Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • Proteza ręki z grafenowym czujnikiem pozwala odczuwać dotyk
  Data dodania: 04.04.2018

  Proteza ręki z grafenowym czujnikiem pozwala odczuwać dotyk

  Bioniczne protezy rąk stają się coraz doskonalsze. Naukowcy opracowują urządzenia, które umożliwiają już poruszanie każdym palcem osobno, oddają zmysł dotyku i kontrolowane są za pomocą myśli.

 • Nowe limity na pieluchomajtki – kreatywna refundacja i coraz trudniejsza sytuacja
  Data dodania: 04.04.2018

  Nowe limity na pieluchomajtki – kreatywna refundacja i coraz trudniejsza sytuacja

  Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” jest bardzo zaniepokojona skutkami nowych limitów refundacji środków absorpcyjnych, które obowiązują od 3 marca br. Prowadzą one do pogorszenia i tak trudnej sytuacji finansowej osób niesamodzielnych.

 • Egzamin praktyczny na prawo jazdy bez opłat dla osób z niepełnosprawnością
  Data dodania: 03.04.2018

  Egzamin praktyczny na prawo jazdy bez opłat dla osób z niepełnosprawnością

  Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Oznacza to bezpłatny egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B dla osób z niepełnosprawnością, które potrzebują dostosowania pojazdu do rodzaju schorzenia, jeśli jazda egzaminacyjna odbywa się pojazdem tych osób.

 • Stwardnienie rozsiane wymaga personalizacji leczenia
  Data dodania: 30.03.2018

  Stwardnienie rozsiane wymaga personalizacji leczenia

  W Polsce żyje około 46 tys. osób chorych na stwardnienie rozsiane. Większość stanowią ludzie młodzi, między 20 a 40 rokiem życia. Ich sytuacja jest co prawda znacznie lepsza, niż przed laty, ale wiele jeszcze jest do pełnego zadowolenia.

 • Gorączki nie ma już 80 proc. osób chorujących na grypę
  Data dodania: 30.03.2018

  Gorączki nie ma już 80 proc. osób chorujących na grypę

  Gorączka nie występuje obecnie już u ok. 80 proc. chorujących na grypę - powiedział PAP prof. Wiesław Kozak z UMK w Toruniu, zajmujący się badaniem gorączki już od kilkudziesięciu lat. Dodał, że powstrzymując wysoką temperaturę znacząco wydłużamy czas groźnej infekcji wirusowej.

 • Z psem przewodnikiem – wolno!
  Data dodania: 29.03.2018

  Z psem przewodnikiem – wolno!

  27 marca Sąd Odwoławczy w Krakowskim Sądzie Okręgowym uwzględnił apelację rzecznika praw obywatelskich (RPO) i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (HFPC) od wyroku pierwszej instancji. To bardzo ważny wyrok, ponieważ pokazuje, że lekarz odmawiając udzielenia świadczenia medycznego nie ma racji i musi liczyć się z prawnymi...

 • System nie radzi sobie z cukrzycą typu 2
  Data dodania: 28.03.2018

  System nie radzi sobie z cukrzycą typu 2

  Działania systemu ochrony zdrowia służące zapobieganiu, wczesnemu wykrywaniu oraz leczeniu cukrzycy typu 2 były niewystarczające. Nie udało się ograniczyć dynamiki wzrostu liczby nowych przypadków zachorowań. Nie ma także ogólnopolskiej strategii przeciwdziałania i leczenia cukrzycy, więc działania w tym zakresie miały w większości charakter...

 • Otyłość sprzymierzeńcem raka
  Data dodania: 28.03.2018

  Otyłość sprzymierzeńcem raka

  Stara prawda, że w zdrowym ciele, zdrowy duch wciąż jest aktualna. A zdrowe ciało to przede wszystkim ciało bez nadwagi i otyłości, które już są drugą najczęstszą przyczyną powstawania nowotworów.

 • Na nowe leki czeka 200 chorych z zaawansowanym szpiczakiem, refundacji nie doczekało już ponad 60 pacjentów
  Data dodania: 27.03.2018

  Na nowe leki czeka 200 chorych z zaawansowanym szpiczakiem, refundacji nie doczekało już ponad 60 pacjentów

  Innowacyjne terapie to jedyna szansa dla chorych z zaawansowanym lub nawrotowym szpiczakiem plazmocytowym. Obecnie w Polsce pilnie czeka na lek ok. 200 osób. Mimo zapowiedzi resortu zdrowia od jesieni ubiegłego roku najbardziej oczekiwany lek pomalidomid nie znalazł się na liście refundacyjnej.

 • Życie z padaczką to ciągły strach”
  Data dodania: 27.03.2018

  Życie z padaczką to ciągły strach

  Dzięki nowym, dobrze dobranym lekom, dobrej terapii chorzy na padaczkę mają szanse na normalne życie, mogą pracować, zarabiać na siebie… Problem w tym, że ok. 30 proc. pacjentów choruje na lekooporną postać tej choroby.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.