Projekty aktów prawnych

 • Kontrowersje wokół kombatanckiej karty parkingowej
  Data dodania: 15.01.2019

  Kontrowersje wokół kombatanckiej karty parkingowej

  Wkrótce pierwsze czytanie projektu ustawy o kartach kombatanta, które dadzą im te same uprawnienia, co posiadaczom kart parkingowych osób z niepełnosprawnością. Członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej będą mogli parkować na „kopertach" i otrzymywać bezpłatnie i bezterminowo te dokumenty.

 • Senat bez poprawek do ustawy w sprawie e-skierowań
  Data dodania: 14.12.2018

  Senat bez poprawek do ustawy w sprawie e-skierowań

  Senat opowiedział się w piątek za przyjęciem bez poprawek ustawy dotyczącej wdrażania e-skierowania. Za było 57 senatorów, czterech opowiedziało się przeciw, a 24 wstrzymało się od głosu.

 • Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent
  Data dodania: 14.12.2018

  Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent

  Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent. Zgodnie z rządową nowelizacją od 1 marca 2019 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł; najniższe będą wynosiły 1100 zł.

 • Parlament przyjął nowelę znoszącą przeszkody w dostępie niewidomych do utworów drukowanych
  Data dodania: 24.11.2018

  Parlament przyjął nowelę znoszącą przeszkody w dostępie niewidomych do utworów drukowanych

  Zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, słabowidzącym i z innymi niepełnosprawnościami dostępu do utworów drukowanych przewiduje nowela ustawy o prawach autorskich, którą 22 listopada przyjął Sejm.

 • Parlament Europejski za większymi prawami pasażerów kolei
  Data dodania: 15.11.2018

  Parlament Europejski za większymi prawami pasażerów kolei

  Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, odszkodowania za spóźnienia i miejsce dla rowerów w każdym pociągu – Parlament Europejski przegłosował pakiet zmian, które zwiększają prawa pasażerów kolei na terenie Unii Europejskiej. Zabiegali o to w Brukseli europosłowie Platformy Obywatelskiej Marek Plura, Elżbieta Łukacijewska i Róża Thun.

 • Senat za utworzeniem Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
  Data dodania: 27.10.2018

  Senat za utworzeniem Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

  Senat opowiedział się 26 października za ustawą zakładającą utworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ma on być zasilany z części składki na Fundusz Pracy i z daniny solidarnościowej od osób zarabiających ponad milion złotych rocznie.

 • Senat za zwiększeniem o 50 mln zł kwoty na bezpłatne leki dla seniorów
  Data dodania: 27.10.2018

  Senat za zwiększeniem o 50 mln zł kwoty na bezpłatne leki dla seniorów

  Senat opowiedział się 26 października za zwiększeniem o 50 mln zł puli pieniędzy przewidzianych na ten rok na bezpłatne leki dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat. Izba bez poprawek przyjęła nowelę ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

 • Za większymi prawami pasażerów kolei w Parlamencie Europejskim
  Data dodania: 11.10.2018

  Za większymi prawami pasażerów kolei w Parlamencie Europejskim

  Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, odszkodowania za spóźnienia i miejsce dla rowerów w każdym pociągu – Komisja Transportu i Turystyki w PE przegłosowała pakiet zmian, które zwiększają prawa pasażerów kolei na terenie Unii Europejskiej. Zabiegali o to w Parlamencie Europejskim europosłowie Platformy Obywatelskiej Marek Plura, Elżbieta...

 • Sejmowa debata nad projektem likwidującym obowiązek szczepień
  Data dodania: 04.10.2018

  Sejmowa debata nad projektem likwidującym obowiązek szczepień

  Sejm debatował 3 października nad przewidującym likwidację obowiązku szczepień ochronnych obywatelskim projektem nowelizacji ustawy. W dyskusji złożono dwa wnioski - o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu i o skierowanie go do prac komisji. Głosowanie zaplanowano 4 października.

 • Klub PiS odrzucił projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym
  Data dodania: 04.10.2018

  Klub PiS odrzucił projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym

  Wyrzucenie "do kosza" projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym jest symbolem tego, w jaki sposób władza traktuje osoby z niepełnosprawnością - oceniły posłanki PO Marzena Okła-Drewnowicz, Joanna Augustynowska oraz Adrian Glinka, jeden z uczestników protestu niepełnosprawnych w Sejmie.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.