Data dodania: 16.12.2016

Fundacja Bohdana Smolenia będzie dalej pomagać niepełnosprawnym

Założona w 2007 roku przez Bohdana Smolenia Fundacja "Stworzenia Pana Smolenia" nadal będzie pomagać osobom niepełnosprawnym – zapewnili przedstawiciele organizacji. Legenda polskiego kabaretu, aktor i satyryk zmarł 15 grudnia w wieku 69 lat.

Bohdan Smoleń był znany przede wszystkim za sprawą działalności kabaretowej; szczyt jego popularności przypadł na lata 70. i 80. ub. wieku, dzięki występom - wraz z Zenonem Laskowikiem - w poznańskim kabarecie "Tey". Młodszym odbiorcom kojarzył się z rolą listonosza w telewizyjnym serialu komediowym "Świat według Kiepskich".

W 2007 roku artysta powołał Fundację Stworzenia Pana Smolenia z siedzibą w podpoznańskim Baranówku. Jej celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym przez prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych.

- Chcemy, by fundacja nadal działała, liczymy na to, że jej przyszłość nie będzie zagrożona. Ze względu na swoją ciężką chorobę pan Bohdan już jakiś czas temu zlecił nam prowadzenie wszystkiego. Będziemy działać nadal, choć być może pod nieco zmienioną nazwą: imienia Pana Smolenia – powiedział 15 grudnia PAP w imieniu fundacji Tomisław Stefaniak.

Bohdan Smoleń od kilku lat chorował. Na początku tego roku fundacja informowała, że aktor jest sparaliżowany i potrzebuje intensywnej terapii neurologopedycznej. Zbierała też pieniądze na jego leczenie.

Tomisław Stefaniak przyznał, że artysta za pośrednictwem fundacji pomagał innym, a fundacja starała się wspierać go w potrzebie. - Fundacja to dziecko pana Smolenia. Jak w każdej rodzinie, relacja między ojcem a dzieckiem zachodzi w obie strony - powiedział PAP Stefaniak.

Prowadzony przez fundację ośrodek pomaga przede wszystkim niepełnosprawnym dzieciom. - Wspieramy też dorosłych, prowadzimy dla nich zarówno działania związane z hipoterapią, jak i z powożeniem przez osoby niepełnosprawne, czyli z parapowożeniem – powiedział Stefaniak.

Ośrodek dysponuje wykwalifikowaną kadrą terapeutyczną oraz kilkunastoma końmi. Prowadzi ok. 3 tys. godzin hipoterapii rocznie. (PAP)

rpo/ karo/

Data publikacji: 16.12.2016 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON