Data dodania: 09.12.2016

Podwójny polski akcent w Parlamencie Europejskim

Na zaproszenie śląskiego europosła Marka Plury do Parlamentu Europejskiego przyjechała grupa ośmiu laureatek ostatnich edycji konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek. To oryginalna inicjatywa promująca nietuzinkowe i nieprzeciętne kobiety, które mimo niepełnosprawności są aktywne i twórcze, osiągają sukcesy, są inspiracją i wzorem dla innych.

Kapituła konkursu wybiera co roku laureatki w kilku kategoriach: kultura i sztuka, sport, zaangażowanie społeczne, kariera zawodowa i dobry start.

Do Brukseli przyleciały: Karolina Hamer, Małgorzata Olejnik, Sonia Osiecka-Babut, Hanna Pasterny, Agata Spała, Grażyna Trębacz, Anna Wandzel, Marta Zając. Wszystkie Ladies są aktywne na wielu polach i to nikogo w tym gronie nie dziwi, bo przecież każda z nich to wybitna indywidualność i wyrazista osobowość.

- Konkurs, który po raz pierwszy zorganizowałem na Śląsku w 2002 roku, początkowo miał tylko wymiar regionalny, potem ogólnopolski, a mam nadzieję, że jego promocja w Parlamencie Europejskim będzie ważnym krokiem w kierunku nadania mu rangi europejskiej – mówi jego pomysłodawca i twórca – Marek Plura, europoseł poruszający się na wózku elektrycznym.

Znamiennym jest fakt, że mimo znaczącej niepełnosprawności odnosi od wielu lat sukcesy w działalności politycznej i społecznej. Doskonale orientuje się w możliwościach i ograniczeniach osób z różnymi dysfunkcjami i efektywnie walczy z uprzedzeniami i stereotypami społecznymi i mentalnymi w ich postrzeganiu. W swojej pracy w Europarlamencie koncentruje się m.in. na sprawach związanych z integracją i aktywizacją tych osób oraz transportem i turystyką, zabiega o wprowadzenie Europejskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej.

- Niepełnosprawność może dotknąć każdego z nas – mówi akcentując wyraźnie słowa. – Dlatego ważne jest, aby o sprawach związanych z niepełnosprawnością mówić otwarcie, o barierach i o ich przełamywaniu.
Podczas gali w Europarlamencie Ladies D. otrzymały specjalne europejskie wyróżnienie. Wyraźnie wzruszone dziękowały posłowi M. Plurze za zaproszenie do Brukseli i pracownikom jego biura za zorganizowanie ich transportu i pobytu. Kiedy kłaniały się obecnym na sali europosłom i gościom i mówiły w króciutkich wystąpieniach o swoich pasjach i swoim rozumieniu aktywności życiowej byliśmy z nich dumni. Empatia, radość życia, szacunek dla innych, to emocje i uczucia, które towarzyszą im na co dzień, pozwalając osiągnąć szczyty zawodowe, artystyczne, sportowe i społeczne.
Czworo dziennikarzy z Polski, którzy przylecieli do Brukseli również na zaproszenie europosła Marka Plury z radością słuchało Ladies D. Te niezwykłe kobiety – będąc przedstawicielkami wszystkich pozostałych wyróżnionych tym zaszczytnym mianem. – godnie je reprezentowało. Obdarowały nas swoją pozytywną energią. Czuliśmy podziw, szacunek i uznanie. Dzięki nim poczuliśmy się także o coś bardzo ważnego bogatsi...

W drugiej części tego spotkania Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja odbywający się w Koszalinie, już po raz 4. zaprezentował na Forum Parlamentu Europejskiego w Brukseli przegląd filmów festiwalowych. Licznie zgromadzona publiczność, w tym europarlamentarzyści, obejrzała kronikę 13. EFF Integracja Ty i Ja oraz cztery filmy krótkometrażowe. Były to dwa znakomite filmy polskie: „Michał" i „Bez ograniczeń" oraz film hiszpański pt. „Bla, bla, bla" i amerykański „Efekt mniejszości", które zaprezentowały z powodzeniem tematykę niepełnosprawności brukselskiej publiczności.
W imieniu organizatorów Festiwalu głos zabrał i przedstawił jego ideę zasłużony sportowiec i znakomity komentator sportowy Krzysztof Głombowicz, wieloletni współpracownik i przyjaciel Festiwalu Integracja Ty i Ja.

To największe przedsięwzięcie filmowe w Europie poruszające kwestie niepełnosprawności i integracji społecznej otrzymało w tym roku nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe", na 41 Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko

„Nasze Sprawy" towarzyszą konkursowi Lady D. od pierwszych jego edycji jako patron medialny. Również w bieżącym roku przedstawiamy Ladies wyróżnione na śląskiej edycji tego konkursu:
http://naszesprawy.eu/aktualnosci/12105-slaskie-lady-d-uhonorowane.html
Jesteśmy również wieloletnim patronem medialnym Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja" – polecamy lekturę materiału z jego ostatniej edycji w naszym portalu:
http://naszesprawy.eu/aktualnosci/11846-spotkania-ze-sztuka-filmowa-w-duchu-integracji.html oraz w „Naszych Sprawach" nr 10/2016.

Zobacz galerię...

Data publikacji: 09.12.2016 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.