Prawo

 • Alimenty dla osób niepełnosprawnych – bezterminowo?
  Data dodania: 17.01.2019

  Alimenty dla osób niepełnosprawnych – bezterminowo?

  Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zmieny w prawie dotyczącym osób z niepełnosprawnością, które ukończyły 25 lat. Ma nie być już automatycznego wygaszania obowiązku alimentacyjnego.

 • RPO do TK: ubezwłasnowolnienie całkowite powinno być uznane za niekonstytucyjne
  Data dodania: 17.01.2019

  RPO do TK: ubezwłasnowolnienie całkowite powinno być uznane za niekonstytucyjne

  Ubezwłasnowolnienie całkowite jest niezgodne z zasadami godności i wolności człowieka oraz poszanowania życia prywatnego oraz rodzinnego i powinno zostać uznane za niekonstytucyjne - napisał rzecznik praw obywatelskich (RPO) Adam Bodnar w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego (TK).

 • Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
  Data dodania: 04.01.2019

  Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

  1 stycznia br. weszła w życie ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2192). Nowe przepisy zakładają powstanie tego funduszu jako nowej instytucji, która będzie wspierała osoby z niepełnosprawnością.

 • Senat bez poprawek do ustawy w sprawie e-skierowań
  Data dodania: 14.12.2018

  Senat bez poprawek do ustawy w sprawie e-skierowań

  Senat opowiedział się w piątek za przyjęciem bez poprawek ustawy dotyczącej wdrażania e-skierowania. Za było 57 senatorów, czterech opowiedziało się przeciw, a 24 wstrzymało się od głosu.

 • Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent
  Data dodania: 14.12.2018

  Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent

  Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent. Zgodnie z rządową nowelizacją od 1 marca 2019 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł; najniższe będą wynosiły 1100 zł.

 • Prezydent podpisał nowelę znoszącą przeszkody w dostępie niewidomych do utworów drukowanych
  Data dodania: 14.12.2018

  Prezydent podpisał nowelę znoszącą przeszkody w dostępie niewidomych do utworów drukowanych

  Zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, słabowidzącym i z innymi niepełnosprawnościami dostęp do utworów drukowanych - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o prawie autorskim.

 • Parlament przyjął nowelę znoszącą przeszkody w dostępie niewidomych do utworów drukowanych
  Data dodania: 24.11.2018

  Parlament przyjął nowelę znoszącą przeszkody w dostępie niewidomych do utworów drukowanych

  Zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, słabowidzącym i z innymi niepełnosprawnościami dostępu do utworów drukowanych przewiduje nowela ustawy o prawach autorskich, którą 22 listopada przyjął Sejm.

 • Parlament Europejski za większymi prawami pasażerów kolei
  Data dodania: 15.11.2018

  Parlament Europejski za większymi prawami pasażerów kolei

  Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, odszkodowania za spóźnienia i miejsce dla rowerów w każdym pociągu – Parlament Europejski przegłosował pakiet zmian, które zwiększają prawa pasażerów kolei na terenie Unii Europejskiej. Zabiegali o to w Brukseli europosłowie Platformy Obywatelskiej Marek Plura, Elżbieta Łukacijewska i Róża Thun.

 • Nieszczepienie dziecka narusza jego prawa
  Data dodania: 09.11.2018

  Nieszczepienie dziecka narusza jego prawa

  Wszelkie działania, których konsekwencją byłoby obniżenie wskaźników wyszczepialności dzieci w Polsce są z całą pewnością niekorzystne i zaprzeczają podstawowemu prawu dziecka do ochrony jego życia i zdrowia – uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

 • Komunikat Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
  Data dodania: 09.11.2018

  Komunikat Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

  W związku z pojawiającymi się informacjami, w tym w artykule opublikowanym w gazecie Dziennik Polski z dnia 8 listopada 2018 r. pt.: „Harujesz latami, a urzędnik niszczy wszystko w dzień", w sprawie prowadzonych przez Fundusz działań, mających na celu zweryfikowanie prawidłowości ubiegania się o wsparcie w postaci dofinansowań do wynagrodzeń...


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.