Szpital im. Mielęckiego w Katowicach najlepszą placówką onkologiczną w Polsce w ocenie pacjentów

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Francuskiej w Katowicach został – w ocenie pacjentów – najlepszą placówką onkologiczną w Polsce.

Poinformowała o tym 20 lipca prowadząca ranking Fundacja Alivia, która gromadzi opinie o placówkach onkologicznych w całej Polsce w portalu Onkomapa.pl. Pcjenci mogą tam znaleźć polecany ośrodek i wyrazić swoje zdanie o poziomie opieki, jaki oferują szpitale leczące nowotwory.

Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otrzymał ocenę 4,7/5 od 198 chorych. Pacjenci w tym ośrodku wysoko oceniają sposób leczenia oraz opiekę personelu medycznego. „Jeszcze się nie spotkałem z tak wspaniałym personelem. Wielkie ukłony w stronę lekarzy, inni powinni brać z nich przykład” – ocenił jeden z pacjentów, cytowany przez Fundację Alivia.

Dyrektor katowickiego szpitala dr Włodzimierz Dziubdziela powiedział we wtorek, że to duże wyróżnienie dla zespołu Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku, ale i dla całego szpitala. „Doceniono przede wszystkim organizację i sposób leczenia chorych, wysoki poziom opieki medycznej, ale też troskę o pacjentów, dobrą komunikacje z nimi, empatię personelu. To niezwykle istotne kwestie w leczeniu nowotworów. Pacjenci docenili zapewne też fakt, że pomimo wszystkich obostrzeń wynikających z koronawirusa nie zostawiliśmy chorych onkologicznie samych. Przeciwnie – mobilizowaliśmy się, wprowadzając skuteczne procedury i nowe rozwiązania, które nie ograniczyły leczenia. W efekcie w naszym szpitalu w 2020 roku przeprowadzono aż 312 transplantacji szpiku kostnego. To o 10 proc. więcej zabiegów niż w rekordowym roku 2019” – podkreślił dyrektor Dziubdziela.

Kolejne miejsce w województwie śląskim zajmuje Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach, z oceną 4,1/5. W tym ośrodku bardzo dobrze oceniany jest sposób leczenia i komfort pacjentów.

Najwięcej opinii na portalu Onkomapa (691) zgromadziło Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, które uzyskało ocenę 4,4/5. W tej placówce bardzo dobrze oceniany jest komfort pacjenta. Chora lecząca się w tym ośrodku napisała: „Personel, na który trafiłam, na wysokim poziomie. Warunki szpitalne super. Pod każdym względem mogę ocenić tylko na plus. Można by sobie życzyć, aby wszystkie szpitale tak funkcjonowały”.

Wiceprezes Fundacji Alivia Agata Polińska wskazuje, że mierzenie zadowolenia pacjentów z oferowanej im opieki jest niezmiernie istotne, ponieważ poziom satysfakcji chorego wpływa na zaufanie do lekarza, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na relację z nim i przekłada się na skuteczność leczenia, np. poprzez stosowanie się do zaleceń. „Możliwość wyrażenia swojej opinii i poziomu satysfakcji ze świadczonych usług upodmiotawia pacjenta w systemie opieki zdrowotnej i sprawia, że jego doświadczenie staje się istotnym wskaźnikiem, na który wszyscy interesariusze powinni zwracać uwagę, co obecnie nie zawsze ma miejsce. Dzięki rankingowi dostępnemu na stronie Onkomapa pacjenci zyskują poparte doświadczeniem innych chorych informacje, w których placówkach mogą liczyć na szacunek, komfort oraz życzliwą opiekę” – powiedziała Agata Polińska.

W ogólnodostępnym portalu Onkomapa.pl pacjenci i ich bliscy mogą wyrazić opinię na temat 108 szpitali i prawie 3,5 tys. lekarzy w nich pracujących. Ocenie podlegają placówki, które w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia realizują przynajmniej dwie z trzech procedur: chemioterapię, radioterapię, chirurgię onkologiczną. Ocena jest mierzona w skali od 1 do 5 i obejmuje organizację i sposób leczenia, opiekę personelu medycznego, przestrzeganie praw pacjentów oraz ich komfort. W ciągu ostatnich 12 miesięcy portal odwiedziło ponad 175 tys. użytkowników, którzy zostawili prawie 2,5 tys. opinii. Na potrzeby zestawienia wzięto pod uwagę placówki, które uzyskały powyżej 150 opinii. (PAP)

Anna Gumułka

Data publikacji: 20.07.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również