Data dodania: 29.09.2016

Koniński urząd miejski, AGH i Martyna Wojciechowska laureatami "Lodołamaczy"

Koniński urząd miejski, AGH i Martyna Wojciechowska znaleźli się wśród laureatów XI edycji konkursu "Lodołamacze". Uhonorowano też firmy i instytucje, które przełamują uprzedzenia związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami.

Uroczystą galę konkursu, pod honorowym patronatem małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy, zorganizowano w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie. Statuetki przyznawano w trzech kategoriach: dla zakładów pracy chronionej, firm działających na otwartym rynku pracy oraz dla instytucji. W każdej były honorowane trzy miejsca.

- Osoby niepełnosprawne są coraz bardziej aktywne w życiu zawodowym i społecznym i w związku z tym oczekują nie tylko zatrudnienia, które zagwarantuje im bezpieczeństwo ekonomiczne, ale które spełni ich aspiracje zawodowe, pozwoli rozwijać umiejętności i zrealizować marzenia. Dziś działania na rzecz osób z niepełnosprawnością to nie tylko wsparcie w rehabilitacji leczniczej czy zaspokojenie potrzeb socjalnych, ale coraz częściej pomoc w rozwijaniu talentów sportowych, artystycznych, literackich. Takich właśnie wyzwań podjęli się laureaci tegorocznej edycji konkursu „Lodołamacze" - mówił prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Jan Zając.

W kategorii "Zakład Pracy Chronionej" I miejsce i statuetkę "Lodołamacza" otrzymała rodzinna firma Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego "Orzech", II miejsce - Zakład Aktywności Zawodowej w Czarnem, który od 2007 roku zatrudnia pracowników z każdym stopniem niepełnoprawności w trzech działach: gastronomicznym, pralniczym i gospodarczo- technicznym. III miejsce zajął zakład opakowań z tektury "JARPAK".

W kategorii "Otwarty Rynek" I miejsce i statuetkę "Lodołamacza" otrzymała firma Limatherm Components, zajmująca się produkcją komponentów do budowy aparatury kontrolno-pomiarowej, która zatrudnia 230 osób z niepełnosprawnościami, m.in. niewidomych, głuchych i głuchoniemych. II miejsce zajęła produkująca farmaceutyki grupa Pelion S.A. - osoby niepełnosprawne zatrudniane są w spółkach grupy na terenie całej Polski, na różnych stanowiskach, zarówno jako pracownicy fizyczni, jak i specjaliści. III miejsce zajęła Aviva Sp. z o.o. - w której m.in. realizowany jest wewnętrzny program "Praca Bez Barier" oraz "Oczy Szeroko Otwarte", wspierający aktywność zawodową osób niepełnosprawnych.

W kategorii "Instytucja" nagrodę otrzymał Urząd Miejski w Koninie, który ma swoje Centrum Organizacji Pozarządowych, a w nim mieszkania treningowe, gdzie osoby z niepełnosprawnością uczą się samodzielności w życiu codziennym. W swej polityce kadrowej miasto Konin przekroczyło wskaźnik 6 proc. zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.
II miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, w której od lat podejmowane są działania na rzecz aktywizacji i integracji osób z niepełnosprawnością, a metody nauki dostosowywane do indywidualnych potrzeb studentów wynikających z niepełnosprawności.
III miejsce zajęło Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, oddział w Legnicy, które od wielu lat podejmuje działania związane z aktywowaniem środowiska osób z niepełnosprawnościami, wdraża programy stażowe i tworzy stałe etaty, zwiększa doświadczenie i szanse odnalezienia się na rynku pracy.

"Super Lodołamacza" przyznano Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu, wskazując, że podczas tegorocznych igrzysk w Rio polscy paraolimpijczycy zdobyli 39 medali i 10 miejsce w klasyfikacji medalowej.

"Lodołamacz Specjalny" otrzymała dziennikarka Martyna Wojciechowska za zaangażowanie w pomaganie ludziom na krańcach świata, a także Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową".

Konkurs "Lodołamacze", organizowany od 2006 r., ma na celu przełamywanie uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Składa się z dwóch etapów: regionalnego i centralnego. Podczas pierwszego kapituły w całej Polsce wyłaniają finalistów regionalnych. Regionalni zwycięzcy poszczególnych kategorii biorą udział w centralnym etapie konkursu, w którym wybierani są ogólnopolscy laureaci. Organizatorem konkursu jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych założona przez POPON.(PAP)

Zobacz galerię...

bos/ akw/

fot. POPON

Data publikacji: 29.09.2016 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON