Edukacja

 • Śląskie uczelnie niepełnosprawnym
  Data dodania: 14.11.2010

  Śląskie uczelnie niepełnosprawnym

  8 listopada br. w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja pt. „Przełamywanie barier związanych z niepełnosprawnością - prezentacja badań i prac studenckich z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach."

 • Data dodania: 24.10.2010

  Konkursy, twórcy, kulisy

  Kolejna edycja konkursów PFRON - „Sztuka Osób Niepełnosprawnych" i „Otwarte Drzwi", zakończyła się w tym roku 20 października uroczystością wręczenia nagród w zabytkowych wnętrzach Pałacu Prymasowskiego w Warszawie.

 • Data dodania: 21.10.2010

  W cieniu Sukiennic, czyli Małopolski Notatnik Kulturalny - jesień 2010

  Początek września w Krakowie stał pod znakiem niezwykle spektakularnej kulminacji czteroletniego kompleksowego remontu unikalnej budowli - Sukiennic, czyli ponownego otwarcia Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, zajmującej pierwsze piętro.

 • Finał konkursów PFRON
  Data dodania: 20.10.2010

  Finał konkursów PFRON

  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił wyniki VII już edycji ogólnopolskiego konkursu „Otwarte Drzwi" na najlepszą pracę magisterską i doktorską dotyczącą zjawiska niepełnosprawności. Nagrody konkursowe wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 20 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

 • Data dodania: 18.10.2010

  Pokonać ciszę

  W Polsce uszkodzenia narządu słuchu dotyczą ok. 750 noworodków rocznie. Polscy i zagraniczni specjaliści zgromadzeni na II Międzynarodowej Konferencji Naukowej Programu „Dźwięki Marzeń"15 i 16 października br. w Warszawie, podkreślali znaczenie wczesnej diagnozy, leczenia i rehabilitacji wad słuchu.

 • Przerwa w komunikacji
  Data dodania: 15.10.2010

  Przerwa w komunikacji

  Trudno wyobrazić sobie choćby dzień bez kontaktu z bliskimi czy znajomymi. Jak przeżyć jeden dzień gdy nikt nie może nam nic powiedzieć, napisać, wyjaśnić? Jeśli zrozumiemy takie problemy w komunikacji wtedy zrozumiemy istotę autyzmu. Największym wyzwaniem dla osób dotkniętym autyzmem są właśnie problemy w komunikacji z otoczeniem.

 • Data dodania: 14.10.2010

  Nie bój się dowiedzieć

  14 października to pierwszy w historii Światowy Dzień Spirometrii (z łac. pomiar oddychania). Lekarze namawiają do regularnych okresowych przeglądów płuc.

 • Data dodania: 14.10.2010

  Pierwsze w Warszawie mieszkanie treningowe

  W Warszawie uruchomiono pierwsze mieszkanie treningowe dla osób upośledzonych intelektualnie.

 • Data dodania: 13.10.2010

  Konkurs „Pokaż się"

  Organizacja Niesłyszących-Słabosłyszących Internautów (ONSI) ogłasza konkurs Stypendialny „Pokaż się". Jest on adresowany do uczniów z wadą słuchu szkół ponadgimnazjalnych, policealnych oraz studentów, którzy nie ukończyli 26 lat.

 • Data dodania: 13.10.2010

  NVDA dla niewidomych

  James Teh - niewidomy absolwent Queensland University of Technology w Brisbane (Australia) wraz ze swoim partnerem biznesowym opracowali konkurencyjny dla „screen redaera" program, który odczytuje syntetycznym głosem słowa, po których przesuwa się kursor, a następnie przekłada je na alfabet Braille'a.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.