Edukacja

 • Rekordowa pomoc dla cennych zabytków
  Data dodania: 07.09.2018

  Rekordowa pomoc dla cennych zabytków

  Statystyki NIK pokazują, że tylko w latach 2014-2016 z powodu zniszczeń w województwie małopolskim wykreślono z rejestru zabytków aż 10 drewnianych obiektów. Największym wyzwaniem dla zarządców drewnianych obiektów są niewystarczające zabezpieczenia przed pożarem oraz brak przeglądów technicznych, a to wynika z braku funduszy.

 • XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Otwarte Drzwi"
  Data dodania: 05.09.2018

  XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Otwarte Drzwi"

  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłasza XV edycję konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie, których tematem badawczym jest zjawisko niepełnosprawności w wymiarze: zdrowotnym, zawodowym lub społecznym „Otwarte Drzwi".

 • Rusza nowa edycja akcji edukacyjnej pt. „Miej Obraz Osoby Niewidomej"
  Data dodania: 30.08.2018

  Rusza nowa edycja akcji edukacyjnej pt. „Miej Obraz Osoby Niewidomej"

  Wakacje już prawie za nami. Pełni siły, energii i zmotywowani społecznicy z Fundacji „Wygrajmy Razem" ruszają do realizacji swych działań. Zaczynają od drugiej edycji akcji edukacyjno-kulturalnej „Miej Obraz Osoby Niewidomej" (MOON), która dzięki ludziom i mediom odbiła się szerokim echem w całym kraju. Rozpocznie się ona 7 września w przedszkolach i...

 • Zamieszanie w szkołach przed pierwszym dzwonkiem
  Data dodania: 30.08.2018

  Zamieszanie w szkołach przed pierwszym dzwonkiem

  Nowe przepisy Ministerstwa Edukacji dotyczące nauczania indywidualnego, wprowadzone w szkołach, są na tyle niejednoznaczne, że pozwalają na różną ich interpretację w różnych placówkach oświatowych.

 • Rekomendacje RPO dla ekspertów ONZ dot. praw osób z niepełnosprawnościami
  Data dodania: 07.08.2018

  Rekomendacje RPO dla ekspertów ONZ dot. praw osób z niepełnosprawnościami

  Jednolity system orzekania o niepełnosprawności, skupiający się na potencjale osoby, a nie na jej dysfunkcjach; zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia; prawo osób z niepełnosprawnościami do niezależnego życia - to część rekomendacji RPO do pełnego wdrożenia przez Polskę Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami.

 • Isuzu Turquoise dla ośrodka w Owińskach
  Data dodania: 24.07.2018

  Isuzu Turquoise dla ośrodka w Owińskach

  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach funkcjonuje w zabytkowych murach dawnego zakonu cystersów. Od 2012 roku jego niewidomi wychowankowie uczą się samodzielnego poruszania w terenie dzięki stworzonemu tam unikatowemu parkowi orientacji przestrzennej ze specjalistycznymi przyrządami dydaktycznymi.

 • MEN na temat organizacji kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
  Data dodania: 24.07.2018

  MEN na temat organizacji kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

  Wszystkie dzieci, również te ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, mają możliwość realizowania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki w szkole. Uczniowie z niepełnosprawnościami mają mieć zapewnione zajęcia organizowane z klasą, indywidualnie lub w małej grupie.

 • Na siedząco też można dobrze żyć
  Data dodania: 23.07.2018

  Na siedząco też można dobrze żyć

  Co robi 18-latek, który miesiącami leży na szpitalnym łóżku, podłączony do respiratora, nie mogąc ruszyć nawet palcem u nogi? Szczerze? Gapi się w sufit i modli, aby jak najszybciej umrzeć. Nie miałem odwagi, żeby ze sobą skończyć. Na szczęście.

 • Spłonęła placówka dla dzieci z niepełnosprawnością w Katowicach
  Data dodania: 17.07.2018

  Spłonęła placówka dla dzieci z niepełnosprawnością w Katowicach

  W nocy z 11 na 12 lipca spłonął Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Katowicach-Giszowcu. Biegli ustalili, że ktoś podłożył ogień.

 • RPO zwraca uwagę: Nauczanie indywidualne tylko w domu
  Data dodania: 17.07.2018

  RPO zwraca uwagę: Nauczanie indywidualne tylko w domu

  To, w jaki sposób władze zmieniają teraz sposób organizacji nauczania indywidualnego dla dzieci z niepełnosprawnościami, może być dodatkowym problemem i dla nich, i dla ich rodzin. Wynika to ze skarg rodziców do rzecznika praw obywatelskich oraz z petycji i apeli organizacji pozarządowych.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.