Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • MRPiPS: nowy typ środowiskowego domu samopomocy
  Data dodania: 26.07.2018

  MRPiPS: nowy typ środowiskowego domu samopomocy

  Wprowadzenie nowego typu środowiskowego domu samopomocy (ŚDS) dla osób ze spektrum autyzmu, ułatwienia dla osób z spektrum autyzmu i sprzężonymi niepełnosprawnościami już przebywających w środowiskowych domach samopomocy – zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ws. środowiskowych domów samopomocy.

 • Połowa Polaków stosuje samoleczenie
  Data dodania: 24.07.2018

  Połowa Polaków stosuje samoleczenie

  W dobie starzejącego się społeczeństwa i utrudnionego dostępu do lekarza samoleczenie stanowi istotne wsparcie państwowego systemu opieki zdrowotnej. Stosuje je już co drugi Polak, a w 90 proc. takie działanie kończy się sukcesem. Aby samoleczenie było bezpieczne i skuteczne, trzeba jednak znać zasady prawidłowego odczytywania objawów oraz...

 • Czy degenerację plamki żółtej można powstrzymać?
  Data dodania: 23.07.2018

  Czy degenerację plamki żółtej można powstrzymać?

  Najsilniejszym czynnikiem ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) – groźnej choroby oczu prowadzącej do pogorszenia ostrości widzenia, ubytków w widzeniu, a niejednokrotnie do ślepoty - jest postępujący wiek. Po 50. roku życia objawy tej choroby ma 1 na 7 osób.

 • Wczesna kolacja związana z mniejszym ryzykiem raka piersi i prostaty
  Data dodania: 23.07.2018

  Wczesna kolacja związana z mniejszym ryzykiem raka piersi i prostaty

  Nawyk spożywania kolacji co najmniej dwie godziny przed snem przekłada się na mniejsze ryzyko raka piersi u kobiet i raka gruczołu krokowego u mężczyzn - informuje "International Journal of Cancer".

 • Na siedząco też można dobrze żyć
  Data dodania: 23.07.2018

  Na siedząco też można dobrze żyć

  Co robi 18-latek, który miesiącami leży na szpitalnym łóżku, podłączony do respiratora, nie mogąc ruszyć nawet palcem u nogi? Szczerze? Gapi się w sufit i modli, aby jak najszybciej umrzeć. Nie miałem odwagi, żeby ze sobą skończyć. Na szczęście.

 • Brokuły, kurkuma czy zielona herbata – prewencyjnie przeciw nowotworom
  Data dodania: 20.07.2018

  Brokuły, kurkuma czy zielona herbata – prewencyjnie przeciw nowotworom

  Warzywa krzyżowe np. brokuły, kalafior, ale też soja, kurkuma czy zielona herbata – to niektóre produkty zawierające substancje mogące zmniejszyć ryzyko powstawania nowotworów. Warto je włączyć do swojej diety, jako element profilaktyki zdrowotnej – mówi PAP dietetyk medyczny Sandra Ataniel.

 • Katarzyna Nowakowska, szefowa Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce w finale konkursu „Kobiety Kobietom”
  Data dodania: 20.07.2018

  Katarzyna Nowakowska, szefowa Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce w finale konkursu „Kobiety Kobietom”

  Konkurs miesięcznika Uroda Życia szuka szczególnych kobiet, pokazuje te, które wyróżnia szczególna pasja i których działanie wspiera inne kobiety. Z ponad 30 zgłoszeń, wybrano 5 finalistek. Katarzyna Nowakowska pokazuje w finale swoją historię robienia rzeczy społecznie ważnych, pokazuje Fundację, którą prowadzi i mówi o roli codziennego...

 • Lem to przewidział?
  Data dodania: 19.07.2018

  Lem to przewidział?

  Niezapomniane, fascynujące książki Stanisława Lema czytało się kiedyś z wypiekami i dużymi emocjami. Wybiegały daleko w przeszłość, były, jak się okazało, bardzo wizjonerskie.

 • Seniorzy bez opieki w 20 proc. gmin
  Data dodania: 18.07.2018

  Seniorzy bez opieki w 20 proc. gmin

  Prawie 20 proc. gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym właściwej opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków. Problemem pozostaje brak określonych standardów, a co za tym idzie brak możliwości oceny tych usług – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. 

 • Leki na receptę z internetowej apteki tylko dla niepełnosprawnych
  Data dodania: 18.07.2018

  Leki na receptę z internetowej apteki tylko dla niepełnosprawnych

  Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw przewiduje, że osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności będą mogły kupować przez internet leki wystawiane na e-receptę.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.