Data dodania: 02.08.2016

"Wózkiem przez Polskę", czyli wyprawa ze Świnoujścia do Zakopanego

900 km planuje pokonać Bartek Rzońca, który cierpi na dystrofię mięśniową. Rozpoczęta 1 sierpnia wyprawa ma przekonać innych, że warto walczyć o swoje marzenia.

- Chcę udowodnić ludziom, że można realizować marzenia, mimo fizycznych ograniczeń – powiedział cierpiący na dystrofię mięśniową Duchenne'a podróżnik. - Najważniejsze, aby nie mieć ograniczeń w głowie. Nie bać się stawiać sobie wyzwania i je realizować. Zdarza się, że machamy ręką, mówiąc: jakoś to będzie. A należy powtarzać sobie: zrobię to! - dodaje Bartek Rzońca.

Jak sam przyznał, podróż planował od trzech lat. - Kiedyś chciałem pojechać wózkiem na pielgrzymkę. Wówczas wiele osób odmówiło mi pomocy, mówiąc, że nie poradzę sobie. Zawziąłem się i postanowiłem, że przejadę Polskę od morza do Tatr – wyjaśnia Rzońca. - Od lutego br. trwały przygotowania do wyprawy. Umówiłem noclegi, stworzyłem zespół ludzi, który wyruszą ze mną, naprawiłem wózek i ustaliłem trasę - wymienia.

Wyprawa "Wózkiem przez Polskę" będzie trwała trzy tygodnie. Podczas podróży Bartek Rzońca odwiedzi 21 miejscowości, m.in. Ińsko, Poznań, Karków, Rabkę. Towarzyszyć mu będą trzy osoby: rowerzysta, kierowca busa, w którym przewożone są niezbędne rzeczy, a także opiekun, gdyż Bartek wymaga całodobowej opieki.

W planach Rzońcy jest napisanie książki, która będzie relacją z podróży. - Chciałbym motywować ludzi do realizacji własnych marzeń. Jednocześnie przekonywać innych, że świat jest piękny i należy go doceniać. Ważne jest by wyjść ze złych myśli. Wierzę, że każdy może dokonać´ wszystkiego - przekonuje.

Patronat nad wyprawą "Wózkiem przez Polskę" sprawuje prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Bohdal, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Promoedica24. (PAP Life)

mzb/zig/

Data publikacji: 02.08.2016 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.