Akty Prawne

 • Będą zmiany w tworzeniu wykazu OPP - prezydent podpisał ustawę
  Data dodania: 14.03.2017

  Będą zmiany w tworzeniu wykazu OPP - prezydent podpisał ustawę

  Organizacje pożytku publicznego, które nie złożyły w terminie sprawozdania, ale wykażą, że stało się tak nie z ich winy, będą mogły być umieszczone w wykazie podmiotów uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku - wynika z ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

 • Tworzy się zespół ds. opracowania systemu orzekania
  Data dodania: 06.02.2017

  Tworzy się zespół ds. opracowania systemu orzekania

  Ukazało się Zarządzenie nr 6 prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2017 r., na mocy którego tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

 • Rząd przyjął projekt dot. lepszej ochrony danych w dokumentacji medycznej
  Data dodania: 11.01.2017

  Rząd przyjął projekt dot. lepszej ochrony danych w dokumentacji medycznej

  Rada Ministrów przyjęła 10 stycznia projekt, który ma wzmocnić prawa pacjenta i zapewnić ochronę informacji o stanie jego zdrowia zawartych w dokumentacji medycznej. Regulacja określi też zasady dostępu do dokumentacji.

 • Można składać wnioski o świadczenie na podst. ustawy "Za życiem"
  Data dodania: 02.01.2017

  Można składać wnioski o świadczenie na podst. ustawy "Za życiem"

  Od 2 stycznia można składać wnioski o jednorazowe świadczenie przysługujące na podstawie ustawy "Za życiem". Chodzi o 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka z ciężką chorobą lub niepełnosprawnością.

 • Nowe formy wsparcia dla opiekunów, którzy stracą prawo do świadczeń
  Data dodania: 02.01.2017

  Nowe formy wsparcia dla opiekunów, którzy stracą prawo do świadczeń

  Od 2017 r. opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy stracą prawo do świadczeń w związku ze śmiercią podopiecznego, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne.

 • Prezydent podpisał nowelizację dot. zasiłku stałego dla osób z niepełnosprawnością
  Data dodania: 22.12.2016

  Prezydent podpisał nowelizację dot. zasiłku stałego dla osób z niepełnosprawnością

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. przyznawania zasiłku stałego dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności - poinformowała 22 grudnia Kancelaria Prezydenta RP. Zgodnie z tymi zapisami od 2017 r. takie osoby wcześniej niż teraz zyskają prawo do zasiłku.

 • Dostęp do lekarza bez ubezpieczenia
  Data dodania: 22.12.2016

  Dostęp do lekarza bez ubezpieczenia

  Prezydent podpisał nowelizację, zgodnie z którą dostęp do bezpłatnych świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej będą mieli wszyscy, również nieubezpieczeni. Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, obowiązkowe szczepionki od 2017 r. nadal będą finansowane z budżetu państwa, a nie przez NFZ.

 • Prezydent podpisał ustawę dot. opiekunów osób niepełnosprawnych
  Data dodania: 22.11.2016

  Prezydent podpisał ustawę dot. opiekunów osób niepełnosprawnych

  Opiekunowie, którzy po śmierci podopiecznych stracą m.in. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne. Ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda - poinformowała 22 listopada Kancelaria Prezydenta.

 • Senat nie wprowadził poprawek do noweli ustawy o rehabilitacji
  Data dodania: 04.08.2016

  Senat nie wprowadził poprawek do noweli ustawy o rehabilitacji

  Od 1 sierpnia 2017 r. będą obowiązywały nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością; 4 sierpnia Senat nie wprowadził poprawek do noweli ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, którą w połowie lipca uchwalił Sejm.

 • Już nie tylko niska cena zdecyduje o wyborze oferty w przetargu
  Data dodania: 28.07.2016

  Już nie tylko niska cena zdecyduje o wyborze oferty w przetargu

  Obowiązek zatrudniania na etat, gdy spełnione są kryteria kodeksowe, upowszechnienie kryteriów pozacenowych i możliwość zlecania spółkom-córkom zadań bez przetargów (tzw. in-house) wprowadza m.in. nowela Prawa zamówień publicznych, która wchodzi w życie 28 lipca.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.