Akty Prawne

 • Za niekonstytucyjne uznał TK zamieszczanie informacji chorobie psychicznej w orzeczeniu
  Data dodania: 22.06.2018

  Za niekonstytucyjne uznał TK zamieszczanie informacji chorobie psychicznej w orzeczeniu

  Przepisy nakazujące wskazanie w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności symbolu jej przyczyny są niekonstytucyjne – uznał Trybunał Konstytucyjny w wyroku wydanym 19 czerwca 2018 r.( sygn. akt SK...

 • Prezydent podpisał dwie ustawy dotyczące osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
  Data dodania: 15.05.2018

  Prezydent podpisał dwie ustawy dotyczące osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

  Prezydent Andrzej Duda podpisał 14 maja dwie ustawy ważne dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawnych: o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz o szczególnych rozwiązaniach wspierających te osoby.

 • Spółdzielnie socjalne po nowemu
  Data dodania: 09.04.2018

  Spółdzielnie socjalne po nowemu

  Zmiany w spółdzielniach socjalnych, które weszły w życie 31 marca br., to efekt uchwalonej przez parlament nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku...

 • Egzamin praktyczny na prawo jazdy bez opłat dla osób z niepełnosprawnością
  Data dodania: 03.04.2018

  Egzamin praktyczny na prawo jazdy bez opłat dla osób z niepełnosprawnością

  Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Oznacza to bezpłatny egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B dla osób z niepełnosprawnością, które potrzebują dostosowania pojazdu do rodzaju schorzenia, jeśli jazda egzaminacyjna odbywa się pojazdem tych osób.

 • Dla przyjęcia do DPS niezbędna zgoda sądu
  Data dodania: 02.01.2018

  Dla przyjęcia do DPS niezbędna zgoda sądu

  Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Konstytucyjnego.

 • Zmiany w opłacaniu składek ZUS od 2018 r.
  Data dodania: 14.12.2017

  Zmiany w opłacaniu składek ZUS od 2018 r.

  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina, iż zgodnie z nowymi regulacjami w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, od 1 stycznia 2018 r. płatnik składek będzie opłacał składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednym przelewem na indywidualny numer rachunku.

 • W 2019 roku ruszy internetowy system weryfikacji leków, co ma ograniczyć ryzyko zakupu „fałszywek”
  Data dodania: 29.09.2017

  W 2019 roku ruszy internetowy system weryfikacji leków, co ma ograniczyć ryzyko zakupu „fałszywek”

  Od 2019 roku farmaceuta lub osoba, która wydaje pacjentowi lek, będzie musiała sprawdzić jego autentyczność w ogólnopolskiej bazie. To odpowiedź na coraz poważniejszy problem, którym jest fałszowanie leków i wprowadzanie ich do legalnego obrotu. Uchronić rynek i pacjentów ma unijna dyrektywa fałszywkowa.

 • Senat przyjął specustawę zdrowotną – 281,8 mln zł na zakupy sprzętu
  Data dodania: 23.09.2017

  Senat przyjął specustawę zdrowotną – 281,8 mln zł na zakupy sprzętu

  Senat przyjął 22 września tzw. specustawę umożliwiającą wsparcie służby zdrowia kwotą 281,8 mln zł; środki zostaną przeznaczone m.in. na zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

 • Rozporządzenia dot. edukacji dzieci z niepełno sprawnościami podpisane
  Data dodania: 11.08.2017

  Rozporządzenia dot. edukacji dzieci z niepełnosprawnościami podpisane

  Z dniem 1 września wchodzą rozporządzenia Ministerstwa Edukacji dotyczące edukacji dzieci z niepełnosprawnościami. Od kilku miesięcy trwały konsultacje z nauczycielami i rodzicami, którzy obawiali się ograniczenia nauczania indywidualnego do edukacji tylko w domu.

 • Zmiana w wykazywaniu obniżeń wpłat na PFRON
  Data dodania: 17.07.2017

  Zmiana w wykazywaniu obniżeń wpłat na PFRON

  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że zgodnie z art.2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji /.../ w deklaracjach DEK-I-u, stanowiących załącznik do dokumentów DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, składanych od dnia 1 lipca 2017 r., nie można już wykorzystywać obniżeń wpłat nabytych na zasadach...


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.