Kultura i Sztuka

 • Taneczny bieg Joanny
  Data dodania: 04.03.2019

  Taneczny bieg Joanny

  Joanna Mazur, niedowidząca biegaczka, złota i srebrna mistrzyni Mistrzostw Europy w 2018 r. z przewodnikiem Michałem Sawickim, zdobywczyni również w 2017 r. złotych i srebrnych medali we Włoszech i w Londynie – także brązowego medalu - stanęła w szranki z... tancerzami.

 • Przebrani na literę G
  Data dodania: 01.03.2019

  Przebrani na literę G

  Nieczęsto zdarza się spotkać na raz kilkanaście osób obdarzonych dużym poczuciem humoru, cechujących się otwartością, szczerością i empatią wobec każdego. Grupa ludzi w różnym wieku, z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, zrzeszonych w Wielkopolskiej Jednostce Wojewódzkiej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, chętnie nawiązuje nowe znajomości i...

 • Pianista Janusz Skowron nie żyje
  Data dodania: 28.02.2019

  Pianista Janusz Skowron nie żyje

  Był wybitnym muzykiem, jazzmanem, pianistą, kompozytorem i aranżerem. Urodzony w 1957 r. w Warszawie muzyk był niewidomy.

 • Trwają eliminacje do15. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki
  Data dodania: 19.02.2019

  Trwają eliminacje do15. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

  Rozpoczęła się jubileuszowa 15. edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki – ogólnopolskiego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami. Organizatorami projektu są Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko" i Telewizja Polska SA, przy współpracy Narodowego Centrum Kultury.

 • Wystawa plastyczna Różni - Równi
  Data dodania: 18.02.2019

  Wystawa plastyczna Różni - Równi

  W Pałacu Młodzieży w Katowicach w tzw. Galerii Korytarzowej na pierwszym piętrze budynku do końca lutego można podziwiać wystawę prac osób z niepełnosprawnością, podopiecznych organizacji i szkół z terenu Katowic.

 • Anioły znów przyleciały do radia
  Data dodania: 11.02.2019

  Anioły znów przyleciały do radia

  Wzrasta ranga koncertu kolęd i pastorałek „Kolędujmy z Aniołami". Po ubiegłorocznym sukcesie, zapadła decyzja o kontynuacji inicjatywy. Impreza w Radiu Kraków ma charakter integracyjny i promuje talenty artystów z niepełnosprawnościami.

 • Poplenerowy szlak. Powrót artystów na Politechnikę
  Data dodania: 06.02.2019

  Poplenerowy szlak. Powrót artystów na Politechnikę

  4 lutego w Krakowie odbyło się otwarcie wystawy „Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. Jubileusz XX-lecia plenerów". Dokumentuje ona nie tylko ubiegłoroczny Plener Artystów Niepełnosprawnych. W Galerii Gil można też podziwiać prace z wcześniejszych lat. Na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej pozostaną do 24 lutego.

 • "RAZEM o]Wolności!". Wyjątkowa kampania oddaje głos rodzicom osób z niepełnosprawnościami
  Data dodania: 31.01.2019

  "RAZEM o]Wolności!". Wyjątkowa kampania oddaje głos rodzicom osób z niepełnosprawnościami

  W ramach Projektu "5 zmysłów o]Wolności" powstała pierwsza ogólnopolska kampania społeczna, która inicjuje debatę na temat sytuacji rodziców osób z niepełnosprawnościami. W swoich pracach twórcy kampanii – MCA Stowarzyszenie Edukacyjne z Poznania podkreślają, że rodzice osób z niepełnosprawnościami mają prawo do bezpiecznej przyszłości, możliwości...

 • Z tytułem Best Global Artist. Sztuka marzeń i realizmu
  Data dodania: 30.01.2019

  Z tytułem Best Global Artist. Sztuka marzeń i realizmu

  Mariusz Kędzierski powiększył swój dorobek o dwie prestiżowe nagrody. Artysta, który urodził się z wadą rozwojową przedramion, został doceniony w Dubaju. Sukces zmotywuje go do jeszcze cięższej pracy. Plany na najbliższe tygodnie zakładają m.in. przygotowanie obrazów na kolejną wystawę w Nowym Jorku.

 • Krakowskie biblioteki dostępne dla wszystkich - debata
  Data dodania: 29.01.2019

  Krakowskie biblioteki dostępne dla wszystkich - debata

  Współczesna biblioteka nie może być tylko tradycyjną wypożyczalnią książek, ale musi być kreatorem dóbr kulturalnych - powiedział PAP dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic, 28 stycznia podczas konferencji nt. dostępności kultury dla osób ze specjalnymi potrzebami.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.