Edukacja

 • List do redakcji: Wyzwania edukacyjne przed dziećmi z niepełnosprawnościami z terenów wiejskich
  Data dodania: 20.02.2019

  List do redakcji: Wyzwania edukacyjne przed dziećmi z niepełnosprawnościami z terenów wiejskich

  Edukacja dzieci niepełnosprawnych niezależnie od stopnia i rodzaju dysfunkcji wymaga dużo samozaparcia zarówno ze strony dzieci, jak i nauczycieli i rodziców. Dzieci muszą mieć chęć do zdobywania wiedzy i edukacji, a rodzice bądź opiekunowie muszą im pomagać. Sami rodzice nic jednak nie zrobią, jeżeli dziecko nie będzie chciało się uczyć.

 • Muzeum AK z nowym logo i stroną internetową przyjazną niewidomym
  Data dodania: 01.02.2019

  Muzeum AK z nowym logo i stroną internetową przyjazną niewidomym

  Liczba odwiedzających Muzeum Armii Krajowej w Krakowie jest stabilna, ale to za mało - powiedział 31 stycznia dyrektor placówki Marek Lasota. Instytucja ma nadzieję stać się bardziej dostępną - w tym celu opracowała nowy logotyp oraz przyjazną niewidomym stronę internetową.

 • "RAZEM o]Wolności!". Wyjątkowa kampania oddaje głos rodzicom osób z niepełnosprawnościami
  Data dodania: 31.01.2019

  "RAZEM o]Wolności!". Wyjątkowa kampania oddaje głos rodzicom osób z niepełnosprawnościami

  W ramach Projektu "5 zmysłów o]Wolności" powstała pierwsza ogólnopolska kampania społeczna, która inicjuje debatę na temat sytuacji rodziców osób z niepełnosprawnościami. W swoich pracach twórcy kampanii – MCA Stowarzyszenie Edukacyjne z Poznania podkreślają, że rodzice osób z niepełnosprawnościami mają prawo do bezpiecznej przyszłości, możliwości...

 • Krakowskie biblioteki dostępne dla wszystkich - debata
  Data dodania: 29.01.2019

  Krakowskie biblioteki dostępne dla wszystkich - debata

  Współczesna biblioteka nie może być tylko tradycyjną wypożyczalnią książek, ale musi być kreatorem dóbr kulturalnych - powiedział PAP dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic, 28 stycznia podczas konferencji nt. dostępności kultury dla osób ze specjalnymi potrzebami.

 • Od prawej: prezydent Jacek Sutryk, rzecznik Bartłomiej Skrzyński i prezes Adam Komar
  Data dodania: 24.01.2019

  Ośrodek dla Wyjątkowych Dzieci we Wrocławiu ma nową siedzibę

  Opiekę wytchnieniową we współpracy z władzami Wrocławia zorganizuje Fundacja „Potrafię Pomóc", projekt wpisuje się w listę 100 zadań, które na 100 pierwszych dni prezydentury ogłosił prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. Na tej liście znajduje się również plan zwiększenia liczby miejsc dla dzieci wymagających opieki w wysokospecjalistycznym ośrodku...

 • Pierwsze publiczne przedszkole dla dzieci z autyzmem w stolicy
  Data dodania: 23.01.2019

  Pierwsze publiczne przedszkole dla dzieci z autyzmem w stolicy

  Od 21 stycznia działa w Warszawie przy ul. Tarchomińskiej pierwsze publiczne przedszkole dla dzieci z autyzmem. 22 stycznia z okazji przypadających w tym tygodniu Dni Babci i Dziadka placówkę odwiedził prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

 • Warszawskie ZOO przygotowało przewodnik w alfabecie Braille'a
  Data dodania: 18.01.2019

  Warszawskie ZOO przygotowało przewodnik w alfabecie Braille'a

  Najprawdopodobniej jest pierwszy ogród zoologiczny w Polsce, a nawet w Europie, które przygotował taki przewodnik.Wydanie liczy 164 strony, formatu A4 i zawiera tę samą treść, która znalazła się w tradycyjnym, drukowanym przewodniku po ZOO. 

 • Trwają prace nad elektronicznym czytnikiem dla ociemniałych
  Data dodania: 14.01.2019

  Trwają prace nad elektronicznym czytnikiem dla ociemniałych

  Brytyjska firma Bristol Braille Technology pracuje nad czytnikiem Canute dla osób niewidomych . W zamierzeniu pomysłodawców czytnik dla ociemniałych ma oferować niemal to samo co czytniki Kindle.

 • Ponad 7 mln zł na specjalistyczne wyposażenie dla szkół i przedszkoli w Łodzi
  Data dodania: 11.01.2019

  Ponad 7 mln zł na specjalistyczne wyposażenie dla szkół i przedszkoli w Łodzi

  Magiczne dywany, projektory nieba, kule lustrzane i wiele innych nowatorskich przyrządów edukacyjnych oraz rehabilitacyjnych trafiło do szkół i przedszkoli w Łodzi w ramach projektów wartych 7 mln zł. Ich dofinansowanie z UE wyniosło 6 mln zł.

 • Edukacja kulturalna w kulturze. Kultowy sposób ukazywania rzeczywistości osobom słabo widzącycm i niewidomym.
  Data dodania: 09.01.2019

  Edukacja kulturalna w kulturze. Kultowy sposób ukazywania rzeczywistości osobom słabo widzącycm i niewidomym.

  Aby rozpocząć wywód na temat edukacji kulturalnej niewidomych i słabo widzących, trzeba przytoczyć dwie definicje słów użytych w tytule artykułu. Pierwsze z nich to słowo: „kultowy". Jak podaje Słownik jezyka polskiego PWN: 1.«związany z kultem religijnym» 2.«symbolizujący doświadczenia, wartości i postawy jakiejś społeczności lub jakiegoś pokolenia»...


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.