Data dodania: 18.05.2017

„By na ziemi było niebo!”

W Bagateli „Bądźcie z nami" – z radością i nadzieją

„Młodość, mistrzu, jest rzeźbiarką
Co wykuwa żywot cały;
Choć przeminie sama szparko,
Cios jej dłuta wiecznotrwały."
(Zygmunt Krasiński: Do Kajetana Koźmiana)

Autor powyższych słów to dziewiętnastowieczny poeta polski, wielki wieszcz narodowy – zacytowałam je, by podkreślić – już na wstępie – absolutnie niezwykłą atmosferę, panującą 16 maja br. w Teatrze Bagatela w Krakowie. Jej twórcami byli występujący na scenie wszyscy uczestnicy XXIV Widowiska Artystycznego. „Bądźcie z nami" organizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami" oraz Teatr Bagatela.

Dodajmy: widowiska dorocznego, a więc dobrze nam znanego, można rzec: przewidywalnego. Nic bardziej mylnego!
Między występującymi na scenie a publicznością „zaiskrzyło". Przeleciała gorąca iskra empatii, radosnych emocji, wzajemnego porozumienia i sprawiła, że tańce, brawa i śpiewy były wspólne i tak samo „szalone" z obu stron sceny.
Wszyscy bawili się rewelacyjnie! Co roku prezentacje w Bagateli w ramach Widowiska „Bądźcie z nami" są na coraz wyższym poziomie. Tak było i tym razem.

Na widowni po raz kolejny spotkali się uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół krakowskich – nr 4 i 36 oraz w Miechowie i Zespołów Szkół w Korzkwi i Laskowej.
Ta młodzież zaprezentowała urbi et orbi co to znaczy integracja – prawdziwa integracja! Sprawiła także, iż znane nam przesłanie dawnych wieków, że „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" stało się bardzo aktualne, spowodowało, że wierząc w nie szczerze, z radością i wielką nadzieją możemy patrzeć w przyszłość tych młodych ludzi...

Perfekcyjnie przygotowane maluchy zdobyły natychmiast serca i uznanie widowni.
Przedstawienia „Kolorowy świat Pszczółki Mai" w wykonaniu dzieci z Przedszkola Specjalnego TPD „Chatka Puchatka", które od razu narzuciło prawdziwie „najwyższe C" (!), jak również piękna historia o miłości, domu rodzinnym i czasie, który często dorośli gubią i nie mają go dla swoich dzieci, które chcą być potrzebne i kochane, a opowiedziana przez dzieci z Przedszkola nr 151 w Nowej Hucie pt. „Zagubiony czas" przeniosły publiczność w świat teatru i estrady, w rytm ich ulubionych, powszechnie znanych melodii i piosenek.

„Długa droga do domu" w wykonaniu zespołu teatralnego PiK uczniów SOSW im. Jana Pawła II w Krakowie, to swoista pantomima, spektakl ambitny, także dobrze wygrany przez dzieci z dysfunkcją słuchu, z uniwersalnym przesłaniem. Grający doskonale wcielili się w role ludzi poszukujących własnego bezpiecznego domu, bardzo dojrzale przekazali najgłębszą ideę tego spektaklu – potrzebę wspólnoty ludzkiej i poczucia humanitaryzmu.

Zespół „Świetliki" z SOSW w Krakowie w przedstawieniu „Morska przygoda" dynamicznie wytańczył i wyśpiewał swoją radość i afirmację życia. Widownia podchwyciła i już nie puściła tej nutki. Z przytupem i przyśpiewem towarzyszyła aktorom na estradzie w tym i następnych przedstawieniach. Tym bardziej, że były równie roztańczone i rozśpiewane.

„Przyjaciółkom" w wykonaniu grupy „Granda" uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Krakowie oraz przezabawnej inscenizacji teatralnej pt. „Cienki Harry czyli zemsta Apaczów", w wykonaniu zespołu MIT Środowiskowego Domu Samopomocy Fundacji „Leonardo", towarzyszył ogromny, żywiołowy aplauz widowni. Tańczono, śpiewano, klaskano w porywającym rytmie disco, latino, hip hopu i innych.

