Projekty aktów prawnych

 • Senat przyjął poprawkę do ustawy o spółdzielniach socjalnych
  Data dodania: 07.12.2017

  Senat przyjął poprawkę do ustawy o spółdzielniach socjalnych

  Senat chce, żeby Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakłady Aktywności Zawodowej oraz Centra i Kluby Integracji Społecznej mogły być stroną umowy dotyczącej konsorcjum spółdzielczego. Taką poprawkę senatorowie przyjęli 6 grudnia br. do ustawy zwiększającej wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych oraz ułatwiającej zakładanie takich ośrodków.

 • Senat przyjął poprawkę do ustawy o spółdzielniach socjalnych
  Data dodania: 06.12.2017

  Senat przyjął poprawkę do ustawy o spółdzielniach socjalnych

  Większość zaproponowanych przepisów miałaby wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu ustawy.Senat chce, żeby warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej oraz centra i kluby integracji społecznej mogły być stroną umowy dotyczącej konsorcjum spółdzielczego.

 • Senacka komisja za ustawą o spółdzielniach socjalnych
  Data dodania: 05.12.2017

  Senacka komisja za ustawą o spółdzielniach socjalnych

  Większe wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych oraz ułatwienie zakładania takich ośrodków - zakłada ustawa, którą wraz z poprawką pozytywnie zarekomendowała 3 grudnia br. senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej.

 • Czy możliwe są zmiany w prawie odpadowym na rzecz osób niewidomych?
  Data dodania: 01.12.2017

  Czy możliwe są zmiany w prawie odpadowym na rzecz osób niewidomych?

  3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W Sejmie trwa debata na temat pełnego dostępu do segregowania odpadów przez mi.in. osoby niewidome. Przyczynkiem do niej był zainicjowany dokładnie rok temu program ENERIS „Segreguję – nie widzę przeszkód". W jego ramach na polski rynek wprowadzono pierwsze w Europie naklejki na...

 • Czy oświadczenia majątkowe będą musieli składać lekarze orzecznicy?
  Data dodania: 28.11.2017

  Czy oświadczenia majątkowe będą musieli składać lekarze orzecznicy?

  Projekt ustawy o jawności życia publicznego przygotowywany przez ministra koordynatowa służb specjalnych budzi spore kontrowersje zwłaszcza w zakresie jawności oświadczeń majątkowych członków powiatowych i wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, lekarzy orzeczników ZUS i KRUS a także lekarzy rzeczoznawców i członków komisji...

 • Posłowie chcą, aby osoby głuche mogły prowadzić ciężarówki
  Data dodania: 24.11.2017

  Posłowie chcą, aby osoby głuche mogły prowadzić ciężarówki

  Posłowie chcą, aby osoby niesłyszące i niedosłyszące mogły starać się o prawo jazdy na ciężarówki, z wyjątkiem autobusów. Sejmowa komisja ustawodawcza 23 listopada zdecydowała, aby parlament dalej pracował nad tym rozwiązaniem, przygotowanym przez komisję petycji.

 • Senat proponuje poprawkę do ustawy ws. przyjmowania do domów pomocy
  Data dodania: 15.11.2017

  Senat proponuje poprawkę do ustawy ws. przyjmowania do domów pomocy

  Sąd opiekuńczy będzie musiał zezwolić na przyjęcie osoby małoletniej do domu pomocy społecznej, nawet jeśli osoba ta pozostaje pod władzą rodzicielską - przewiduje poprawka, jaką w środę zaproponował Senat do noweli ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

 • Rafalska: poprawimy bezpieczeństwo w placówkach zapewniających całodobową opiekę
  Data dodania: 08.11.2017

  Rafalska: poprawimy bezpieczeństwo w placówkach zapewniających całodobową opiekę

  Przygotowaliśmy nowelizację przepisów, które zwiększą bezpieczeństwo w placówkach zapewniających całodobową opiekę - poinformowała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 • Sejm uchwalił ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej
  Data dodania: 27.10.2017

  Sejm uchwalił ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej

  Lekarz, pielęgniarka i położna będą tworzyli zespół, który ma zapewnić koordynację opieki nad pacjentem w całym systemie ochrony zdrowia - przewiduje ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej, którą w piątek uchwalił Sejm. Za przyjęciem ustawy głosowało 229 posłów, 198 było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

 • Sejm za zmianą zasad przyjmowania do domów pomocy społecznej
  Data dodania: 27.10.2017

  Sejm za zmianą zasad przyjmowania do domów pomocy społecznej

  Przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby bez zgody osoby zainteresowanej, a za zgodą jej przedstawiciela ustawowego, będzie wymagać orzeczenia sądu opiekuńczego o skierowaniu do takiej placówki - taki m.in. zapis wprowadza ustawa, którą 27 października uchwalił Sejm.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.