Opinie, komentarze

 • NSA orzekł o dyskryminacji sportowców z niepełnosprawnością
  Data dodania: 10.07.2017

  NSA orzekł o dyskryminacji sportowców z niepełnosprawnością

  Minister sportu i turystyki odmówił przyznania stypendium sportowego Renacie K., byłej zawodniczce kadry narodowej osób niepełnosprawnych i medalistce w kolarstwie.

 • Za i przeciw edukacji antydyskryminacyjnej
  Data dodania: 08.07.2017

  Za i przeciw edukacji antydyskryminacyjnej

  W 2015 roku do szkół, placówek edukacyjnych wprowadzono rozporządzeniem ministra edukacji tzw. edukację antydyskryminacyjną, mającą na celu m.in. walkę z uprzedzeniami ze względu na płeć, orientację seksualną, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie i wyznanie.

 • Dzieci niepełnosprawne powinny uczyć się w szkole – uważa Konfederacja Lewiatan
  Data dodania: 28.06.2017

  Dzieci niepełnosprawne powinny uczyć się w szkole – uważa Konfederacja Lewiatan

  Dla osób objętych indywidualnym nauczaniem, niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie priorytetem powinna być nauka w szkole, wraz z rówieśnikami, a tylko w szczególnych wyjątkach, na podstawie decyzji dyrektora placówki, powinna odbywać się w miejscu pobytu - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • Wychowywanie dzieci z niepełnosprawnością powinno być równo doceniane
  Data dodania: 13.06.2017

  Wychowywanie dzieci z niepełnosprawnością powinno być równo doceniane

  Dzieci z niepełnosprawnością wymagają szczególnej ochrony ze strony państwa, dlatego rodzic zastępczy niespokrewniony z dzieckiem, rezygnując z pracy powinien otrzymywać odpowiednie wsparcie – uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak w apelacji o zmiany legislacyjne, skierowanej 12 czerwca do minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

 • Czy prawo jazdy kat. B wystarczy by prowadzić motocykl trójkołowy?
  Data dodania: 06.06.2017

  Czy prawo jazdy kat. B wystarczy by prowadzić motocykl trójkołowy?

  W ramach akcji „Poniedziałek Wolności" prowadzonej przez klub Kukiz'15, która ma poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczać biurokrację, złożono 5 czerwca projekt ustawy umożliwiający poruszanie się motocyklem trójkołowym także osobom, które od co najmniej trzech lat mają prawo jazdy kat. B. Obecnie, by prowadzić taki pojazd wymagane jest prawo...

 • „Rzeczpospolita": Sąd za brak szczepień
  Data dodania: 19.05.2017

  „Rzeczpospolita": Sąd za brak szczepień

  Są pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich osobom, które nie szczepią dzieci - pisze "Rzeczpospolita" z 19 maja.

 • RPO w sądzie ws. praw osoby niewidomej
  Data dodania: 06.04.2017

  RPO w sądzie ws. praw osoby niewidomej

  Rzecznik praw obywatelskich stanął w obronie praw niewidomej Jolanty Kramarz, której odmówiono wizyty w krakowskim gabinecie okulistycznym, ponieważ chciała przyjść do przychodni w asyście psa przewodnika. 5 kwietnia Sąd Rejonowy dla Krakowa Podgórza rozpoznał...

 • RPO: Z duchem i literą prawa
  Data dodania: 03.04.2017

  RPO: Z duchem i literą prawa

  Uczymy się całe życie. A na pewno powinniśmy. Dla własnego dobra, aby umieć walczyć o swoją rację. Przykładem jest zaskarżenie przez rzecznika praw obywatelskich do WSA nakazu Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu oddania środków udzielonych osobie z niepełnosprawnością na podjęcie przez nią działalności gospodarczej.

 • TK o orzekaniu ws. pobytu w zakładzie psychiatrycznym: przepis niezgodny z konstytucją
  Data dodania: 22.03.2017

  TK o orzekaniu ws. pobytu w zakładzie psychiatrycznym: przepis niezgodny z konstytucją

  Skazany, umieszczony w zakładzie psychiatrycznym powinien móc uczestniczyć w rozprawie, na której sąd rozstrzyga o jego dalszym pobycie w placówce – orzekł TK. Uznał tym samym, że przepis, który skazanemu nie gwarantuje takiego prawa, jest niezgodny z konstytucją.

 • Skarga do ETPC ws. skazanego z niepełnosprawnością intelektualną
  Data dodania: 13.02.2017

  Skarga do ETPC ws. skazanego z niepełnosprawnością intelektualną

  Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skierowano skargę na Polskę ws. P.M. - mężczyzny z niepełnosprawnością intelektualną, skazanego na 25 lat więzienia za podwójne zabójstwo. Skazanie to budzi "poważne wątpliwości" Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.