Nauka, Zdrowie i Rehabilitacja

 • „Poruszamy ludzi" – kampania społeczna zwracająca uwagę na niepełnosprawnych
  Data dodania: 29.03.2019

  „Poruszamy ludzi" – kampania społeczna zwracająca uwagę na niepełnosprawnych

  Kampanię pokazującą, że osoby z niepełnosprawnościami nie różnią się od innych, a także zachęcającą niepełnosprawnych do aktywności i spełniania marzeń – zainaugurowano 29 marca w Białymstoku. W jej ramach zaplanowano spotkania w szkołach z ambasadorami akcji.

 • Likwidacja hipertensjologii zaszkodzi pacjentom z nadciśnieniem tętniczym
  Data dodania: 29.03.2019

  Likwidacja hipertensjologii zaszkodzi pacjentom z nadciśnieniem tętniczym

  Nie należy likwidować hipertensjologii jako oddzielnej specjalności, zaszkodzi to szczególnie pacjentom z wtórnym i opornym na leczenie nadciśnieniem tętniczym krwi, a jest to w Polsce duża grupa około 0,5 mln pacjentów – przekonywali 29 marca w Warszawie lekarze tej specjalności.

 • Hodowla naczyń krwionośnych dla dializowanych chorych
  Data dodania: 29.03.2019

  Hodowla naczyń krwionośnych dla dializowanych chorych

  Wyhodowane z własnych komórek pacjenta naczynia krwionośne mogą pomóc osobom, u których stan tętnic nie pozwala na prowadzenie dializy - informuje pismo „Science Translational Medicine".

 • Kolejne dofinansowania PFRON dla organizacji pozarządowych
  Data dodania: 29.03.2019

  Kolejne dofinansowania PFRON dla organizacji pozarządowych

  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zadecydował o przekazaniu 177 mln zł dla organizacji pozarządowych – poinformował w piątek PFRON. Pieniądze te mają zapewnić wsparcie 144 tys. osób, z czego ponad 17 tys. to korzystający z rehabilitacji ciągłej w placówkach terapeutycznych.

 • Badania mózgu mogą się przyczynić do rewolucji w psychiatrii
  Data dodania: 29.03.2019

  Badania mózgu mogą się przyczynić do rewolucji w psychiatrii

  Dzięki badaniom mózgu za pomocą bardzo zaawansowanej technologicznie aparatury istnieje duża szansa na rewolucję w psychiatrii. O nowych trendach w badaniu mózgu opowiada PAP prof. Włodzisław Duch z Laboratorium Neurokognitywnego UMK w Toruniu.

 • W Krakowie bez barier. Piotr Pogon „Osobowością roku"
  Data dodania: 28.03.2019

  W Krakowie bez barier. Piotr Pogon „Osobowością roku"

  Uroczysta gala zakończyła dwunastą edycję konkursu „Kraków bez barier", zorganizowanego przez UMK w rozszerzonej formule. Do tej pory inicjatywa promowała budownictwo dostępne dla wszystkich. Zmiany regulaminowe sprawiły, że pojawiły się dodatkowe kategorie.

 • W Węgorzewie powstaną mieszkania wspierane
  Data dodania: 28.03.2019

  W Węgorzewie powstaną mieszkania wspierane

  Fundacja Pomocy Społecznej "Nasz Dom Węgorzewo" utworzy mieszkania wspierane dla ośmiu dorosłych. Zamieszkają w nich osoby upośledzone umysłowo. Pod okiem opiekunów będą się uczyły samodzielnego życia.

 • Nowoczesne leczenie osób ze schizofrenią zmniejsza wydatki na renty
  Data dodania: 28.03.2019

  Nowoczesne leczenie osób ze schizofrenią zmniejsza wydatki na renty

  Obecnie aż 10 proc. wszystkich osób w Polsce pobierających renty stanowią osoby ze schizofrenią. Refundacja skutecznych terapii dla tych pacjentów może to zmienić i przynieść oszczędności – ocenili 28 marca eksperci podczas debaty w Warszawie.

 • Ponad 200 mln na pomoc niepełnosprawnym m.in. na uczelniach
  Data dodania: 27.03.2019

  Ponad 200 mln na pomoc niepełnosprawnym m.in. na uczelniach

  200 mln zł przeznaczy NCBR na dostosowanie uczelni do potrzeb osób niepełnosprawnych w ramach ogłoszonego 27 marca konkursu „Uczelnia dostępna". Podczas konferencji prasowej na UW podpisano również umowę dot. szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników.

 • Badania genetyczne w kierunku raka mogą przynieść korzyści gospodarcze
  Data dodania: 27.03.2019

  Badania genetyczne w kierunku raka mogą przynieść korzyści gospodarcze

  Przesiewowe badania genetyczne, służące wczesnemu wykrywaniu nowotworów, w ciągu 20 lat mogą przynieść korzyści gospodarcze przekraczające 90 mld zł – przekonywali 27 marca eksperci podczas śniadania prasowego w Warszawie.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.