Prawo

 • Nieszczepienie dziecka narusza jego prawa
  Data dodania: 09.11.2018

  Nieszczepienie dziecka narusza jego prawa

  Wszelkie działania, których konsekwencją byłoby obniżenie wskaźników wyszczepialności dzieci w Polsce są z całą pewnością niekorzystne i zaprzeczają podstawowemu prawu dziecka do ochrony jego życia i zdrowia – uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

 • Komunikat Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
  Data dodania: 09.11.2018

  Komunikat Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

  W związku z pojawiającymi się informacjami, w tym w artykule opublikowanym w gazecie Dziennik Polski z dnia 8 listopada 2018 r. pt.: „Harujesz latami, a urzędnik niszczy wszystko w dzień", w sprawie prowadzonych przez Fundusz działań, mających na celu zweryfikowanie prawidłowości ubiegania się o wsparcie w postaci dofinansowań do wynagrodzeń...

 • Senat za utworzeniem Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
  Data dodania: 27.10.2018

  Senat za utworzeniem Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

  Senat opowiedział się 26 października za ustawą zakładającą utworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ma on być zasilany z części składki na Fundusz Pracy i z daniny solidarnościowej od osób zarabiających ponad milion złotych rocznie.

 • Senat za zwiększeniem o 50 mln zł kwoty na bezpłatne leki dla seniorów
  Data dodania: 27.10.2018

  Senat za zwiększeniem o 50 mln zł kwoty na bezpłatne leki dla seniorów

  Senat opowiedział się 26 października za zwiększeniem o 50 mln zł puli pieniędzy przewidzianych na ten rok na bezpłatne leki dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat. Izba bez poprawek przyjęła nowelę ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

 • Zmiany w trzech rozporządzeniach do ustawy o rehabilitacji
  Data dodania: 12.10.2018

  Zmiany w trzech rozporządzeniach do ustawy o rehabilitacji

  W związku ze zmianą ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o rehabilitacji, dokonanej ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

 • Za większymi prawami pasażerów kolei w Parlamencie Europejskim
  Data dodania: 11.10.2018

  Za większymi prawami pasażerów kolei w Parlamencie Europejskim

  Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, odszkodowania za spóźnienia i miejsce dla rowerów w każdym pociągu – Komisja Transportu i Turystyki w PE przegłosowała pakiet zmian, które zwiększają prawa pasażerów kolei na terenie Unii Europejskiej. Zabiegali o to w Parlamencie Europejskim europosłowie Platformy Obywatelskiej Marek Plura, Elżbieta...

 • Klub PiS odrzucił projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym
  Data dodania: 04.10.2018

  Klub PiS odrzucił projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym

  Wyrzucenie "do kosza" projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym jest symbolem tego, w jaki sposób władza traktuje osoby z niepełnosprawnością - oceniły posłanki PO Marzena Okła-Drewnowicz, Joanna Augustynowska oraz Adrian Glinka, jeden z uczestników protestu niepełnosprawnych w Sejmie.

 • Sejmowa debata nad projektem likwidującym obowiązek szczepień
  Data dodania: 04.10.2018

  Sejmowa debata nad projektem likwidującym obowiązek szczepień

  Sejm debatował 3 października nad przewidującym likwidację obowiązku szczepień ochronnych obywatelskim projektem nowelizacji ustawy. W dyskusji złożono dwa wnioski - o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu i o skierowanie go do prac komisji. Głosowanie zaplanowano 4 października.

 • Klub PiS pozytywnie o projekcie ws. utworzenia Funduszu Solidarnościowego, przeciwne PO i "N"
  Data dodania: 04.10.2018

  Klub PiS pozytywnie o projekcie ws. utworzenia Funduszu Solidarnościowego, przeciwne PO i "N"

  Klub PiS pozytywnie zaopiniował 2 października w Sejmie projekt ustawy ws. utworzenia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Odrzucenia propozycji w pierwszym czytaniu chce klub PO, przeciwko są również kluby Nowoczesna i PSL-UED.

 • PiS chce odrzucenia projektu ustawy PO o pomocy osobom niesamodzielnym
  Data dodania: 03.10.2018

  PiS chce odrzucenia projektu ustawy PO o pomocy osobom niesamodzielnym

  Klub PiS chce odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu ustawy posłów PO o pomocy osobom niesamodzielnym, który zakłada m.in. wprowadzenie "urlopu wytchnieniowego" dla wszystkich osobiście opiekujących się takimi osobami.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.