Edukacja

 • Rusza program rządowy "Posiłek w szkole i w domu"
  Data dodania: 29.12.2018

  Rusza program rządowy "Posiłek w szkole i w domu"

  200 mln zł w latach 2019-2023 przeznaczono na szkolne stołówki w ramach programu rządowego "Posiłek w szkole i w domu". Wsparcie samorządom i innym organom prowadzącym szkoły zostanie udzielone w formie dotacji celowej. Program rusza 1 stycznia 2019 r.

 • Autorka prowadzi wykład
  Data dodania: 27.12.2018

  Nie taki niepełnosprawny straszny, jak go malują

  Czy głuchego kierowcę można ukarać mandatem za przekroczenie prędkości? Czy niewidomy jest wiarygodnym świadkiem? Jak dostosować składanie zeznań do potrzeb osoby z nadwrażliwością sensoryczną? Dlaczego w sprawach o ubezwłasnowolnienie należy pytać świadków także o zasoby i mocne strony osoby, wobec której toczy się postępowanie?

 • Ponad 250 dzieł sztuki udostępnionych osobom niewidomym
  Data dodania: 27.12.2018

  Ponad 250 dzieł sztuki udostępnionych osobom niewidomym

  Ponad 250 dzieł malarskich, rzeźbiarskich i architektonicznych zostało opisanych za pomocą audiodeskrypcji, dzięki czemu są dostępne dla osób niedowidzących i niewidomych. Opisy ponad 80 dzieł z XIX wieku opublikowane zostaną do końca roku na portalu "iSztuka".

 • Kornelia Wróblewska wita uczestników konferencji
  Data dodania: 20.12.2018

  Osoby głuche – uzyskać niezależność w 100-lecie odzyskania niepodległości

  Dla osób głuchych porozumiewających się stale językiem migowym, jest to podstawowy i jedyny w pełni zrozumiały język. Tymczasem powszechny jest brak dostępu do informacji w tym języku, co wyklucza osoby głuche z życia społecznego i znacząco utrudnia ich samodzielność.

 • Pełno(s)prawne studiowanie na horyzoncie
  Data dodania: 20.12.2018

  Pełno(s)prawne studiowanie na horyzoncie

  10 grudnia Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego zorganizowała dwunastą edycję konferencji „Pełno(s)prawny Student". Głównymi tematami spotkania w Krakowie były Konstytucja dla Nauki oraz Program Dostępność plus. „Nasze Sprawy" objęły patronat medialny nad tym wydarzeniem.

 • Resort edukacji chce, by każde dziecko z niepełnosprawnościami mogło się uczyć z rówieśnikami
  Data dodania: 19.12.2018

  Resort edukacji chce, by każde dziecko z niepełnosprawnościami mogło się uczyć z rówieśnikami

  Chcemy wspierać dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziców, chcemy to robić tak, by każde dziecko mogło się uczyć ze swoimi rówieśnikami - mówiła wiceminister edukacji Marzena Machałek na konferencji prasowej dotyczącej edukacji włączającej.

 • Koło Miłośników Języka Papillon: nie migaj się od migania
  Data dodania: 19.12.2018

  Koło Miłośników Języka Papillon: nie migaj się od migania

  Nauka języka migowego, integracja światów osób słyszących i niesłyszących, szerzenie świadomości o wyzwaniach, z jakimi zmagają się niesłyszący... Członkowie Koła Miłośników Języka Papillon mają ręce pełne roboty - ale od lat wykonują ją z niesłabnącą pasją.

 • NIK: dzieci z niepełnosprawnościami późno diagnozowane i bez odpowiedniego wsparcia
  Data dodania: 18.12.2018

  NIK: dzieci z niepełnosprawnościami późno diagnozowane i bez odpowiedniego wsparcia

  Dzieci z dysfunkcjami i ich rodziny nie mogą liczyć na łatwo dostępną i skuteczną terapię w ramach wczesnego wspomagania rozwoju. System pomocy jest źle zorganizowany, dzieci diagnozowane są zbyt późno, a pomoc jest planowana i udzielana nierzetelnie - wynika z raportu NIK.

 • Biblioteka multimedialna Ostrowa Wlkp. w finale InAVation Awards 2019 w Amsterdamie
  Data dodania: 14.12.2018

  Biblioteka multimedialna Ostrowa Wlkp. w finale InAVation Awards 2019 w Amsterdamie

  Biblioteka multimedialna Ostrowa Wlkp. znalazła się w finale InAVation Awards 2019 w Amsterdamie i zawalczy o prestiżową nagrodę w branży audiowizualnej – informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

 • Prezydent podpisał nowelę znoszącą przeszkody w dostępie niewidomych do utworów drukowanych
  Data dodania: 14.12.2018

  Prezydent podpisał nowelę znoszącą przeszkody w dostępie niewidomych do utworów drukowanych

  Zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, słabowidzącym i z innymi niepełnosprawnościami dostęp do utworów drukowanych - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o prawie autorskim.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.