Edukacja

 • Czas oszczędzania - czasem budowania
  Data dodania: 24.10.2017

  Czas oszczędzania - czasem budowania

  W trosce o dalszy rozwój Dzieła Lasek Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, zarząd Stowarzyszenia przyjął plan oszczędnościowy, który w swojej intencji ma zapewnić nowe, solidne podstawy działalności.

 • Sprawa dowozu do szkoły ucznia z niepełnosprawnością przed sądem
  Data dodania: 20.10.2017

  Sprawa dowozu do szkoły ucznia z niepełnosprawnością przed sądem

  Czy gmina ma prawo odmówić organizacji dojazdów do szkoły w innym mieście niepełnosprawnego dziecka - taką sprawą zajmuje się sąd administracyjny w Białymstoku, rozpatrując skargę rzecznika praw dziecka.

 • Zalewska: wydawcy muszą dostosować podręczniki dla niepełnosprawnych
  Data dodania: 18.10.2017

  Zalewska: wydawcy muszą dostosować podręczniki dla niepełnosprawnych

  Od 2018 r. wydawcy podręczników będą zobowiązani do przygotowywania ich wersji dostosowanych do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami - zapowiedziała szefowa MEN Anna Zalewska. Poinformowała, że do końca roku powstanie podręcznik do polskiego języka migowego.

 • Ruszyła I edycja Festiwalu Tradycji Literackich
  Data dodania: 16.10.2017

  Ruszyła I edycja Festiwalu Tradycji Literackich

  Do listopada potrwa I edycja Festiwalu Tradycji Literackich, którą zainaugurowano w sobotę 14 pażdiernika, w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Podczas wydarzenia zaplanowano debaty, konferencję dla polonistów i warsztaty poezji miganej dla osób głuchych.

 • Propozycja zmian w finansowaniu kursów dla niepełnosprawnych
  Data dodania: 13.10.2017

  Propozycja zmian w finansowaniu kursów dla niepełnosprawnych

  Proces kształcenia osób niepełnosprawnych, w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych, nie tworzy równych szans dla wszystkich uczestników. Kursy dla słuchaczy niepełnosprawnych różnią się w znaczący sposób od tych realizowanych dla osób pełnosprawnych. Konfederacja Lewiatan proponuje zmianę warunków prowadzenia kursów oraz dostosowanie ich...

 • Jesteśmy jednakowi
  Data dodania: 12.10.2017

  Jesteśmy jednakowi

  W Pałacu Młodzieży w Katowicach 5 października odbyła się kolejna edycja warsztatów dla młodych osób z niepełnosprawnością Równi-Różni Zaczęło się od tworzenia filmu animowanego pod kierunkiem Elżbiety Omelan pod hasłem „Idzie jesień".

 • Innowacyjne urządzenie ułatwi naukę niewidomym studentom w AGH
  Data dodania: 11.10.2017

  Innowacyjne urządzenie ułatwi naukę niewidomym studentom w AGH

  Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jako pierwsza uczelnia w Polsce zakupiła urządzenie generujące fale dźwiękowe, dzięki którym osoby niewidome i niedowidzące mogą poczuć trójwymiarowy kształt - poinformowała uczelnia 11 października.

 • PZN: nauka brajla to konieczność, ale nie wszyscy mają do niej dostęp
  Data dodania: 11.10.2017

  PZN: nauka brajla to konieczność, ale nie wszyscy mają do niej dostęp

  Pomimo rozwoju technologii pismo brajla wciąż jest niezbędnym elementem w rozwoju, edukacji i pracy osób niewidomych, jednak nie wszyscy mogą uczyć się tej techniki - mówili uczestnicy konferencji zorganizowanej w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych.

 • Uczestnicy WTZ Ostrzeszów w Gołuchowie
  Data dodania: 11.10.2017

  Uczestnicy WTZ Ostrzeszów w Gołuchowie

  W dniu 3 października uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ostrzeszowie, działającego przy Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie" w Kaliszu, wybrali się na wycieczkę do Gołuchowa.

 • Mukowiscydoza szkolnym wyzwaniem dla rówieśników i nauczycieli
  Data dodania: 09.10.2017

  Mukowiscydoza szkolnym wyzwaniem dla rówieśników i nauczycieli

  Szkoła odgrywa w życiu dziecka znaczącą rolę. Każdy uczeń wkraczając w szkolny świat chce cieszyć się akceptacją ze strony grupy rówieśniczej oraz osiągać zadowalające wyniki w nauce. Każdy, niezależnie, czy jest zdrowy i pełny sił, z niepełnosprawnością czy obciążony ciężką chorobą genetyczną.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON