Data dodania: 05.12.2016

Śląskie Ladies D. uhonorowane

W poszukiwaniu pięknych, kobiecych odpowiedzi na pytanie „Jak żyć?" Marek Plura, dziś poseł do Parlamentu Europejskiego, zainicjował w 2002 r. w Katowicach konkurs Lady D. Tytuł ten stanowi skrót angielskiego wyrażenia „Lady Disabled" (Dama Niepełnosprawna).

Wyróżnienia są przyznawane paniom, które pomimo tego, iż na co dzień zmagają się z własną niepełnosprawnością, to w życie społeczne naszej ojczyzny wnoszą istotny wkład w różnych dziedzinach. Tytuły przyznaje kapituła. Obecnie konkurs ma etapy regionalne oraz etap krajowy.

Poseł Marek Plura, przewodniczący Kapituły Lady D. w województwie śląskim podkreśla: - Nasze plebiscyty nie są wyborami miss piękności, a jednak owocują kolekcjami prawdziwych gwiazd, których światło ducha i talentu prowadzi przez życie dobrym przykładem wielu, niekoniecznie niepełnosprawnych ludzi. Realizujemy w ten sposób zapis artykułu 6. Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych ONZ, który mówi, że Państwa-Strony podejmą wszelkie stosowne kroki dla zapewnienia kobietom pełnego rozwoju, postępu i umocnienia pozycji społecznej, w celu zagwarantowania im pełnej dostępności do fundamentalnych swobód i praw człowieka określonych w niniejszej Konwencji. Paniom trudniej budować pozytywny obraz samej siebie poprzez ograniczenia niepełnosprawności, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy młodość, sukces i slim-fast'owa uroda wyznaczają wartość człowieka. Trzeba niesamowitej, kobiecej siły, żeby przebić się przez ten schemat, gruby jak mury więzienia.

W tym roku uroczysta gala regionalna konkursu odbyła się w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych - 3 grudnia w sali Parnassos Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Kapituła konkursu w składzie Marek Plura – przewodniczący, Hanna Pasterny - Lady D 2009, Beata Tomanek – dziennikarka Radia Katowice i Ilona Raczyńska – sekretarz kapituły, dokonała wyboru i przyznała tytuły honorowe Lady D. 2016 paniom:

- W kategorii Dobry Start - Marta Zając. Jest studentką filologii na Uniwersytecie Śląskim, była pierwszą niepełnosprawną stażystką z województwa śląskiego w Parlamencie Europejskim.

- W kategorii Kultura i Sztuka - Sonia Osiecka-Babut, która maluje unikatową, przez siebie opracowaną techniką na szkle. Jest ponadto przewodniczącą Koła Osób Niepełnosprawnych przy Automobilklubie Śląskim, organizuje samochodowe rajdy turystyczno-nawigacyjne, uprawia żeglarstwo i propaguje ten sport w środowisku osób z niepełnosprawnością.

- W kategorii Życie Zawodowe - Anna Wandzel. Pracując jako konsultant ds. studentów niepełnosprawnych w Uniwersytecie Śląskim opracowała program „Uniwersytet równych szans" i doprowadziła do jego wdrożenia, dzięki czemu sukcesywnie dostosowano tę uczelnię do potrzeb studentów z . niepełnosprawnością. Zdobytą wiedzę i doświadczenia wykorzystała podczas pracy na stanowisku dyrektora Śląskiego Oddziału PFRON. Jest przewodniczącą Wojewódzkiej Społecznej Rady Osób Niepełnosprawnych w Katowicach, działa w Fundacji Wspierania Inicjatyw Społecznych „Pogranicze Bez Barier" z Bielska Białej.

- W kategorii Życie Społeczne -i Grażyna Trębacz. Jako prezes Katowickiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu i wiceprzewodnicząca Koła Osób Niepełnosprawnych przy Automobilklubie Śląskim od lat „wyciąga" z domu i mobilizuje do aktywności osoby zrzeszone w tych organizacjach.
Organizuje wiele różnych przedsięwzięć, m.in. coroczne rajdy samochodowe Ślązaczek i Karliczek, ten ostatni ma rangę turystycznego Pucharu Polski.

Wszystkie panie oprócz dyplomów, kwiatów i upominków otrzymały zaproszenie na wyjazd do Brukseli, na Galę Konkursu Lady D. w Parlamencie Europejskim, gdzie będą niejako ambasadorkami nadania mu rangi europejskiej.

Sala Parnassos była niemal pełna, ponad sto osób długo oklaskiwało panie, wysłuchując z uwagą pełnych wzruszenia podziękowań.
Katowicką uroczystość uświetnił występ kwartetu smyczkowego A.Quartet, z brawurowym repertuarem, już po raz drugi koncertującego dla gości Gali.
Spotkanie zakończyły serdeczne rozmowy przy kawie i śląskim kołoczu.

Dla przypomnienia: od samego początku, od 2002 roku Gala Lady D. odbywała się zawsze 8 marca, w Dniu Kobiet. Bodajże raz zorganizowano ją 6 marca czy 9 marca, ze względu na obowiązki śp. Krystyny Bochenek, która była przewodniczącą kapituły i która zawsze była obecna na uroczystości, choć funkcja wicemarszałka Senatu z trudem na to pozwalała.
Po jej śmierci, Marek Plura, wtedy już poseł na Sejm RP, zaprosił do pracy w kapitule posłanki z Parlamentarnej Grupy Kobiet. Gala w 2011 roku po raz pierwszy odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu, a sam konkurs, dla uczczenia pamięci Krystyny Bochenek nazwano jej imieniem.
Eliminacje miały się odbywać we wszystkich województwach, organizowane przez biura poselskie. Z różnych przyczyn odbywały się jednak nieregularnie, a sama Gala - czasem w maju, czasem we wrześniu.

W 2016 roku, z inicjatywy europosła Marka Plury zawiązało się w Katowicach Stowarzyszenie Lady Disabled, z siedzibą w jego biurze. I to ono było organizatorem konkursu na terenie województwa śląskiego.
W planach jest powrót do wieloletniej tradycji, zgodnie z którą Gala Lady D. odbywała się zawsze w Dniu Kobiet, 8 marca, w Bibliotece Śląskiej. Już podczas obecnej uroczystości uczestników zaproszono na ogólnopolską inaugurację konkursu 8 marca 2017 r. Sala Parnassos jest już zarezerwowana.

Staraniem Stowarzyszenia notkę o konkursie zamieszczono w Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Konkurs_Lady_D._im._Krystyny_Bochenek

pr, fot. Ilona Raczyńska, FB

Data publikacji: 05.12.2016 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.