20 proc. uczestników badań KultURO skierowanych na dalsze leczenie

20 proc. z ponad 300 osób, które skorzystały z darmowych badań urologicznych w ramach Festiwalu KultURO w Krakowie, zostało skierowanych do dalszego leczenia; u kilku wykryto zaawansowane nowotwory – wynika z informacji przekazanej przez organizatorów festiwalu.

Piąty Festiwal KultURO, jedyne takie przedsięwzięcie łączące profilaktykę urologiczną z energetyczną, muzyczną zabawą, trwał w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie od 23 do 28 września. W ramach przedsięwzięcia odbyły się m.in. bezpłatne badania urologiczne, ale także wydarzenia artystyczne.

Festiwal KultURO zakończył się mocnym rockowym akcentem. W sobotę, 28 września odbył się wielki koncert „EndoPower i Przyjaciele”. Podkreślić należy, że w rockowym bandzie EndoPower grają dla swoich pacjentów… profesorowie urologii, a repertuar mają iście hardrockowy!

Podczas jednego wieczoru, publiczność usłyszała największe osobowości polskiej sceny muzycznej. W solowym projekcie zaprezentował się znany z formacji TSA, juror popularnego programu „The Voice of Poland” Marek Piekarczyk. Festiwalową publiczność prawdziwie oczarował jazzowy duet: Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski – muzycy legendarnego Laboratorium. W gronie artystów znalazła się także wywodząca się z Kliniki Endokrynologii CM UJ, grupa o medycznym rodowodzie – Akustyczna OpeRacja oraz żywiołowa pop-rockowa Immersja.

Ze sceny rozbrzmiewała nie tylko najlepsza muzyka, ale wybrzmiały na niej także ogromnie ważne słowa o profilaktyce. Artyści chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i wspólnym głosem podkreślali, że badań nie można unikać.

„W minionym tygodniu z badań profilaktycznych przeprowadzonych w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego oraz w Katedrze i Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego skorzystało ponad 300 osób. 20 proc. zostało skierowane do dalszego leczenia, u kilku wykryto zaawansowane formy nowotworów” – podsumował tegoroczną edycję festiwalu w informacji dla prasy, pomysłodawca i dyrektor wydarzenia urolog prof. Piotr Chłosta.

Wcześniej, na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal, lekarz zwrócił uwagę, że ryzyko zapadalności na raka gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, nerki wzrasta wraz z wiekem, a że ludzie żyją coraz dłużej, to liczba zachorowań będzie rosła – i tak np. o ile w 2008 r. odnotowano prawie 900 tys. nowych przypadków zachorowań na raka prostaty na świecie i prawie 260 tys. zgonów, to w 2030 r. liczby te mogą wzrosnąć do 1,7 mln przypadków nowych zachorowań i prawie pół miliona zgonów.

Profesor przyznał, że współczynnik zapadalności do umieralności w przypadku raka gruczołu krokowego jest w Polsce i Europie „korzystny”, ale raki nerki i pęcherza moczowego pozostają w dalszym ciągu głównymi urologicznymi zabójcami.

Festiwal KultURO to nie tylko muzyka i diagnostyka urologiczna, towarzyszyła mu również wystawa „Sztuka i urologia”, autorstwa doktora Tomasza Wiatra, urologa i rysownika, na której można było obejrzeć rysunki i akty związane z tematyką urologiczną. Część prac została zlicytowana.

Dochód z całej imprezy trafi dla dwóch organizacji wspierających urologicznych chorych: Gladiator i UroConti.

Info: PAP, KultURO, oprac. rhr/, fot. fanpage KultURO

Data publikacji: 02.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również