Edukacja

 • Warszawskie ZOO przygotowało przewodnik w alfabecie Braille'a
  Data dodania: 18.01.2019

  Warszawskie ZOO przygotowało przewodnik w alfabecie Braille'a

  Najprawdopodobniej jest pierwszy ogród zoologiczny w Polsce, a nawet w Europie, które przygotował taki przewodnik.Wydanie liczy 164 strony, formatu A4 i zawiera tę samą treść, która znalazła się w tradycyjnym, drukowanym przewodniku po ZOO. 

 • Trwają prace nad elektronicznym czytnikiem dla ociemniałych
  Data dodania: 14.01.2019

  Trwają prace nad elektronicznym czytnikiem dla ociemniałych

  Brytyjska firma Bristol Braille Technology pracuje nad czytnikiem Canute dla osób niewidomych . W zamierzeniu pomysłodawców czytnik dla ociemniałych ma oferować niemal to samo co czytniki Kindle.

 • Ponad 7 mln zł na specjalistyczne wyposażenie dla szkół i przedszkoli w Łodzi
  Data dodania: 11.01.2019

  Ponad 7 mln zł na specjalistyczne wyposażenie dla szkół i przedszkoli w Łodzi

  Magiczne dywany, projektory nieba, kule lustrzane i wiele innych nowatorskich przyrządów edukacyjnych oraz rehabilitacyjnych trafiło do szkół i przedszkoli w Łodzi w ramach projektów wartych 7 mln zł. Ich dofinansowanie z UE wyniosło 6 mln zł.

 • Edukacja kulturalna w kulturze. Kultowy sposób ukazywania rzeczywistości osobom słabo widzącycm i niewidomym.
  Data dodania: 09.01.2019

  Edukacja kulturalna w kulturze. Kultowy sposób ukazywania rzeczywistości osobom słabo widzącycm i niewidomym.

  Aby rozpocząć wywód na temat edukacji kulturalnej niewidomych i słabo widzących, trzeba przytoczyć dwie definicje słów użytych w tytule artykułu. Pierwsze z nich to słowo: „kultowy". Jak podaje Słownik jezyka polskiego PWN: 1.«związany z kultem religijnym» 2.«symbolizujący doświadczenia, wartości i postawy jakiejś społeczności lub jakiegoś pokolenia»...

 • Kraków ignoruje wyroki sądów dotyczące dowozu dzieci z niepełnosprawnościami do szkoły
  Data dodania: 04.01.2019

  Kraków ignoruje wyroki sądów dotyczące dowozu dzieci z niepełnosprawnościami do szkoły

  Krakowska praktyka postępowania w sprawie zawierania umów o refundację kosztów dowozu dzieci z niepełnosprawnościami do szkół została uznana przez sądy powszechne za nieprawidłową w świetle obowiązujących przepisów (w szczególności w zakresie celu uregulowania art. 39 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe, jakim jest ułatwienie uczniom z niepełnosprawnościami...

 • Rusza program rządowy "Posiłek w szkole i w domu"
  Data dodania: 29.12.2018

  Rusza program rządowy "Posiłek w szkole i w domu"

  200 mln zł w latach 2019-2023 przeznaczono na szkolne stołówki w ramach programu rządowego "Posiłek w szkole i w domu". Wsparcie samorządom i innym organom prowadzącym szkoły zostanie udzielone w formie dotacji celowej. Program rusza 1 stycznia 2019 r.

 • Autorka prowadzi wykład
  Data dodania: 27.12.2018

  Nie taki niepełnosprawny straszny, jak go malują

  Czy głuchego kierowcę można ukarać mandatem za przekroczenie prędkości? Czy niewidomy jest wiarygodnym świadkiem? Jak dostosować składanie zeznań do potrzeb osoby z nadwrażliwością sensoryczną? Dlaczego w sprawach o ubezwłasnowolnienie należy pytać świadków także o zasoby i mocne strony osoby, wobec której toczy się postępowanie?

 • Ponad 250 dzieł sztuki udostępnionych osobom niewidomym
  Data dodania: 27.12.2018

  Ponad 250 dzieł sztuki udostępnionych osobom niewidomym

  Ponad 250 dzieł malarskich, rzeźbiarskich i architektonicznych zostało opisanych za pomocą audiodeskrypcji, dzięki czemu są dostępne dla osób niedowidzących i niewidomych. Opisy ponad 80 dzieł z XIX wieku opublikowane zostaną do końca roku na portalu "iSztuka".

 • Kornelia Wróblewska wita uczestników konferencji
  Data dodania: 20.12.2018

  Osoby głuche – uzyskać niezależność w 100-lecie odzyskania niepodległości

  Dla osób głuchych porozumiewających się stale językiem migowym, jest to podstawowy i jedyny w pełni zrozumiały język. Tymczasem powszechny jest brak dostępu do informacji w tym języku, co wyklucza osoby głuche z życia społecznego i znacząco utrudnia ich samodzielność.

 • Pełno(s)prawne studiowanie na horyzoncie
  Data dodania: 20.12.2018

  Pełno(s)prawne studiowanie na horyzoncie

  10 grudnia Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego zorganizowała dwunastą edycję konferencji „Pełno(s)prawny Student". Głównymi tematami spotkania w Krakowie były Konstytucja dla Nauki oraz Program Dostępność plus. „Nasze Sprawy" objęły patronat medialny nad tym wydarzeniem.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.