Data dodania: 05.05.2017

Jedenaście niezwykłych światełek

5 maja w Katowicach w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, tytułami Lady D., przyznawanymi paniom, które – choć na co dzień zmagają się z niepełnosprawnością - wnoszą istotny wkład we wszelkie formy aktywności, wyróżniono 11 niezwykłych kobiet. Uroczystość odbyła się w Kinoteatrze Rialto.

Tytuł ten stanowi skrót angielskiego wyrażenia „Lady Disabled" (Dama Niepełnosprawna) i jest przyznawany mieszkankom woj. śląskiego od 2002 r. z inicjatywy posła do Parlamentu Europejskiego Marka Plury. Z czasem konkurs osiągnął zasięg ogólnopolski, a grudniu ub. roku jego niektóre laureatki miały możnośc zaprezentować się w Brukseli, na forum Parlamentu Europejskiego.
Tytuły przyznaje kapituła, której pierwszą przewodniczącą była Krystyna Bochenek – dziennikarka radiowa i wicemarszałek Senatu, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Obecnie konkurs nosi jej imię.

Zmieniać świat na bardziej dostępny
- Wyróżniamy panie, które - działając lokalnie – pomagają, albo swoim przykładem albo wprost, swoimi pomocowymi działaniami, innym osobom żyć aktywnie mimo niepełnosprawności - powiedział poseł M. Plura. - Spotykamy się w kontekście tej szczególnej daty – 5 maja to Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. To może brzmieć troszkę dziwnie, że w XXI w. w środku Europy mówimy o dyskryminacji niepełnosprawnych, ale warto zwracać uwagę na to, co rzeczywiście dyskryminuje dzisiaj, co ogranicza aktywność. Czasem są to przysłowiowe trzy schody, które uniemożliwiają wyjście z domu do pracy, do szkoły, czasem w niektórych instytucjach to brak tłumacza języka migowego. Chcemy pokazywać, że warto ten świat zmieniać na bardziej dostępny, by korzystać z energii osób takich jak nasze Lady D. – dodał.

-Dzisiaj mamy możność spotkania wspaniałych osób, które swoją postawą życiową pokazują, że warto pracować dla innych – powiedział prowadzący spotkanie Grzegorz Franki, członek kapituły Lady D., przedstawiciel europosła Marka Plury.

Podczas uroczystej Gali wręczono honorowe wyróżnienia w pięciu kategoriach: Dobry start; Kultura i sztuka; Życie zawodowe; Życie społeczne; Sport.
15 edycja konkursu była jubileuszową. Zapewne więc dlatego wyróżniono aż jedenaście Lady D., które niczym jedenaście światełek zajaśniały w błyskach reporterskich fleszy. Marek Plura podziękował im bardzo ciepło za wyrażenie zgody na zaprezentowanie swojego wizerunku i za to, „że zgodziły się podzielić sobą".

Dobry start

...to kategoria, w której wyróżniono dwie młode kobiety: 23-letnią Martynę Samorodny, która od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni i studia prawnicze z powodzeniem łączy z pracą zawodową oraz 21-letnią Paulinę Mąkosę, która urodziła się z rozszczepem kręgosłupa. Jej pasją jest sport, a biegi na wózkach połączyła z działalnością charytatywną - poprzez udział w biegach pomaga innym potrzebującym.
- Niedawno ukończyłam szkołę (liceum) i zaczynam pracę – powiedziała wyraźnie wzruszona Paulina. – Uwielbiam sport, dzięki niemu bardziej się otworzyłam... Uprawiam biegi na wózkach dzięki fundacji „Biegam z sercem".

Kultura i sztuka

W tej kategorii wyróżniono chorującą na stwardnienie rozsiane Reginę Zachurzok, która realizuje się artystycznie wykorzystując jako tworzywo skórę, maluje też akwarelami i na szkle. Na Międzynarodowej Abilimpiadzie (czyli olimpiadzie umiejętności osób z niepełnosprawnością) w Słowacji w 2016 r. zdobyła nagrody w trzech konkurencjach: I miejsce za malowanie akwarelą, II miejsce za malowanie na szkle i III - za biżuterię z koralików. Ale przede wszystkim - jak dowcipnie powiedział G. Franki - „robi w skórze".– To są różne dekoracje i wyroby, także przestrzenne – wyjaśniała wyróżniona. – Ze skóry po prostu można zrobić wszystko.

Drugą wyróżnioną w kategorii kultura i Sztuka została Katarzyna Warachim, cierpiąca z powodu niedowładu czterokończynowego. Jej pasją jest sztuka. Ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, podyplomowe studia na kierunku psychologia zachowań społecznych oraz podyplomowe studia dziennikarskie. Maluje ustami od 1985 roku. Ulubione motywy: klauni, Pierroty, kwiaty, motyle, ostatnio również akt. Opublikowała kilka opowiadań i trzy tomiki poezji. Od 20 lat członkini Światowego Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami.

