we współpracy z Komisją Dialogu Społecznego ds. Mieszkań Chronionych.

 • Data dodania: 13.03.2011

  Czy eksperci Biura RPO pomogą?

  Rzecznik praw obywatelskich (RPO) prof. Irena Lipowicz powołała trzy komisje ekspertów - ds. osób starszych, migrantów oraz osób z niepełnosprawnością. Do udziału w ich pracy zaproszono specjalistów przede wszystkim z wykształceniem prawniczym.

 • Data dodania: 13.03.2011

  Zdrowe nerki to zdrowe serce

  Według najnowszych szacunków około 4,5 mln Polaków cierpi na schorzenia nerek.

 • Data dodania: 10.03.2011

  Europejski Rok Wolontariatu 2011

  W związku z ogłoszeniem 2011 roku Europejskim Rokiem Wolontariatu, Komisja Europejska przygotowała specjalną multimedialną imprezę poświeconą tematyce wolontariatu.

 • Data dodania: 10.03.2011

  Powtórka z odliczeń na rehabilitację

  Zbliża się termin rozliczeń z fiskusem za 2010 r., do którego należy się przygotować. W stosunku do roku ubiegłego nie ma zmian zasad, również zasady i kwoty odliczeń w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej dla osób z niepełnosprawnością nie uległy zmianie. Przypominamy o możliwościach odliczeń od dochodu (przed opodatkowaniem) wydatków na rehabilitację,...

 • Data dodania: 09.03.2011

  Dostępne strony www

  W siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego 8 marca br. odbyła się konferencja nt. „Dostępne strony www". Spotkanie było jednocześnie oficjalnym rozpoczęciem realizacji projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie". Jego koncepcję, metody i wytyczne do jego realizacji opracowało...


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.