Data dodania: 16.01.2017

11. Bieg WOŚP - "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy"

Ulicami Warszawy przebiegł 11. Bieg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy". Uczestnicy przebiegli w sumie 5 km, pieniądze uzyskane z pakietów startowych przeznaczone zostaną m.in. na pompy insulinowe dla kobiet w ciąży.

Celem biegu jest też zebranie funduszy na fantomy do nauki pierwszej pomocy. Warszawskich biegaczy konwały samochody zakupione dla hospicjów z 1 proc. przekazanego na rzecz WOŚP. Wzięło w nim udział 5 tys. osób. Każdy z uczestników dostał pomarańczową koszulkę i pamiątkowy medal.

Bieg poprzedziła kilkunastominutowa rozgrzewka. Do utworu "Can't Stop The Feeling!" pochodzącego z jednej z popularnych animacji dla dzieci "Trolle" tańczyli nie tylko biegacze ale też m.in. wolontariusze, strażacy i ratownicy.

Jak podkreślali uczestnicy biegu w Warszawie warunki były bardzo dobre - nie było zbyt zimno, nie padał śnieg. - Nie wyobrażam sobie innego sposobu na spędzenie tego dnia. Sam mam dzieci, cieszę się, że mogę w ten sposób pomóc - mówił dziennikarzom pan Tomek.

Podobne biegi odbywały się w całej Polce. To jedna z atrakcji trwającego 25. Finału WOŚP. W tym roku rozszerzone zostało hasło warszawskiego biegu - wcześniej uczestnicy biegli, by walczyć z cukrzycą; teraz przypominają też o tym jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

Program leczenia osobistymi pompami insulinowymi przyszłych mam chorych na cukrzycę oraz edukacja w zakresie udzielania pierwszej pomocy wpisane są w całoroczną działalność WOŚP. Fundacja prowadzi też m.in. akcję „Policz się z cukrzycą", w której udział biorą czołowi polscy producenci żywności, a której celem jest nadrukowanie ważnych dla diabetyków informacji na opakowaniach produktów żywnościowych.

Z kolei Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować" polega na prowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Szkoły do akcji przystępują dobrowolnie, WOŚP przekazała na ten cel bezpłatnie ponad 65 tys. fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne materiały dydaktyczne.

W tegorocznym Finale WOŚP uczestniczy ok. 120 tys. wolontariuszy. Zorganizowano blisko 1700 sztabów, w tym 56 zagranicznych.

Finałowi towarzyszy mnóstwo imprez, m.in. koncerty, wydarzenia sportowe, licytacje i różnego rodzaju happeningi. W Warszawie, jak co roku, zorganizowano koncert przed Pałacem Kultury i Nauki, bieg "Policz się z cukrzycą", a o godz. 20 "Światełko do nieba". WOŚP zbiera pieniądze w całej Polsce, a także za granicą, np. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Chinach, Japonii oraz w wielu krajach europejskich.(PAP)

pru/ pro/

Data publikacji: 16.01.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON