Projekty aktów prawnych

 • Sejm uchwalił nowelę ustawy wprowadzającą m.in. zmiany w działaniu WTZ
  Data dodania: 11.05.2018

  Sejm uchwalił nowelę ustawy wprowadzającą m.in. zmiany w działaniu WTZ

  10 maja Sejm uchwalił nowelę ustawy, która m.in. zwiększa wsparcie dla osób z niepełnosprawnością, które opuściły warsztaty terapii zajęciowej. Projekt jest elementem realizacji programu „Za życiem”.

 • Sejm ucwalił dwie ustawy dotyczące osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności
  Data dodania: 09.05.2018

  Sejm uchwalił dwie ustawy dotyczące osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

  Na posiedzeniu 9 maja Sejm uchwalił dwie ustawy dotyczące osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Pierwsza z nich podnosi rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Druga z nich wprowadza szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej,...

 • Projekt ustawy dot. wsparcia osób ze znacznym stopniem już w Sejmie
  Data dodania: 02.05.2018

  Projekt ustawy dot. wsparcia osób ze znacznym stopniem już w Sejmie

  Klub PiS złożył 30 kwietnia w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, który wcześniej został zaprezentowany protestującym w Sejmie rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnością. Przedstawicielem wnioskodawców jest posłanka Joanna Kopcińska.

 • Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji w Sejmie
  Data dodania: 14.04.2018

  Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji w Sejmie

  Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny kontynuowała 11 kwietnia rozpatrywanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2215).

 • Cel: ułatwić łączenie pracy z opieką nad dziećmi i dorosłymi niepełnosprawnymi
  Data dodania: 28.02.2018

  Cel: ułatwić łączenie pracy z opieką nad dziećmi i dorosłymi niepełnosprawnymi

  - Chcemy ułatwić łączenie opieki nad dziećmi i osobami z niepełnosprawnościami z życiem zawodowym, dlatego dzisiaj na Komitecie Społecznym Rady Ministrów omawiamy propozycje nowych rozwiązań w rządowym programie Za życiem - powiedziała 28 lutego wicepremier Beata Szydło, która kieruje jego pracami.

 • Wyrównanie świadczeń dla opiekunów – w podkomisji
  Data dodania: 07.02.2018

  Wyrównanie świadczeń dla opiekunów – w podkomisji

  6 lutego sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny skierowała projekt ustawy wyrównującej świadczenia dla opiekunów osób z niepełnosprawnością, opracowany przez klub Nowoczesnej, do sejmowej podkomisji stałej ds. osób niepełnosprawnych.

 • Sejm zaakceptował korespondencyjne głosowanie przez osoby z niepełnosprawnością
  Data dodania: 11.01.2018

  Sejm zaakceptował korespondencyjne głosowanie przez osoby z niepełnosprawnością

  W nocy z 10 na 11 stycznia Sejm przyjął wszystkie senackie poprawki, rekomendowane przez sejmową Nadzwyczajną komisję 8 stycznia, do nowelizacji Kodeksu wyborczego.

 • Rząd przyjął projekt noweli ustawy o rehabilitacji
  Data dodania: 10.01.2018

  Rząd przyjął projekt noweli ustawy o rehabilitacji

  Przewidziano w nim m.in. nowe formy wsparcia byłych uczestników WTZ, możliwość elastycznego czasu pracy i telepracy dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością oraz doprecyzowano przepisy dotyczące pracodawców wystawiających informacje o kwocie obniżenia wpłat na PFRON.

 • Należy umożliwić głosowanie korespondencyjne osobom z niepełnosprawnością uważa sejmowa komisja
  Data dodania: 09.01.2018

  Należy umożliwić głosowanie korespondencyjne osobom z niepełnosprawnością uważa sejmowa komisja

  Nowela Kodeksu wyborczego przyjęta na początku grudnia ub. roku przez Sejm zlkwidowała możliwość głosowania korespondencyjnego. Senat jednak wniósł poprawkę i opowiedział się za przywróceniem takiej możliwości tylko dla osób z niepełnosprawnością.

 • Renty i emerytury bez składek?
  Data dodania: 27.12.2017

  Renty i emerytury bez składek?

  21 grudnia 2017 do Sejmu trafił projekt ustawy posłów PSL zakładający zniesienie podatku dochodowego oraz składki zdrowotnej od rent i emerytur. W praktyce oznaczałoby to pobieranie świadczeń w kwocie brutto. Takie zasady obowiązują w Bułgarii, na Węgrzech i Litwie.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.