Data dodania: 11.05.2017

Trening gigantów do utraty tchu...

Z okazji 6. Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego już po raz kolejny Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół organizuje specjalne wydarzenie edukacyjno-sportowe, by zwrócić uwagę na to śmiertelne i niebezpieczne schorzenie, które objawia się m.in. tym, że chorym brakuje tchu podczas najprostszych codziennych czynności.

W ramach tegorocznej akcji członkowie Warsaw Eagles - drużyny futbolu amerykańskiego zaprezentują swoje sprawności, by pokazać kontrast między możliwościami sportowców a ograniczeniami osób chorych na nadciśnienie płucne. W widowiskowym „treningu gigantów do utraty tchu..." biorą udział także gwiazdy, które w ten sposób wyrażają solidarność z chorymi i wspierają edukację na temat nadciśnienia płucnego.

- Zwykły spacer, wchodzenie po schodach, mówienie podczas ruchu czy ubieranie się to przykładowe czynności, które nam chorym na nadciśnienie płucne sprawiają wręcz gigantyczną trudność. – mówi Alicja Morze, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnienie Płucnym i Ich Przyjaciół. - Dzieje się tak dlatego, że nawet najmniejszy wysiłek fizyczny powoduje u chorych męczliwość, problem z oddychaniem, brak tchu. Przed usłyszeniem diagnozy wielu z nas myślało, że te kłopoty wynikają np. z gorszej kondycji, stresu czy zwiększonej masy ciała. Tymczasem okazało się, że takich objawów nie można bagatelizować, bo mogą świadczyć o bardzo poważnej, śmiertelnej chorobie – nadciśnieniu płucnym.

Nadciśnienie płucne tętnicze to rzadka choroba, w której stopniowo podwyższa się opór naczyń płucnych dla przepływającej przez nie krwi. Ciśnienie krwi w tętnicy płucnej wzrasta wówczas powyżej wartości prawidłowych (20 mmHg), przekraczając momentami wartość 60 mmHg, co skutkuje niewydolnością serca. Nadciśnienie płucne to groźne schorzenie, które nieleczone prowadzi do śmierci.

- Szybkie rozpoznanie tętniczego nadciśnienia płucnego ma kluczowe znaczenie dla przebiegu choroby i skuteczności podejmowanego leczenia. Jednocześnie, brak jednoznacznie charakterystycznych objawów w pierwszych etapach choroby powoduje, że diagnostyka jest utrudniona - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Adam Torbicki, kierownik Kliniki Krążenia Płucnego i chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku oraz ordynator Oddziału Kardioangiologii w ECZ. - Obniżona wydolność fizyczna, szybkie męczenie się i uczucie duszności podczas wysiłków fizycznych jeszcze niedawno dobrze tolerowanych to sygnały, które powinny wzbudzić czujność, szczególnie, jeśli dotyczą młodych ludzi. - podkreśla prof. Torbicki.

- Zdrowy człowiek poczuje trudności ze złapaniem oddechu dopiero przy zwiększonej aktywności ruchowej, ale codzienne funkcjonowanie, w którym brakuje tchu... aż trudno sobie wyobrazić. To musi być niezwykle uciążliwe, dlatego chorych na nadciśnienie płucne możemy określić „gigantami życia codziennego". W futbolu amerykańskim liczy się przede wszystkim siła i tempo. Choć szybkość jest nie do przeskoczenia w przypadku nadciśnienia płucnego, to podziwiam chorych za ich olbrzymią wytrzymałość i konsekwencję – mówi Michał Gralewski, pełnomocnik Zarządu drużyny Warsaw Eagles, która w tym roku przeprowadza specjalny „trening gigantów do utraty tchu".

- W ramach działalności Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół stale organizujemy warsztaty dla pacjentów, akcje informacyjne, wydarzenia edukacyjne, etc. Wciąż jednak widzimy wiele do zrobienia w zakresie budowania świadomości społecznej na temat naszej choroby. Jesteśmy wdzięczni ekspertom medycznym, dziennikarzom, sportowcom, aktorom, tancerzom, wokalistom i wszystkim życzliwym ludziom, którzy skupiają uwagę opinii publicznej na tematyce nadciśnienia płucnego, a tym samym wpływają na realizację szybszej diagnostyki i pomocy chorym - dodaje prezes Alicja Morze.

W tym roku w obchodach Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego bierze udział ponad 80 organizacji pacjenckich z całego świata.

Każdy, kto chciałby przyłączyć się do akcji edukacyjnej Stowarzyszenia może zrobić zdjęcie splecionych dłoni, metaforycznie symbolizujących płuca, a następnie opublikować je na profilu Stowarzyszenia lub swoich profilach na Facebook'u, Instagramie czy Twitterze z podpisem #GlobalWave4PH. Akcja poparcia „Do utraty tchu dla nadciśnienia płucnego" potrwa do końca maja br.

Więcej informacji na stronach organizatorów: www.worldphday.org oraz www.phapolska.org.

Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół to jedyna w Polsce organizacja skupiająca i pomagająca chorym na nadciśnienie płucne. Stowarzyszenie zostało założone w 2007 roku i zrzesza chorych, ich bliskich, rodziny oraz wszystkich tych, którzy chcą wspierać jego działania. Głównymi zadaniami Stowarzyszenia są: zjednoczenie osób chorych na nadciśnienie płucne, kontaktowanie ze sobą członków Stowarzyszenia, organizowanie i udzielanie pomocy pacjentom, zwiększanie uczestnictwa chorych w życiu społecznym oraz inicjowanie i prowadzenie edukacji na temat schorzenia w celu polepszenia sytuacji zdrowotnej i jakości życia chorych na nadciśnienie płucne. Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Nadciśnienia Płucnego (PHA Europe). Więcej informacji na stronie: www.phapolska.org
Pulmonary Hypertension Association Europe (PHA Europe) to stowarzyszenie zrzeszające 39 organizacji pacjenckich z 33 krajów. Głównym celem PHA Europe jest ścisła i systematyczna współpraca między członkami, organizacjami międzynarodowymi i instytucjami publicznymi na świecie w zakresie skutecznego diagnozowania i leczenia NP oraz udzielania pomocy chorym i ich rodzinom PHA Europe jest inicjatorem wielu akcji charytatywnych i przedsięwzięć edukacyjnych. Dodatkowe informacje na temat PHA Europe na stronie internetowej: www.phaeurope.org
Warsaw Eagles to najstarszy polski klub futbolu amerykańskiego z siedzibą w Warszawie, utworzony w czerwcu 1999 - jako pierwszy w Polsce - członek i jeden z założycieli Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego (od listopada 2004), od 2006 występujący w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego.
pr
Data publikacji:11.05.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.