Projekty aktów prawnych

 • Należy umożliwić głosowanie korespondencyjne osobom z niepełnosprawnością uważa sejmowa komisja
  Data dodania: 09.01.2018

  Należy umożliwić głosowanie korespondencyjne osobom z niepełnosprawnością uważa sejmowa komisja

  Nowela Kodeksu wyborczego przyjęta na początku grudnia ub. roku przez Sejm zlkwidowała możliwość głosowania korespondencyjnego. Senat jednak wniósł poprawkę i opowiedział się za przywróceniem takiej możliwości tylko dla osób z niepełnosprawnością.

 • Renty i emerytury bez składek?
  Data dodania: 27.12.2017

  Renty i emerytury bez składek?

  21 grudnia 2017 do Sejmu trafił projekt ustawy posłów PSL zakładający zniesienie podatku dochodowego oraz składki zdrowotnej od rent i emerytur. W praktyce oznaczałoby to pobieranie świadczeń w kwocie brutto. Takie zasady obowiązują w Bułgarii, na Węgrzech i Litwie.

 • Co w prawie piszczało w 2017 roku
  Data dodania: 22.12.2017

  Co w prawie piszczało w 2017 roku

  Krótką ocenę najważniejszych wydarzeń mijającego 2017 roku należy rozpocząć od przyjęcia 20 grudnia 2016 roku przez Radę Ministrów uchwały ws. przyjęcia programu "Za życiem". Rodziny w jego ramach będą mogły liczyć m.in. na 120 godzin rocznie tzw. opieki wytchnieniowej, preferencje w programie "Mieszkanie plus", łatwiejszy dostęp do rehabilitacji.

 • Głosowanie korespondencyjne – tak, czy nie?
  Data dodania: 22.12.2017

  Głosowanie korespondencyjne – tak, czy nie?

  Komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego, na trwającym ponad 11 godzin posiedzeniu, 1 grudnia przegłosowała likwidację głosowania korespondencyjnego – wbrew głosom posłów opozycji, rzecznika praw obywatelskich i przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnością.

 • Sejmowa komisja za poprawką Senatu do ustawy o spółdzielniach socjalnych
  Data dodania: 13.12.2017

  Sejmowa komisja za poprawką Senatu do ustawy o spółdzielniach socjalnych

  Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała przyjęcie poprawki do ustawy o spółdzielniach socjalnych. Senat chce, żeby Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakłady Aktywności Zawodowej oraz Centra i Kluby Integracji Społecznej mogły być stroną umowy dotyczącej konsorcjum spółdzielczego.

 • Nowelizacja prawa dot. zatrudniania osób niepełnosprawnych – wciąż niekorzystna dla pracodawców
  Data dodania: 12.12.2017

  Nowelizacja prawa dot. zatrudniania osób niepełnosprawnych – wciąż niekorzystna dla pracodawców

  Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Obecne brzmienie projektu, w stosunku do wersji, jaka została opublikowana we wrześniu br., jest zdecydowanie korzystniejsze dla pracodawców i bardziej racjonalne z punktu widzenia rynku pracy osób z niepełnosprawnością.

 • Należy rozważyć wprowadzenie tłumaczy języka migowego w opiece zdrowotnej
  Data dodania: 07.12.2017

  Należy rozważyć wprowadzenie tłumaczy języka migowego w opiece zdrowotnej

  Ministerstwo Zdrowia uważa, że należy w przyszłości rozważyć wprowadzenie przepisów dot. zapewnienia w opiece zdrowotnej tłumaczy języka migowego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dodaje, że trzeba najpierw wprowadzić certyfikaty dla tłumaczy języka migowego.

 • MZ: zmiany w wykazie wyrobów medycznych - korzystne dla pacjentów
  Data dodania: 07.12.2017

  MZ: zmiany w wykazie wyrobów medycznych - korzystne dla pacjentów

  Planowane zmiany w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie są korzystne dla pacjentów – oceniło 6 grudnia br. Ministerstwo Zdrowia. Zakładają one m.in. rozszerzenie wykazu o zbiornik na insulinę do osobistej pompy insulinowej.

 • Senat przyjął poprawkę do ustawy o spółdzielniach socjalnych
  Data dodania: 07.12.2017

  Senat przyjął poprawkę do ustawy o spółdzielniach socjalnych

  Senat chce, żeby Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakłady Aktywności Zawodowej oraz Centra i Kluby Integracji Społecznej mogły być stroną umowy dotyczącej konsorcjum spółdzielczego. Taką poprawkę senatorowie przyjęli 6 grudnia br. do ustawy zwiększającej wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych oraz ułatwiającej zakładanie takich ośrodków.

 • Senat przyjął poprawkę do ustawy o spółdzielniach socjalnych
  Data dodania: 06.12.2017

  Senat przyjął poprawkę do ustawy o spółdzielniach socjalnych

  Większość zaproponowanych przepisów miałaby wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu ustawy.Senat chce, żeby warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej oraz centra i kluby integracji społecznej mogły być stroną umowy dotyczącej konsorcjum spółdzielczego.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.