Projekty aktów prawnych

 • Sejm za zmianą zasad przyjmowania do domów pomocy społecznej
  Data dodania: 27.10.2017

  Sejm za zmianą zasad przyjmowania do domów pomocy społecznej

  Przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby bez zgody osoby zainteresowanej, a za zgodą jej przedstawiciela ustawowego, będzie wymagać orzeczenia sądu opiekuńczego o skierowaniu do takiej placówki - taki m.in. zapis wprowadza ustawa, którą 27 października uchwalił Sejm.

 • Projekt PO "Polska Seniora" - m.in. emerytury bez podatku, "czek opiekuńczy"
  Data dodania: 24.10.2017

  Projekt PO "Polska Seniora" - m.in. emerytury bez podatku, "czek opiekuńczy"

  Emerytury bez podatku, darmowe szczepienia na grypę dla seniorów, "czek opiekuńczy" i urlop wytchnieniowy dla opiekunów - to niektóre z założeń programu "Polska Seniora", który 23 października przedstawili politycy PO.

 • Senat przyjął zmiany w przyznawaniu najniższych emerytur
  Data dodania: 19.10.2017

  Senat przyjął zmiany w przyznawaniu najniższych emerytur

  Senat przyjął 19 pażdziernika nowelizację ustaw, która zakłada, że rencistom z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy będzie przysługiwało prawo do najniższego świadczenia emerytalnego w wysokości 1 tys. zł.

 • Michałkiewicz: rozpoczynamy prace nad strategią dla niepełnosprawnych
  Data dodania: 18.10.2017

  Michałkiewicz: rozpoczynamy prace nad strategią dla niepełnosprawnych

  Dyskusje prowadzone ze środowiskiem osób niepełnosprawnych przyczynią się do tego, że przyjęte rozwiązania i propozycje będą rzeczywiście odpowiadały ich potrzebom - ocenił wiceminister w MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz. Dodał, że rozpoczęły się prace nad strategią dla osób niepełnosprawnych.

 • Senat: projekt ws. rozszerzenia dostępu do tłumaczy języka migowego
  Data dodania: 13.10.2017

  Senat: projekt ws. rozszerzenia dostępu do tłumaczy języka migowego

  Policja, straż pożarna oraz niektóre jednostki systemu ratownictwa medycznego będą miały obowiązek umożliwienia potrzebującym osobom skorzystania z tłumacza języka migowego - zakłada projekt ustawy, którym zajęły się 12 października połączone senackie komisje.

 • Najważniejsze projektowane zmiany prawne
  Data dodania: 11.10.2017

  Najważniejsze projektowane zmiany prawne

  Projekt z dnia 29 września 2017 roku ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw jest przedmiotem konsultacji społecznych.

 • Telepraca dla rodziców osób z niepełnosprawnością – proponuje MRPiPS
  Data dodania: 04.10.2017

  Telepraca dla rodziców osób z niepełnosprawnością – proponuje MRPiPS

  Umożliwienie rodzicom osób niepełnosprawnych wykonywania pracy w formie telepracy oraz w dogodnych dla nich godzinach - to jedno z założeń projektu ustawy przygotowanego w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej. Projekt ma realizować program "Za życiem".

 • Konsultacje projektu zmian w ustawie o rehabilitacji
  Data dodania: 03.10.2017

  Konsultacje projektu zmian w ustawie o rehabilitacji

  Rozpoczęly się konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.

 • Od 1 marca 2018 r. będą wyrównania dla rencistów, którzy otrzymali emerytury z urzędu
  Data dodania: 02.10.2017

  Od 1 marca 2018 r. będą wyrównania dla rencistów, którzy otrzymali emerytury z urzędu

  Renciści z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, którym przyznano emeryturę z urzędu, otrzymają wyrównanie za miesiące kiedy nie przysługiwało im prawo do najniższego świadczenia emerytalnego w wysokości 1 tys. zł. - powiedziała PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 • Sejm za ustawą ws. programów polityki zdrowotnej
  Data dodania: 30.09.2017

  Sejm za ustawą ws. programów polityki zdrowotnej

  Uproszczenie i doprecyzowanie procedur tworzenia samorządowych programów polityki zdrowotnej - to jeden z celów nowelizacji przyjętej 29 września przez Sejm. Ustawa ma też stworzyć ramy prawne umożliwiające przeprowadzanie zdrowotnych programów pilotażowych.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.