Data dodania: 21.04.2017

"Porty Lotnicze" chcą zatrudniać więcej osób niepełnosprawnych

Zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz poprawienie dostępności lotniska dla takich osób - zakłada zawarte 20 kwietnia porozumienie między Przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze" a PFRON.

Wcześniej Fundusz podpisał podobne porozumienie m.in. z Pocztą Polską, Bankiem Pocztowym, SGH, Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych oraz TVP.

- Tu nie chodzi tylko o obsługę osób niepełnosprawnych, ale także o tworzenie miejsc pracy, chodzi o dostosowanie lotniska, jako pracodawcy, do potrzeb takich osób - powiedział po podpisaniu porozumienia dyrektor PP "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski. Jak zaznaczył, port stale poszerza udogodnienia skierowane do osób z niepełnosprawnościami i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. - Dążymy do wyeliminowania wszelkich niedogodności oraz stworzenia jak najlepszych warunków pracy w przyszłości - mówił.

Prezes Zarządu Robert Kwiatkowski podkreślił: - Zatrudnienie w spółkach skarbu państwa, administracji rządowej, samorządowej to są bardzo ważne rzeczy. Musimy dać przykład, że można zatrudniać osoby niepełnosprawne, że można likwidować bariery i że można stworzyć świat, który jest uniwersalny. Świat przyjazny dla osób niepełnosprawnych jest przyjazny dla nas wszystkich: dla kobiet w ciąży, dla matek z dziećmi, dla osób starszych - dodał.

Podczas spotkania na lotnisku zaprezentowano wystawę prac z ubiegłorocznej edycji konkursu "Szuka Osób Niepełnosprawnych". Dyrektor Departamentu Promocji i Informacji PFRON Piotr Śliwowski podkreślił, że wystawa będzie gościła na lotnisku przez miesiąc. - To nie są reprodukcje, ani zdjęcia, ani wydruki. To oryginalne dzieła, sztuka stworzone przez osoby niepełnosprawne. Myślę, że zrobiliśmy mały krok, w tym kierunku, że sztuka osób niepełnosprawnych jest prezentowana tak, jak powinna. Ona nie jest na uboczu, gdzieś w małych salkach. Tutaj jesteśmy na międzynarodowym lotnisku, w centrum - powiedział.

Z kolei prezes Zaeządu PFRON zaznaczył, że wystawa na lotnisku dużo znaczy dla osób z niepełnosprawnościami. - Nie możemy wyobrazić sobie czegoś fajniejszego, jak wskazać miejsce utworzenia galerii na lotnisku w Warszawie. Dla tych wszystkich osób, które tworzyły tę sztukę, to rzecz niewyobrażalna. Mam nadzieję, że to początek prezentowania sztuki na lotnisku, czy w hotelach, których właścicielem jest PPPL - mówił

W 2015 roku, jako pierwszy obiekt dworcowy w Polsce, Lotnisko Chopina w Warszawie otrzymało certyfikat Obiekt Bez Barier fundacji Integracja. Port wyróżniono za ułatwianie podróżowania wszystkim osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, a także niesłyszącym i niewidomym. W 2016 r. port lotniczy otrzymał tytuł Idola wśród instytucji i firm przyjaznych osobom niewidomym. (PAP)

pż/ akw/, oprac. sza, fot. PFRON

Data publikacji: 21.04.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.