Aktualności

 • Rzecznik ponownie prosi ZUS o zmianę podejścia do niepełnosprawności
  Data dodania: 17.08.2018

  Rzecznik ponownie prosi ZUS o zmianę podejścia do niepełnosprawności

  Wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności" stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych i z podejściem do niepełnosprawności opartym o prawa człowieka. RPO po raz kolejny prosi władze o zmianę podejścia do zagadnienia i posługiwanie się terminem „osoby wymagające bardziej intensywnego wsparcia" pozwalającym na ustalanie zakresu i...

 • Ważne dla podróżnych – problemy z legitymacjami
  Data dodania: 14.08.2018

  Ważne dla podróżnych – problemy z legitymacjami

  Wakacje, urlopy, a więc podróże, także pociągami. Tymczasem do Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) docierają sygnały o problemach z odczytaniem informacji z legitymacji osób z niepełnosprawnością. Kłopoty mają kierownicy pociągów i konduktorzy, którzy nie zawsze mogą odczytać zamieszczony na nich kod QR. Takie legitymacje wydawane są od listopada 2017...

 • V Ogólnopolska Parada Dojrzałych Wspaniałych już 18 sierpnia w Warszawie
  Data dodania: 14.08.2018

  V Ogólnopolska Parada Dojrzałych Wspaniałych już 18 sierpnia w Warszawie

  Organizatorzy spodziewają się ponad 10 000 uczestników - obecnych i przyszłych seniorów. Celem kolorowego i głośnego przemarszu ulicami stolicy jest zwrócenie uwagi na różnorodność i potencjał niemal dziesięciomilionowej, i wciąż rosnącej, grupy osób 60+.

 • Od 8 sierpnia darmowe konto dla każdego
  Data dodania: 08.08.2018

  Od 8 sierpnia darmowe konto dla każdego

  W środę 8 sierpnia br. ostatecznie wchodzą w życie przepisy, które nakładają na banki obowiązek prowadzenia darmowych tzw. podstawowych rachunków płatniczych. W ramach darmowej usługi można będzie w banku dokonać do 5 transakcji lub wypłat miesięcznie.

 • Rekomendacje RPO dla ekspertów ONZ dot. praw osób z niepełnosprawnościami
  Data dodania: 07.08.2018

  Rekomendacje RPO dla ekspertów ONZ dot. praw osób z niepełnosprawnościami

  Jednolity system orzekania o niepełnosprawności, skupiający się na potencjale osoby, a nie na jej dysfunkcjach; zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia; prawo osób z niepełnosprawnościami do niezależnego życia - to część rekomendacji RPO do pełnego wdrożenia przez Polskę Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami.

 • Dostępność plus z podpisem premiera
  Data dodania: 07.08.2018

  Dostępność plus z podpisem premiera

  Premier Mateusz Morawiecki podpisał uchwałę w sprawie programu Dostępność Plus. Program został przyjęty przez rząd w połowie lipca. Podpis premiera oznacza ostatni etap formalności związanych z ustanowienie programu, a tym samym rozpoczęcie etapu jego intensywnej realizacji.

 • ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT 2018
  Data dodania: 06.08.2018

  ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT 2018

  W związku z realizacją projektu współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zapraszamy do złożenia oferty cenowej na krajową dostawę (wykonanie składu elektronicznego, korekty, druku i kolportażu) egzemplarzy czasopisma specjalistycznego „Nowe Nasze Sprawy".

 • Konkurs „Mr Disabled" po raz drugi
  Data dodania: 03.08.2018

  Konkurs „Mr Disabled" po raz drugi

  Stowarzyszenie Górnośląski Skarabeusz po raz drugi organizuje ogólnopolski Konkurs „Mr Disabled" – odpowiednik przyznawanej od 15 lat nagrody „Lady D". Ta edycja odbywa się pod honorowym patronatem marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi, europosła Marka Plury i prezydenta Katowic Marcina Krupy.

 • Niedostateczne usługi opiekuńcze dla seniorów
  Data dodania: 02.08.2018

  Niedostateczne usługi opiekuńcze dla seniorów

  Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie nt. usług opiekuńczych świadczonych osobom starszym w miejscu zamieszkania poinformowała, że prawie 20 proc. gmin nie realizuje takich usług, z czego 370 to gminy do 60 tys. mieszkańców, a 369 to gminy do 20 tys. mieszkańców. O raporcie tym informowaliśmy wcześniej:

 • Specustawa mieszkaniowa poprawi dostępność
  Data dodania: 02.08.2018

  Specustawa mieszkaniowa poprawi dostępność

  Prezydent RP podpisał tzw. specustawę mieszkaniową. Jej priorytetem jest przyspieszenie budowy nowych budynków mieszkalnych. Zmiany dotyczą także wprowadzenia do prawa budowlanego w szerszym niż dotychczas zakresie wymogu dostępności.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.