Życie zawodowe

W kategorii życie zawodowe wyróżniono Marię Bąk, chorującą na rzadką chorobę genetyczną - zespół Ehlersa Danlosa. – Bardzo się cieszę, że mogę tu dzisiaj być – powiedziała uśmiechnięta i pełna radości. Wiele lat bezskutecznie szukała pracy, znalazła ją trzy lata temu – jest statystykiem medycznym w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach. Opierając się na swoich doświadczeniach związanych z szukaniem zatrudnienia napisała dokument "Sytuacja osób niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem na rynku pracy" i rozesłała go do instytucji, które zajmują się tą problematyką, m.in. do PFRON i pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Druga wyróżniona w tej kategorii – Joanna Sadło, pracuje zawodowo na rzecz osób z niepełnosprawnoscią od 2004 r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach, gdzie udziela porad prawnych, wspiera w procesie dofinansowań ze środków PFRON, współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi w tym środowisku.

Zycie społeczne

W tej kategorii wyróżnienie otrzymała Krystyna Wysocka - od 20 lat prezeska koła Polskiego Związku Niewidomych w Zabrzu. Wyróżniono również Krystynę Cuberę, działającą społecznie w Lędzińskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin.

- Najbardziej leży mi na sercu niepełnosprawność intelektualna – powiedziała. – Taka osoba, jak moja córka, z głębokim upośledzeniem, pomoc otrzyma jedynie w drugiej osobie. Nie pomogą ani leki, ani drogi sprzęt rehabilitacyjny, ani żadna operacja – jedynie druga osoba. – Chciałabym zwrócić uwagę na tę właśnie niepełnospranwość...

W kategorii Życie społeczne wyróżniono także Jolantę Markiewicz, która jako wolontariuszka prowadzi klub dla niesłyszących przy duszpasterstwie głuchych w Jastrzębiu Zdroju; pomaga osobom głuchoniemym w redagowaniu pism, załatwianiu spraw w urzędach, poszukiwaniu pracy. Odwiedza też chorych w hospicjum i pomaga księżom w kontaktach z niesłyszącymi.

W tej kategorii wyróżniono również Ewę Sprus ze Świętochłowic - prezeskę Stowarzyszenia Górnośląski Skarabeusz, którego celem jest wspieranie wszelkich form rehabilitacji osób z niepełnosprawnością. Jest inicjatorką i organizatorką Górnośląskiego Balu Charytatywnego, którego celem jest pozyskanie środków na pomoc dla chorych dzieci oraz zakup sprzętu medycznego.

Sport
- Żegnając się ze sportem myślałam, że popadnę w zapomnienie, a tu nagle takie wyróżnienie, bardzo miłe i zaszczyt dla mnie, że znalazłam się wśród tylu wspaniałych kobiet. – powiedziała łuczniczka Grażyna Wojciechowska – Lady D. w kategorii Sport.
Paraolimpijka z Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 r., a obecnie trenerka w Miejsko-Ludowym Klubie Sportowym "Czarna Strzała". Laureatka Sportowego Lauru Bytomia 2012 oraz tytułu Bytomianki Lata 2016.

Każdy z nas otrzymuje od Boga albo od losu jakieś talenty – dzielmy się nimi dla dobra drugiego człowieka. Niech każdy wyniesie z tego spotkania coś dla siebie – zachęcał G. Franki.

- Bardzo się cieszę – dopowiedział na zakończenie Marek Plura – że jest z nami pani Teresa Turska jedna z trzech laureatek pierwszej edycji Lady D. w 2002 roku. Założycielka i pierwsza prezeska Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent" w Katowicach oraz pan Jan Wroński, dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON, ponieważ Fundusz także w swoim czasie był partnerem konkursu Lady D. Mam nadzieję, że będzie nas dalej wspierał w naszej codzienności, w dążeniu do aktywnego życia.

- Szanowni Państwo, skoro był Sylwester, to od jutra zaczynamy nowy rok! – Tak żartobliwie europoseł wykorzystał imię solisty operetkowego Sylwestra Targosza-Szalonka, którego występ był autentyczną ozdobą tej pięknej imprezy.
- To znaczy nowy rok do kolejnej śląskiej edycji Lady D. – kontynuował M. Plura. – Jestem przekonany, że będzie to rok pełen dobrej, śląskiej energii.
Żeby ją wzmocnić zaprosił wszystkich na „szolka kawy i tyju, i na ślońskiego kołocza", a przede wszystkim do rozmów, do bycia razem.
Podziękował serdecznie prowadzącemu spotkanie oraz szczególnemu gościowi Gali – posłowi na Sejm RP Wojciechowi Królowi a także współpracownikom i przyjaciołom, za wspólne 15 lat.

Zobacz galerię...

rhr, IKa, IRCa, fot. Ryszard Rzebko

Data publikacji: 05.05.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.