Prawo

 • Projekty ws. edukacji dzieci z niepełno sprawnościami wkrótce wrócą do konsultacji
  Data dodania: 27.05.2017

  Projekty ws. edukacji dzieci z niepełno sprawnościami wkrótce wrócą do konsultacji

  Ministerstwo Edukacji chce, by w najbliższych dwóch tygodniach do konsultacji społecznych ponownie trafiły trzy rozporządzenia ws. edukacji dzieci z niepełnosprawnościami - poinformowała PAP naczelnik Wydziału Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych MEN Elżbieta Neroj.

 • „Rzeczpospolita": Sąd za brak szczepień
  Data dodania: 19.05.2017

  „Rzeczpospolita": Sąd za brak szczepień

  Są pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich osobom, które nie szczepią dzieci - pisze "Rzeczpospolita" z 19 maja.

 • Senat proponuje zwiększenie czasu nadawania programów z udogodnieniami dla niepełnosprawnych
  Data dodania: 17.05.2017

  Senat proponuje zwiększenie czasu nadawania programów z udogodnieniami dla niepełnosprawnych

  Senat zaproponował 17 maja, aby od 2022 r. co najmniej 50 proc. kwartalnego czasu nadawania programów telewizyjnych, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, miało udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Obecnie taki obowiązek dotyczy 10 proc. kwartalnego nadawania programu.

 • Zła nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
  Data dodania: 12.05.2017

  Zła nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

  Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wejdzie w życie z niejasnymi, bardzo groźnymi dla przedsiębiorców przepisami – Sejm przyjął senackie poprawki i skierował ją do podpisu prezydenta RP. W trakcie prac nad ustawą nie zostały należycie przeprowadzone konsultacje społeczne, a wprowadzone regulacje naruszają kompetencje zarezerwowane dla...

 • Upodmiotowienie pacjenta bardzo istotne dla jego bezpieczeństwa
  Data dodania: 24.04.2017

  Upodmiotowienie pacjenta bardzo istotne dla jego bezpieczeństwa

  Upodmiotowienie jest bardzo istotne w dziedzinie bezpieczeństwa pacjenta i stanowi duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia na całym świecie – powiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Przypomniał, że przygotowywana jest specjalna ustawa mającą poprawić bezpieczeństwo pacjentów.

 • Nowe zasady weryfikacji prawa do renty lub emerytury
  Data dodania: 19.04.2017

  Nowe zasady weryfikacji prawa do renty lub emerytury

  18 kwietnia weszła w życie ustawa z dnia 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 715), która określa, w jakich sytuacjach możliwe będzie wzruszenie prawomocnych decyzji organu rentowego ustalających prawo do świadczeń lub ich wysokość.

 • Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali
  Data dodania: 14.04.2017

  Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali

  Prezydent Andrzej Duda podpisał 13 kwietnia ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pierwsze wykazy placówek zakwalifikowanych do sieci będą obowiązywały od 1 października br.

 • RPO w sądzie ws. praw osoby niewidomej
  Data dodania: 06.04.2017

  RPO w sądzie ws. praw osoby niewidomej

  Rzecznik praw obywatelskich stanął w obronie praw niewidomej Jolanty Kramarz, której odmówiono wizyty w krakowskim gabinecie okulistycznym, ponieważ chciała przyjść do przychodni w asyście psa przewodnika. 5 kwietnia Sąd Rejonowy dla Krakowa Podgórza rozpoznał...

 • Resort edukacji planuje zmiany w finansowaniu kształcenia
  Data dodania: 03.04.2017

  Resort edukacji planuje zmiany w finansowaniu kształcenia

  Resort edukacji zmieni zasady finansowania uczniów z niepełnosprawnością. Subwencję z budżetu państwa na ten cel otrzymują samorządy, jednak dotychczas często przeznaczają je na inne cele, np. na remonty placówek, zamiast zajęć dla uczniów z niepełnosprawnością prowadzonych przez specjalistów.

 • Katalog świadczeń w odpowiedzi na interpelację
  Data dodania: 29.03.2017

  Katalog świadczeń w odpowiedzi na interpelację

  W tym roku, 1 stycznia, weszła w życie Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem", uchwalona w listopadzie ubiegłego roku.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON