Data dodania: 05.05.2017

Michałkiewicz: osoby z niepełnosprawnością powinny móc korzystać ze wszystkich praw

Osobom z niepełnosprawnością przysługują takie same prawa, jak wszystkim obywatelom i powinny mieć możliwość, by z tych praw korzystać - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister rodziny i pracy Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Zwrócił uwagę, że osoby te często spotykają się z przejawami dyskryminacji.
- Często ta dyskryminacja jest nieuświadomiona. W Polsce nie jest czymś oczywistym, że osoby z niepełnosprawnością są wśród nas, przysługują im takie same prawa i powinny mieć stworzone możliwości, by z takich praw korzystać - powiedział.

5 maja - w Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych wiceminister podkreślił, że społeczeństwo powinno być bardziej otwarte na osoby z niepełnosprawnością. Należy także likwidować bariery - zarówno psychologiczne, emocjonalne, jak i fizyczne - które utrudniają tym osobom pełne funkcjonowanie w społeczeństwie.

- Rząd premier Beaty Szydło szczególną uwagę skupia na problemach osób niepełnosprawnych i ich rozwiązywaniu - podkreślił. Przypomniał, że w październiku premier, przedstawiając projekt programu "Za życiem", zapewniała, że rząd będzie wspierał osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny.

Michałkiewicz powiedział, że rozpoczęły się konsultacje społeczne związane z wdrażaniem programu "Za życiem". - Mamy nadzieję, że w tych konsultacjach wezmą udział także osoby niepełnosprawne, ich opiekunowie i rodziny. Chcemy, żeby te rozwiązania, które w Polsce są przygotowywane i mają ułatwić funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością, odpowiadały na ich potrzeby, oczekiwania i spełniały ich postulaty - powiedział.

Wiceminister podkreślił, że osoby z niepełnosprawnością, m.in. w zależności od jej rodzaju, oczekują różnego wsparcia i innych działań. - W zależności od stopnia niepełnosprawności i jej rodzaju funkcjonowanie tych osób wygląda bardzo różnie. Dlatego też działania podejmowane w celu kompensacji niepełnosprawności i ułatwienia funkcjonowania tych osób w społeczeństwie, muszą być dostosowane do rodzaju i stopnia niepełnosprawności - powiedział.

Michałkiewicz zapewnił, że resort stale współpracuje z organizacjami zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnością. Jeszcze 5 maja wiceminister spotka się z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Odwiedzi także ośrodek wsparcia osób niepełnosprawnych prowadzony przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi.

5 maja przypada Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Tego dnia w całej Europie obchodzony jest również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. (PAP)

Olga Zakolska , oprac. rhr

Data publikacji: 05.05.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.