Białystok chce kontynuować projekt „złotej rączki” dla seniorów

Do 10 lutego organizacje pozarządowe, zainteresowane prowadzeniem w Białymstoku programu bezpłatnej pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym w drobnych naprawach domowych, mogą zgłaszać swoje oferty w magistracie. Kolejna edycja projektu ruszy w marcu.

Projekt „złota rączka” działa w mieście od 2018 roku. Co roku władze Białegostoku szukają organizacji, która osobom samotnym, schorowanym, niepełnosprawnym pomoże w doraźnych naprawach w domu.

W tym roku – jak podaje białostocki magistrat – zarezerwowano w budżecie na ten cel 75 tys. zł. Organizacje swoje oferty mogą zgłaszać do 10 lutego, a projekt ma być realizowany od 1 marca do końca roku.

„Organizacja, która wygra konkurs, będzie mogła zlecać fachowcom usługi lub ich wykonanie powierzyć wolontariuszom, będzie przyjmowała zgłoszenia od seniorów, a także zajmie się ich weryfikacją. Chodzi o to, by z pomocy korzystały rzeczywiście osoby, do których jest ona adresowana” – informuje miasto.

Projekt skierowany jest do seniorów w wieku 60+. Przede wszystkim osób mieszkających samotnie, dysponujących niskimi dochodami. Z usług mogą też korzystać osoby niepełnosprawne i długotrwale chore – można przeczytać w ogłoszeniu konkursowych opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Białystok.

Zakres konsultacji technicznych i drobnych napraw obejmuje usługi niewymagające wiedzy specjalistycznej. Chodzi np. o naprawy klamek, zamków, regulację drzwi i okien, wymianę baterii w urządzeniach, przymocowanie luster, obrazów, karniszy i półek. Projekt nie obejmuje napraw, które powinny być wykonane na rzecz mieszkańców na podstawie umów ze wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową.

Władze miasta chcą kontynuować to działanie, bo – jak mówi cytowany w komunikacie zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz – naprawy usterek sprzętów domowych czy instalacji mogą być kłopotliwe dla osób starszych. – Trzeba nie tylko mieć odpowiednie narzędzia i umiejętności, ale też siłę do takich prac. Często pozostaje tylko zatrudnienie „złotej rączki”, a przecież nie każdego na to stać. Dlatego z pomocą fachowców chcemy zadbać o potrzeby starszych mieszkańców Białegostoku – dodał Nikitorowicz.

Jak informuje miasto, w ubiegłym roku z bezpłatnej pomocy „złotej rączki” seniorzy skorzystali 290 razy. Zlecenia dotyczyły m.in. regulacji okien i drzwi balkonowych, wymiany klamek w drzwiach, czyszczenia syfonu i wyregulowania baterii w łazience, naprawy rolet, przyklejenia listwy przypodłogowej, zamontowania regału czy wieszaków w łazience. (PAP)

Sylwia Wieczeryńska

Data publikacji: 25.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również