Było na co patrzeć. Było czego słuchać i było każdego widać! Jak śpiewały dzieci: „A miłość jest dobra i służy do tego, by tutaj na ziemi było małe niebo!"
Dodajmy, że widowisko przygotowali nauczyciele, instruktorzy, terapeuci i rodzice. W jego trakcie wystąpiła z pięknym recitalem muzycznym Maja Muc – utalentowana uczennica ostatniej klasy SOSW im. Poczty Polskiej w Skawinie, a impreza odbyła się pod honorowym patronatem prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego. Obecnością zaszczycili ją Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych, Adam Migdał, radny miasta Krakowa, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, Starostwa Powiatowego, Gminy Zielonka, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, PZU, Pogotowia Ratunkowego i wielu innych Przyjaciół Stowarzyszenia z harcerzami na czele..

Niestety nie zaszczycił go – mimo zaproszenia – obecnością nikt z kuratorium oświaty, a to chyba wielka szkoda. Warto bowiem wiedzieć – choćby przysłowiowo – „co w trawie piszczy" i jak sobie świetnie radzą podległe placówki z ideą pracy u podstaw oraz szerokiej integracji. – Bardzo mi przykro i mówię to z prawdziwym bólem serca – powiedziała prezes Cecylia Chrząścik – że nie ma nikogo z kuratorium. Uważam, że powinno się zobaczyć współpracę szkół, bo to jest najkrótsza droga do integracji.

Stowarzyszenie „Bądźcie z nami" wzorowo wręcz zrealizowało kolejny swój projekt, a rodzicom, nauczycielom i terapeutom prezes Cecylia Chrząścik osobno podziękowała za kreatywność, pomysłowość i pełnienie misji z otwartością i autentyczną radością życia. Słowa szczególnie gorących podziękowań przekazała, na ręce Aleksandry Urbaniak, pracownikom Bagateli, którzy ofiarnie i z pogodnym zrozumieniem przygotowali teatr do tego wydarzenia. Służyli wszystkim pomocą i dobrym przekazem. A. Urbaniak podziękowała imiennie każdemu z nich, a widownia nagrodziła ich oklaskami.

- Dziękujemy, że jesteście z nami od tylu lat. Dziękujemy, że mamy możliwość wystąpienia na deskach tak znamienitego teatru – podziękowała Zarządowi Stowarzyszenia, z gromkim „Sto lat" odśpiewanym przez widownię, Ewa Pawlik, wieloletnia prowadząca Widowiska „Bądźcie z nami" w Bagateli. Uhonorowano ją podczas tej edycji wydarzenia najwyższym zaszczytnym wyróżnieniem Stowarzyszenia – Złotym Słoneczkiem, za jej ogromy wkład w twórczą realizację Widowisk.

Motywem przewodnim XXIV Widowiska „Bądźcie z nami” był dom i rodzina. Przewijał się we wszystkich spektaklach, które próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie, czym on jest dla każdego z nas i pokazać jak bardzo jest dla nas ważny. Prowadząca spotkanie przywołała nad wyraz trafne i piękne powiedzenie: „Twój dom może ci zastąpić cały świat. Cały świat nie zastąpi ci domu”, określając nim jednocześnie najgłębszą ideę i najszczersze przesłanie tegorocznej edycji Widowiska.

- Tradycja, to nic innego jak przetrwanie wartości, takich jak bezinteresowność, chęć pomagania i radość bycia razem. Jestem niezmiernie zaszczycona, że dzięki tradycji właśnie stałam się częścią tych wartości. W sercach naszych podopiecznych jest prawda i siła. Szanowni Państwo bądźcie z nami zawsze! Otrzymacie w zamian prawdę i siłę – niezaprzeczalne wartości dzisiejszego dnia – podkreśliła E. Pawlik.

Szalonym tańcem na estradzie młodzi ludzie żegnali się na krótko, bo do 6 czerwca! Z okazji Dnia Dziecka – jak zwykle, od wielu lat – spotkamy się na polanie pod zamkiem w Korzkwi. Tym razem z bohaterami utworów Stanisława Wyspiańskiego.

Zobacz galerię...
Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 18.05.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.