Data dodania: 16.03.2017

Artyści z niepełnosprawnością w Słowackim, czyli Albertiana na medal

13 marca w Krakowie odbyła się gala podsumowująca 17. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana. Zwycięzcy wyłonieni w pięciu regionach odebrali nagrody oraz zaprezentowali swoje umiejętności na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego. Wzruszeń nie zabrakło podczas ceremonii wręczenia Medali świętego Brata Alberta.

Albertiana została zorganizowana przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz Fundację im. Brata Alberta. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Do konkursu zgłoszono 65 zespołów teatralnych i 38 solistów z 85 ośrodków z całej Polski. - Mamy tak dużo chętnych, że trzeba robić eliminacje regionalne i to składające się z etapów. To jest spory wysiłek organizacyjny, ale się udaje, znajdujemy sponsorów - powiedział „NS" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Laureatami 17. edycji zostało 335 niepełnosprawnych intelektualnie artystów.. - Mnie w pamięci, z tej i poprzednich edycji, pozostaje cudowna, niezwykła atmosfera tych spotkań. Spektakle prezentowane przez finalistów są czasami gorsze, czasami lepsze, różny jest poziom niepełnosprawności tych ludzi. To nie jest kwestia oceny artystycznej, bo to nie ma żadnego znaczenia. Znaczenie ma to, że oni tutaj przyjeżdżają, integrują się i czują się jak u siebie - powiedział prof. Krzysztof Orzechowski, który w latach 1999-2016 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Artystyczne święto

Finał rozpoczął się – tradycyjnie - od odśpiewania „Miłości" przez Chór Vox Populi pod dyrekcją prof. Rafała Marchewczyka. Autorem słów hymnu Festiwalu jest Czesław Miłosz, a muzyki Abel Korzeniowski. Nie zabrakło przekazania symbolicznego klucza do Teatru im. Juliusza Słowackiego. Uczynił to Krzysztof Głuchowski, który jest dyrektorem tej placówki od 2016 r.

Licznie zgromadzona publiczność obejrzała też pozakonkursowe przedstawienie „Piekarenka Brata Alberta" Teatru Radwanek. Skupia on podopiecznych Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz Fundacji im. Brata Alberta. Jedną z atrakcji był występ Marka Piekarczyka. Pomysłodawczyni Albertiany Anna Dymna poprowadziła finał wspólnie z Lidią Jazgar.

- Jesteśmy dumni, że jako miasto gościmy od tylu lat największe wydarzenie promujące artystów niepełnosprawnych intelektualnie. Odbywa się ono w prestiżowym miejscu i w przepięknej oprawie. Kraków obfituje w różnego rodzaju imprezy, a Albertiana wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych - powiedział Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.

Od ideałów do czynów

W trakcie gali odbyła się ceremonia wręczenia Medali św. Brata Alberta. Tym razem pięciu, czyli więcej niż standardowo. Kapituła zdecydowała się na ten krok ze względu na setną rocznicę śmierci świętego Brata Alberta i trzydziestolecie powstania Fundacji im. Brata Alberta. Schemat wyłonienia laureatów pozostał bez zmian. Najpierw pojawiły się kandydatury wskazane przez różne stowarzyszenia, organizacje czy samorządy. Kapituła dokonała wstępnej selekcji, a podczas grudniowego posiedzenia odbyło się już tajne głosowanie.

- Z przyjemnością można powiedzieć, że wniosków mamy o wiele więcej niż laureatów. To świadczy też o tym, że społeczeństwo, wbrew wszystkim tym kasandrycznym określeniom, jest bardzo pozytywnie nastawione do pomocy drugiemu człowiekowi - powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Zaznaczył, że kandydatami nie mogą być zawodowcy, a więc ludzie zawodowo pracujący w opiece społecznej lub w ośrodkach dla osób niepełnosprawnych. To przede wszystkim mają być społecznicy, wolontariusze i wszelkiego rodzaju szaleńcy boży, którzy potrafią swoje ideały przekuć na konkretne czyny.

Pomaganie na medal

Medale św. Brata Alberta zostały wręczone po raz dwudziesty pierwszy. Do zaszczytnego grona laureatów dołączył Marcin Gortat. Kapituła doceniła jego działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, a także zaangażowanie i pomoc podopiecznym Fundacji im. Brata Alberta. Siostra Małgorzata Chmielewska została uhonorowana za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych oraz za wieloletnią pomoc osobom bezdomnym, chorym i samotnym. Marek Piekarczyk otrzymał medal za działalność artystyczną na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Z kolei prof. Krzysztof Orzechowski za wieloletnią pomoc w organizacji Albertiany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

- Dla mnie medal oznacza przede wszystkim ogromne zobowiązanie. Na stanowisku dyrektora wykonywałem nie tylko obowiązki. Robiłem to z sercem i takim przekonaniem, że to jest bardzo potrzebne. Na początku nagrywałem też głosy do różnych bajek, które później były robione w Radwanku - powiedział prof. Krzysztof Orzechowski.

