Data dodania: 16.05.2017

ITS i PFRON chcą zwiększyć mobilność osób z niepełnosprawnościami

Zwiększenie mobilności osób z niepełnosprawnościami oraz stworzenie poradnika, który będzie informował o nowych technologiach w motoryzacji - zakłada podpisane 16 maja porozumienie między PFRON a Instytutem Transportu Samochodowego.

- Strony porozumienia podejmą wszelkie kroki zmierzające do wdrażania postanowień Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnością oraz opracują i wcielą w życie system wsparcia dla osób z problemami w przemieszczaniu się. Instytut podejmie również niezbędne starania w celu zwiększenia zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami - powiedział podczas uroczystości podpisania porozumienia dyrektor ITS Marcin Ślęzak.
Podkreślił, że przy Instytucie działa Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych, które zajmuje się kwestią mobilności osób z niepełnosprawnościami.

Z kolei prezes PFRON Robert Kwiatkowski zwrócił uwagę, że osoby z niepełnosprawnościami często powtarzają, że nie jest im potrzebna pomoc, ale likwidowanie barier. - Chcemy zlikwidować bariery uniemożliwiające osobom niepełnosprawnym aktywne uczestniczenie w życiu społecznym oraz utrudniające podjęcie pracy. Liczę, że dzięki porozumieniu z ITS będziemy skuteczniej działać na rzecz zwiększenia mobilności osób niepełnosprawnych - oświadczył.

Obecnie w ramach programu "Aktywny Samorząd" PFRON udziela wsparcia osobom niepełnosprawnymi m.in. w uzyskaniu prawa jazdy. Osoby z niepełnosprawnościami mogą także liczyć na wsparcie przy zakupie oprzyrządowania, które ułatwia poruszanie się samochodem.

Podczas spotkania ITS zaprezentował samochody dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Goście mogli zobaczyć m.in. auto, które posiada urządzenie do automatycznego chowania wózka w bagażniku. - Osoba niepełnosprawna wsiada do samochodu, a po naciśnięciu guzika specjalne urządzenie chowa wózek. Automatycznie zamyka się też klapa samochodu. Dzięki temu urządzeniu osoby z niepełnosprawnościami są samodzielne. Koszt takiego podnośnika to ok. 6,5 tys. euro - powiedział PAP Adam Sowiński z ITS.
- Samochód - kontynuował - posiada również obrotowe siedzenie kierowcy, które ułatwia osobom niepełnosprawnym wsiadanie. Auto wyposażone jest w automatyczną skrzynię biegów, a gałka na kierownicy, w charakterze pilota, uruchamia m.in. kierunkowskazy, światła, sygnały dźwiękowe. Samochód posiada też standardowy system do obsługi gazu i hamulca. Przekręcenie dźwigni w prawą stronę to gaz. Hamulec uruchamia ruch ręki do przodu - wyjaśniał.

Na pokazie można było też zobaczyć jak wygląda auto, które służy do nauki jazdy osób z niepełnosprawnościami. - Samochód jest także przystosowany do potrzeb niepełnosprawnego instruktora. Posiada urządzenie do załadowania wózka. Z dachu rozkłada się urządzenie, które wciąga wózek na górę do specjalnego bagażnika - tłumaczył PAP Piotr Malawko z ITS.

Beata Stasiak-Cieślak, pełnomocnik dyr. ITS ds. osób niepełnosprawnych, zaznaczyła, że dzięki Centrum Usług Motoryzacyjnych, niepełnosprawni mogą uzyskać niezbędne informacje m.in. jak zrobić prawo jazdy. - Znając instruktorów w całej Polsce możemy pokierować do konkretnej osoby - podkreśliła.
Zwróciła uwagę, że osoby z niepełnosprawnościami mają dużą motywację do zrobienia prawa jazdy. - To są osoby, które długo siedzą w domu, albo przemieszczają się środkami komunikacji miejskiej. Kiedy nabywają auto ich sytuacja się zmienia - podkreśliła. (PAP)

pż/ js/, fot. PFRON

Data publikacji: 16.05.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.