Opinie, komentarze

 • Po kasacji RPO upośledzony, który ukradł rower, wyszedł na wolność
  Data dodania: 08.02.2019

  Po kasacji RPO upośledzony, który ukradł rower, wyszedł na wolność

  Po kasacji złożonej przez rzecznika praw obywatelskich sąd umorzył postępowanie wobec mężczyzny, który został 10 lat temu zamknięty w zakładzie psychiatrycznym po kradzieży roweru - poinformowało 7 lutego biuro RPO.

 • RPO o problemach w dostępie do świadczenia pielęgnacyjnego
  Data dodania: 08.02.2019

  RPO o problemach w dostępie do świadczenia pielęgnacyjnego

  Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami mają problem w dostępie do świadczenia pielęgnacyjnego, gdy wygasa orzeczenie o niepełnosprawności ich podopiecznego - podnosi rzecznik praw obywatelskich. W piśmie do MRPiPS sygnalizuje potrzebę zmiany przepisów.

 • Wyrównanie emerytur EWK ponownie odłożone
  Data dodania: 30.01.2019

  Wyrównanie emerytur EWK ponownie odłożone

  Nowelizacja ustawy dotycząca wcześniejszych emerytur pobieranych przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami miała wejść w życie od 1 stycznia br., jednak prace nad nią po raz kolejny zostały odłożone na miesiąc.

 • Wojewoda chce zwrotu ponad 800 tys. zł wypłaconych przez sopocki MOPS opiekunom osób z niepełnosprawnością
  Data dodania: 25.01.2019

  Wojewoda chce zwrotu ponad 800 tys. zł wypłaconych przez sopocki MOPS opiekunom osób z niepełnosprawnością

  Jak informuje radio ZET, w Sopocie trwa spór między Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej a wojewodą pomorskim o wypłatę świadczeń pielęgnacyjnych, które od 2014 r. wypłacane jest w wysokości 1583 zł wszystkim opiekunom osób z niepełnosprawnościami, bez różnicowania pod względem wieku nabycia niepełnosprawności. TK uznał że różnicowanie takich osób jest...

 • RPO do TK: ubezwłasnowolnienie całkowite powinno być uznane za niekonstytucyjne
  Data dodania: 17.01.2019

  RPO do TK: ubezwłasnowolnienie całkowite powinno być uznane za niekonstytucyjne

  Ubezwłasnowolnienie całkowite jest niezgodne z zasadami godności i wolności człowieka oraz poszanowania życia prywatnego oraz rodzinnego i powinno zostać uznane za niekonstytucyjne - napisał rzecznik praw obywatelskich (RPO) Adam Bodnar w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego (TK).

 • Nieszczepienie dziecka narusza jego prawa
  Data dodania: 09.11.2018

  Nieszczepienie dziecka narusza jego prawa

  Wszelkie działania, których konsekwencją byłoby obniżenie wskaźników wyszczepialności dzieci w Polsce są z całą pewnością niekorzystne i zaprzeczają podstawowemu prawu dziecka do ochrony jego życia i zdrowia – uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

 • Komunikat Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
  Data dodania: 09.11.2018

  Komunikat Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

  W związku z pojawiającymi się informacjami, w tym w artykule opublikowanym w gazecie Dziennik Polski z dnia 8 listopada 2018 r. pt.: „Harujesz latami, a urzędnik niszczy wszystko w dzień", w sprawie prowadzonych przez Fundusz działań, mających na celu zweryfikowanie prawidłowości ubiegania się o wsparcie w postaci dofinansowań do wynagrodzeń...

 • Czy Polska wdroży Zalecenia ONZ?
  Data dodania: 26.09.2018

  Czy Polska wdroży Zalecenia ONZ?

  24 września Komitet ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami (Committee on the Rights of Persons with Disabilities - CRPD) przyjął Zalecenia dla Polski odnośnie do realizacji Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami.

 • Czy i kiedy można zwolnić pracownika z niepełnosprawnością?
  Data dodania: 28.08.2018

  Czy i kiedy można zwolnić pracownika z niepełnosprawnością?

  Trybunał Sprawiedliwości UE 18 stycznia br. wydał wyrok w sprawie możliwości zwolnienia pracownika niepełnosprawnego z powodu częstych nieobecności. Dokładnie sprawa dotyczyła, hiszpańskiego pracownika, który posiadał stopień niepełnosprawności z tytułu otyłości i w latach 2014-2015 często przebywał na zwolnieniach lekarskich.

 • Rekomendacje RPO dla ekspertów ONZ dot. praw osób z niepełnosprawnościami
  Data dodania: 07.08.2018

  Rekomendacje RPO dla ekspertów ONZ dot. praw osób z niepełnosprawnościami

  Jednolity system orzekania o niepełnosprawności, skupiający się na potencjale osoby, a nie na jej dysfunkcjach; zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia; prawo osób z niepełnosprawnościami do niezależnego życia - to część rekomendacji RPO do pełnego wdrożenia przez Polskę Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.