Akty Prawne

 • W 2019 roku ruszy internetowy system weryfikacji leków, co ma ograniczyć ryzyko zakupu „fałszywek”
  Data dodania: 29.09.2017

  W 2019 roku ruszy internetowy system weryfikacji leków, co ma ograniczyć ryzyko zakupu „fałszywek”

  Od 2019 roku farmaceuta lub osoba, która wydaje pacjentowi lek, będzie musiała sprawdzić jego autentyczność w ogólnopolskiej bazie. To odpowiedź na coraz poważniejszy problem, którym jest fałszowanie leków i wprowadzanie ich do legalnego obrotu. Uchronić rynek i pacjentów ma unijna dyrektywa fałszywkowa.

 • Senat przyjął specustawę zdrowotną – 281,8 mln zł na zakupy sprzętu
  Data dodania: 23.09.2017

  Senat przyjął specustawę zdrowotną – 281,8 mln zł na zakupy sprzętu

  Senat przyjął 22 września tzw. specustawę umożliwiającą wsparcie służby zdrowia kwotą 281,8 mln zł; środki zostaną przeznaczone m.in. na zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

 • Rozporządzenia dot. edukacji dzieci z niepełno sprawnościami podpisane
  Data dodania: 11.08.2017

  Rozporządzenia dot. edukacji dzieci z niepełnosprawnościami podpisane

  Z dniem 1 września wchodzą rozporządzenia Ministerstwa Edukacji dotyczące edukacji dzieci z niepełnosprawnościami. Od kilku miesięcy trwały konsultacje z nauczycielami i rodzicami, którzy obawiali się ograniczenia nauczania indywidualnego do edukacji tylko w domu.

 • Zmiana w wykazywaniu obniżeń wpłat na PFRON
  Data dodania: 17.07.2017

  Zmiana w wykazywaniu obniżeń wpłat na PFRON

  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że zgodnie z art.2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji /.../ w deklaracjach DEK-I-u, stanowiących załącznik do dokumentów DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, składanych od dnia 1 lipca 2017 r., nie można już wykorzystywać obniżeń wpłat nabytych na zasadach...

 • Pierwszy pakiet "Za życiem"
  Data dodania: 01.07.2017

  Pierwszy pakiet "Za życiem"

  Pakiet zmian ustawowych wdrażających program „Za Życiem" został podpisany przez Prezydenta RP i ogłoszony w Dzienniku Ustaw.

 • Nowe zasady weryfikacji prawa do renty lub emerytury
  Data dodania: 19.04.2017

  Nowe zasady weryfikacji prawa do renty lub emerytury

  18 kwietnia weszła w życie ustawa z dnia 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 715), która określa, w jakich sytuacjach możliwe będzie wzruszenie prawomocnych decyzji organu rentowego ustalających prawo do świadczeń lub ich wysokość.

 • Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali
  Data dodania: 14.04.2017

  Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali

  Prezydent Andrzej Duda podpisał 13 kwietnia ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pierwsze wykazy placówek zakwalifikowanych do sieci będą obowiązywały od 1 października br.

 • Katalog świadczeń w odpowiedzi na interpelację
  Data dodania: 29.03.2017

  Katalog świadczeń w odpowiedzi na interpelację

  W tym roku, 1 stycznia, weszła w życie Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem", uchwalona w listopadzie ubiegłego roku.

 • Będą zmiany w tworzeniu wykazu OPP - prezydent podpisał ustawę
  Data dodania: 14.03.2017

  Będą zmiany w tworzeniu wykazu OPP - prezydent podpisał ustawę

  Organizacje pożytku publicznego, które nie złożyły w terminie sprawozdania, ale wykażą, że stało się tak nie z ich winy, będą mogły być umieszczone w wykazie podmiotów uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku - wynika z ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

 • Tworzy się zespół ds. opracowania systemu orzekania
  Data dodania: 06.02.2017

  Tworzy się zespół ds. opracowania systemu orzekania

  Ukazało się Zarządzenie nr 6 prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2017 r., na mocy którego tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.