Data dodania: 12.04.2017

„Sześć miesięcy” - film o Akademii Życia

Od kilku lat w Koninie działa Akademia Życia. Przez pół roku młode osoby poruszające się na wózkach uczą się samodzielnego życia. O działaniach w ramach tego projektu wielokrotnie informowaliśmy na łamach i w portalu „Naszych Spraw”.

Akademia Życia zaprasza młode osoby z całej Polski, które są niepełnosprawne ruchowo i poruszają się na wózkach, do podjęcia próby usamodzielnienia się. Przez sześć miesięcy mieszkają oni w specjalnie przystosowanych mieszkaniach treningowych. Każdy uczestnik projektu realizuje indywidualny plan działań, przystosowany do jego sprawności, predyspozycji, umiejętności, kompetencji i zainteresowań. Pod okiem wykwalifikowanej kadry przechodzą treningi samodzielności (np. czynności dnia codziennego, poruszanie się środkami komunikacji miejskiej, przygotowywanie posiłków, prace porządkowe), biorą udział w zajęciach aktywnej rehabilitacji na sali gimnastycznej, na basenie i w plenerze (nauka pokonywania barier). Odbywają się też indywidualne spotkania z coachem, który biorąc pod uwagę kompetencje, predyspozycje i zainteresowania uczestników, dopasowuje i proponuje szkolenia zawodowe. Dodatkowo uczestnicy uczą się języków obcych, mogą też korzystać ze wsparcia psychologa. Ważnym celem jest także zdobycie przez nich pracy. Uczestnicy, którzy sumiennie realizują program Akademii Życia, mają szansę na odbycie półrocznego stażu zawodowego (z wynagrodzeniem).
Projekt realizowany jest przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ ze środków finansowych duńskiej Fundacji VELUX, w partnerstwie z Miastem Konin.

Przez wiele dni poznański reżyser Jerzy Jernas towarzyszył uczestnikom Akademii Życia, aby zrealizować film "Sześć miesięcy". Wcześniej autor zrealizował dwa inne obrazy o osobach niepełnosprawnych „Widzę więcej” o niewidomym trębaczu z Olsztyna - Danielu Rupińskim oraz „Olimpijczycy” o trojgu wielkopolskich medalistach Igrzysk Paraolimpijskich. Producentem obrazu jest Fundacja Obywatelska "Czas Jaszczurów", a projekt jego realizacji był współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=x9bcuqGvSN4

PS. Niemal dokładnie rok temu informację prasową o filmie „Olimpijczycy” prezentowaliśmy w portalu i na łamach magazynu „Nasze Sprawy”:
http://naszesprawy.eu/sport-i-turystyka/10986-maja-medale-beda-festiwale.html

kat

Data publikacji: 12.04.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.