Aktualności

 • MRPiPS: Polityka społeczna wobec osób starszych poprawi życie seniorów
  Data dodania: 02.11.2018

  MRPiPS: Polityka społeczna wobec osób starszych poprawi życie seniorów

  Podniesienie jakości i poziomu życia seniorów zakłada dokument "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność", który 30 października przyjął rząd – przypomina MRPiPS. Strategia zacznie obowiązywać od 2019 r.

 • Miejsca powszechnie dostępne – wciąż niedostępne
  Data dodania: 31.10.2018

  Miejsca powszechnie dostępne – wciąż niedostępne

  Najwyższa Izba Kontroli 30 października przedstawiła raport nt. dostępności przestrzeni publicznej dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wynika z niego, że żaden z 94 obiektów w 24 skontrolowanych gminach nie był wolny od barier lub niefunkcjonalnych rozwiązań. Główna przyczyna tego stanu rzeczy to brak ich konsultacji z zainteresowanymi...

 • Od listopada wzrost świadczeń dla niepełnosprawnych
  Data dodania: 31.10.2018

  Od listopada wzrost świadczeń dla niepełnosprawnych

  Od listopada wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie podwyższenia niektórych świadczeń dla rodzin. Chodzi tu przede wszystkim o zasiłek pielęgnacyjny i opiekuńczy. O 31,42 zł wzrosną kwoty zasiłku pielęgnacyjnego dla niepełnosprawnych. Z kolei opiekunowie tych osób otrzymają 100 zł więcej.

 • Program Upowszechnianie Sportu Osób Niepełnosprawnych
  Data dodania: 30.10.2018

  Program Upowszechnianie Sportu Osób Niepełnosprawnych

  Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło program „Upowszechnianie Sportu Osób Niepełnosprawnych" adresowany do organizacji pozarządowych prowadzących działalność w zakresie kultury fizycznej osób z niepełnosprawnościami.

 • Prokuratury badają okoliczności śmierci sześciu pacjentów szpitala psychiatrycznego
  Data dodania: 30.10.2018

  Prokuratury badają okoliczności śmierci sześciu pacjentów szpitala psychiatrycznego

  Prokuratury w woj. śląskim wyjaśniają okoliczności zgonów sześciorga pacjentów, hospitalizowanych w ostatnich latach w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Placówka przekonuje, że przeprowadzone w niej kontrole nie wykazały nieprawidłowości.

 • Uroczystość w Łodygowicach
  Data dodania: 29.10.2018

  Uroczystość w Łodygowicach

  Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy w Łodygowicach 08 listopada 2018 r. organizuje uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Patronat honorowy nad tegorocznymi obchodami Święta Niepodległości objął minister spraw wewnętrznych i administracji - Joachim Brudziński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 • Reprezentacja aklimatyzuje się w San Juan Los Lagos
  Data dodania: 29.10.2018

  Mundial ampfutbolistów rozpoczęty, Polacy z pierwszym zwycięstwem!

  Piłka nożna osób po amputacjach powstała na tym samym kontynencie, na którym leży San Juan de Los Lagos, w którym obecnie odbywa się mundial w tej dyscyplinie – w 1980 r. w amerykańskim Seattle. Wymyślił ją Don Bennet. Pierwsze międzynarodowe zawody, z udziałem drużyn z Ameryki Północnej i Środkowej, miały miejsce już w 1984 r.

 • Niepełnosprawnik zbadany
  Data dodania: 29.10.2018

  Niepełnosprawnik zbadany

  Dostarczanie informacji o miejscach publicznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, to podstawa działania Niepełnosprawnika. Tak samo ważna jest użyteczność informacji, które dostarczamy. Jakiś czas temu zapytaliśmy o opinię użytkowników naszej wyszukiwarki.

 • Obrady i postulaty IV Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami
  Data dodania: 29.10.2018

  Obrady i postulaty IV Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami

  Na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie 25 października odbył się IV Kongres Osób z Niepełnosprawnościami pod hasłem „Za Niezależnym Życiem". Data wydarzenia ma szczególne znaczenie, został on bowiem zorganizowany w 6. rocznicę publikacji w Dzienniku Ustaw Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami, a właśnie celem Kongresu jest...

 • Senat za utworzeniem Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
  Data dodania: 27.10.2018

  Senat za utworzeniem Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

  Senat opowiedział się 26 października za ustawą zakładającą utworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ma on być zasilany z części składki na Fundusz Pracy i z daniny solidarnościowej od osób zarabiających ponad milion złotych rocznie.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.