Wiedzieć więcej o niewidomych

15 października to data dobrze znana środowisku osób z dysfunkcjami wzroku. Ten właśnie dzień został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Białej Laski, czyli świętem osób niewidomych i niedowidzących, obchodzonym corocznie od 1964 roku. Obchodzony był – jak co roku – we wszystkich ośrodkach, organizacjach i placówkach związanych z tą grupą osób na terenie całego kraju.

Również Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach p. Poznaniem jak zwykle przygotował na tę okoliczność różne zajęcia.

Przed południem na poznańskim Placu Wolności odbywały się ćwiczenia poruszania się z białą laską, występy wokalne uczniów ośrodka, pokaz czytania tekstu brajlem, gry planszowe z zakrytymi oczami, prezentacje map dotykowych. Wszystko po to, aby w pełni sprawni ludzie mogli dowiedzieć się więcej na temat niepełnosprawności wzroku i życia codziennego osób niewidomych. W ponad dwugodzinnym happeningu udział wzięli między innymi uczniowie szkół podstawowych. Specjaliści i uczniowie SOS-W w Owińskach chętnie odpowiadali na pytania.

Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski jest zwiększenie świadomości społecznej na temat potrzeb, oczekiwań i możliwości tej grupy osób. Dla niewidomych i słabowidzących dzień ten jest świętem, podczas którego mogą pokazać, że chcą żyć i cieszyć się życiem na równi z innymi, a ponadto że potrzebują odpowiednich przystosowań, aby potrafili dobrze funkcjonować w społeczeństwie.

– Przez organizację dzisiejszego wydarzenia chcemy oswoić ludzi widzących z niepełnosprawnością, która dotyczy dzieci i młodzieży z naszego ośrodka. Brak wiedzy często powoduje lęk, stwarza niepotrzebny dystans. Osoby niewidzące mają problemy w przemieszczaniu się, jeśli nie znają danego miejsca. Dla naszych uczniów prowadzimy w naszej placówce zajęcia z orientacji przestrzennej, której uczą się tak długo, póki nie staną się samodzielni. Dzieci z niepełnosprawnością wzroku charakterologicznie i osobowościowo są takie same jak wszystkie inne dzieci. Tyle, że z powodu swojej niepełnosprawności potrzebują wsparcia w różnych sferach życia – mówiła Maria Tomaszewska, dyrektor SOS-W w Owińskach.

Ujmujące improwizacje wokalne i recytatorskie, prezentowane na Placu Wolności, dowiodły o potencjale artystycznym osób niewidomych i słabowidzących – o doskonałym słuchu, wrażliwości na dźwięki i zamiłowaniu do czytelnictwa. Widzący mogli przespacerować się, w asyście nauczyciela ośrodka, z białą laską i zasłoniętymi oczami. Eksperyment stworzył szansę poznania trudności, które napotykają osoby z dysfunkcjami wzroku na co dzień. Ważne, aby wiedzieć jak im pomóc osobie, a jednocześnie nie dawać jej odczuć, że jest zależna od tej pomocy.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Karolina Kasprzak
Data publikacji: 21.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również