Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • Kluby 25+ - to jest to!
  Data dodania: 19.04.2018

  Kluby 25+ - to jest to!

  Sytuacja rodzin opiekujących się dorosłymi dziećmi ze znaczną niepełnosprawnością jest bardzo trudna. Dowodzi tego rozpoczęty w Sejmie 18 kwietnia spektakularny protest rodziców i dorosłych podopiecznych.

 • Apsik! Nowy sposób na alergię!
  Data dodania: 17.04.2018

  Apsik! Nowy sposób na alergię!

  Alergie stanowią bardzo ważny, ale często bagatelizowany problem zdrowotny. Alergiczny nieżyt nosa jest bardzo częstym schorzeniem w polskiej populacji. Na podstawie wyników największego badania epidemiologicznego chorób alergicznych można oszacować, że ponad 14,5 mln osób w Polsce cierpi na nieżyty nosa, a ponad 8,5 mln na alergiczny nieżyt...

 • Chorzy na Parkinsona mogą normalnie pracować. Szansą dla nich są terapie infuzyjne
  Data dodania: 17.04.2018

  Chorzy na Parkinsona mogą normalnie pracować. Szansą dla nich są terapie infuzyjne

  Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurologicznych na świecie, a wyzwania rosną wraz z procesem starzenia się społeczeństwa. Nowoczesne terapie infuzyjne są w stanie utrzymać sprawność nawet u pacjentów z zaawansowaną postacią choroby, pozwalając im na prowadzenie normalnego życia. W Polsce od blisko roku refundacją objęta...

 • Psychiatrzy dziecięcy potrzebni od zaraz
  Data dodania: 16.04.2018

  Psychiatrzy dziecięcy potrzebni od zaraz

  Rzecznik praw dziecka (RPD) Marek Michalak alarmuje, że psychiatria dziecięca jest w poważnym kryzysie. Lekarzy jest o wiele za mało, a liczba małoletnich pacjentów potrzebujących psychiatrycznego wsparcia ciągle rośnie.

 • Posiłki w szpitalach nieadekwatne do stanu zdrowia pacjentów, stwierdziła NIK
  Data dodania: 16.04.2018

  Posiłki w szpitalach nieadekwatne do stanu zdrowia pacjentów, stwierdziła NIK

  System ochrony zdrowia nie gwarantuje prawidłowego żywienia pacjentów w szpitalach alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Przepisy nie określają norm żywieniowych pacjentów, jakości produktów, zasad kontroli usług żywienia szpitalnego, czy zasad zatrudniania dietetyków na oddziałach. Dostarczane produkty nie usprawniają funkcjonowania organizmu, a...

 • Nowe terapie dają nadzieję chorym na SM
  Data dodania: 16.04.2018

  Nowe terapie dają nadzieję chorym na SM

  Stwardnienie rozsiane to choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że własne komórki odpornościowe atakują osłonę włókien nerwowych (mielinę) w mózgu i rdzeniu kręgowym. Przyczyny tej autoagresji nie są znane.

 • Leki nowej generacji skutecznie hamują rozwój raka nerki
  Data dodania: 16.04.2018

  Leki nowej generacji skutecznie hamują rozwój raka nerki

  Są znacznie skuteczniejsze od poprzednio stosowanych, wydłużają życie i dobrze sprawdzają się w  leczeniu chorych z zaawansowanym nowotworem nerki. O dostęp do innowacyjnych terapii raka nerki apelują eksperci, organizacje i pacjenci.

 • Słabnące mięśnie i problemy oddechowe mogą świadczyć o rzadkiej chorobie Pompego
  Data dodania: 13.04.2018

  Słabnące mięśnie i problemy oddechowe mogą świadczyć o rzadkiej chorobie Pompego

  15 kwietnia obchodzony jest Dzień Choroby Pompego. Choć choroba ta występuje bardzo rzadko, jej objawy są  powszechne i niejednoznaczne. Zaczyna się od problemów z poruszaniem, z czasem pojawiają się trudności z oddychaniem. Na właściwą diagnozę pacjenci czekają nawet 8 lat. Czym jest choroba Pompego, kogo dotyczy i jakie są...

 • System do rehabilitacji zaburzeń mowy powstaje w Polsce
  Data dodania: 13.04.2018

  System do rehabilitacji zaburzeń mowy powstaje w Polsce

  W Polsce średnio co osiem minut ktoś doznaje udaru mózgu. Choroba ta jest jedną z trzech najczęstszych przyczyn śmierci wśród Polaków. Na świecie udar mózgu dotyka rocznie około 10 milionów ludzi.

 • W Obornikach Wlkp. minęło ćwierćwiecze
  Data dodania: 11.04.2018

  W Obornikach Wlkp. minęło ćwierćwiecze

  Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciel” w Obornikach Wlkp. w tym roku obchodzi 25-lecie działalności. Zostało utworzone z inicjatywy rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, w odpowiedzi na luki w zakresie ich rehabilitacji, terapii i adaptacji społecznej. Zrzesza dzieci, młodzież i dorosłych.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.