Kapituła nagrodziła też Jolantę i Tadeusza Tomalów za przekazanie domu w Nieszawie. W nim został utworzony Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z zaburzeniami psychicznymi. - Emocje są na wysokim C, jesteśmy bardzo wzruszeni i bardzo się cieszymy, że możemy tutaj być. Medal oznacza wielkie szczęście, dawanie to wielkie szczęście i wielkie szczęście, że możemy to zrobić - powiedziała Jolanta Tomal.

Rok św. Brata Alberta

25 grudnia 2016 r. w Kościele został rozpoczęty Rok świętego Brata Alberta. Fundacja im. Brata Alberta przygotowuje kolejne wydarzenia. Już po raz 25. odbędzie się pielgrzymka dla osób niepełnosprawnych. 18 maja pielgrzymi udadzą się do Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie. - To jest też zjazd całej Fundacji, w sumie mamy 32 placówki. Łączymy to ze zwiedzaniem Krakowa, m.in. odwiedzeniem grobu świętego Brata Alberta na Prądniku Czerwonym - poinformował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Na czerwiec zaplanowane są Dni Brata Alberta. Odbędą się one we wszystkich placówkach, w różnych terminach. 15 czerwca zostaną zorganizowane wydarzenia centralne w Radwanowicach.

Projekty na 2017 r. zakładają rozpoczęcie rozbudowy Domu Przyjaciół w Radwanowicach. W nowym skrzydle ma zamieszkać kolejnych kilkanaście osób niepełnosprawnych. Fundacja prowadzi 8 świetlic terapeutycznych, kolejną zamierza utworzyć w Jawiszowicach (małopolskie). - Ponadto przejmiemy darowiznę na Dolnym Śląsku w postaci dawnego gospodarstwa rolnego. W przyszłym roku tego nie otworzymy, ale rozpoczniemy działania, żeby tworzyć kolejny dom stałego pobytu. Będzie on zlokalizowany w środowisku wiejskim, żeby była też terapia i praca na roli - powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marcin Gazda

Laureaci 17. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana

Region I (województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie i zachodniopomorskie)
1. Recepta ze Stowarzyszenia Ecce Homo w Kowalkach (przedstawienie „Opowieść wigilijna")
2. Bratanki z WTZ Bratanki w Toruniu (przedstawienie „Szczęście")
3. Wyspa z fundacji Wiatrak w Bydgoszczy (przedstawienie „Jest OK!")
Solista: Łukasz Beiger z WTZ w Brodnicy (utwór „Zabiorę Cię właśnie tam" z repertuaru zespołu Kancelarya)

Region II (województwa: mazowieckie, podlaskie i łódzkie)
1. Leśne Nuty z WTZ w Hajnówce (przedstawienie „Ziaziulka")
2. Akcent z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu (przedstawienie „Mały Książę")
3. GTI z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie (przedstawienie „Baśń o ptaku")
Solista: Konrad Przygoński z PSONI Koło w Zgierzu (utwór „Tears in heaven" z repertuaru Erica Claptona)

Region III (województwa: małopolskie, śląskie i opolskie)
1. ITAKA i owaka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 4 oraz Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie (przedstawienie „Koszula szczęścia")
2. Świetliki ze Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes w Krakowie. (przedstawienie „czasCZASczas")
3. Dzieci kwiaty z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego PSONI Koło w Wolbromiu (przedstawienie: „Legenda o Popielu")
Solistka: Katarzyna Dworniczek z WTZ Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku (utwór „Być kobietą" z repertuaru Alicji Majewskiej)
Jury przyznało wyróżnienie za wybitne kreacje solistów dla zespołu teatralnego Tęcza z WTZ Tęcza przy Fundacji Różyczka w Gliwicach.

Region IV (województwa: podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie)
1. Grupa teatralna WTZ Korytniki z WTZ Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Korytnikach (przedstawienie „Wesołe miasto Lwów")
2. Foch z WTZ przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu (przedstawienie: „Kandydatki na żonę")
3. Misz Masz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Świętego Franciszka z Asyżu w Kęble (przedstawienie „Mała Syrenka")
Solista: Norbert Tomaka z Zespołu Szkół Specjalnych UNICEF w Rzeszowie (utwór „Otwórz oczy")

Region V ( województwa: dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie)
1. Mocni teatralni z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej Filia w Owińskach - Oddział Opiekuńczo-Leczniczo-Psychiatryczny w Poznaniu (przedstawienie „Czekając na...")
2. Makuszaki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego (przedstawienie „Słowik")
3. Cztery pory roku z WTZ PPH Postęp w Świebodzinie (przedstawienie „Wykluczony")
Solista: Krzysztof Sarkowicz ze Stowarzyszenia Motyl na rzecz Integracji i Aktywności Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Wałbrzychu (utwór „Song o ciszy" z repertuaru Jonasza Kofty)

Data publikacji: 16.03.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON