Data dodania: 01.06.2017

Kochają Kraków, świętowanie w Małopolsce

30 maja rozpoczął się XVIII Tydzień Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością - Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych". Inauguracja została zorganizowana na Rynku Głównym. Wzięli w niej m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa.

Scena obok Ratusza tętniła życiem od godzin przedpołudniowych do wieczornych. Do tego kiermasz z rękodziełem wykonanym przez osoby z niepełnosprawnością i sporo atrakcji na płycie Rynku Głównego. Tak standardowo wygląda inauguracja Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Jest on organizowany przez Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współpracy z organizacjami pozarządowymi z całej Małopolski. Tym razem życie napisało nieco inny scenariusz. Po oficjalnym otwarciu nastąpiła przerwa w występach scenicznych. Powód? Msza żałobna w intencji Zbigniewa Wodeckiego w Bazylice Mariackiej.

Integracyjny klimat

Jeszcze przed południem ze sceny zabrzmiał hejnał. Zwiastował on oficjalne otwarcie XVIII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Wojciech Kozak nazwał wydarzenie jedną z najbardziej fantastycznych tradycji krakowskich. Ponadto zwrócił uwagę na zasięg terytorialny przedsięwzięcia. - Małopolska jak długa i szeroka, każdy subregion obchodzi to fantastyczne święto. I nie nadużywam tego zwrotu. Pełna integracja, pełna otwartość - powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego.

Andrzej Kulig nie pominął wątku panującej aury. - Święto osób niepełnosprawnych to dobry moment, żeby przypomnieć, że czasami takie piękne słońce również świeci dla tych osób. Wszyscy wiemy, że życie osób niepełnosprawnych jest trudniejsze, zawsze wymagające poświeceń z ich strony, dużo samozaparcia - stwierdził zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta. Osobom z niepełnosprawnościami życzył, żeby wszystkie instytucje miejskie i wojewódzkie były otwarte dla nich tak jak Rynek Główny.

Marta Mordarska była związana z sejmikiem województwa małopolskiego, kiedy została podjęta uchwała umożliwiająca rozszerzenie wydarzenia na całą Małopolskę. - Tak by się nie stało, gdyby Kraków nie był dobrym miejscem do naśladowania - powiedziała dyrektor Oddziału Małopolskiego PFRON.

Krzysztof Racułt zwrócił uwagę na poszerzenie oferty. - Chciałbym, żebyście nas tak ciepło ocenili w poniedziałek [5 czerwca - przyp. red.], kiedy będziemy kończyć Tydzień Osób Niepełnosprawnych, jak w zeszłym roku - poinformował prezes Kolejowego Klubu Wodnego 1929 w Krakowie, będącego operatorem zadania.

Rynek z talentami

Organizatorzy i goście przemaszerowali wzdłuż stoisk prezentujących m.in. prace uczestników warsztatów terapii zajęciowej. Tradycyjnie w programie inauguracji znalazł się plener „Pod niebem Krakowa". - Zawsze cieszy się dużym powodzeniem, do stu osób niepełnosprawnych bierze udział. One znajdują sobie ulubione miejsca na Rynku Głównym albo troszeczkę dalej i malują piękne widoki - powiedziała Jadwiga Mazur, wiceprezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Dodała, że do dwóch tygodni uczestnicy mają czas na wykończenie i dostarczenie prac. Po plenerze odbywa się wystawa w Galerii Stańczyk. Później wędruje ona do innych zaprzyjaźnionych miejsc.

Spore zainteresowanie na Rynku Głównym wzbudziło boisko. Zostało przygotowane z myślą o prezentacji blind futbolu przez klub Tyniecka Nie Widzę Przeszkód Kraków. Zrzesza on niewidomych i słabowidzących piłkarzy. - Dla nas najważniejsze jest to, że tutaj jesteśmy. Chcemy, żeby jak najwięcej mieszkańców Krakowa i nie tylko dowiedziało o piłce nożnej osób niewidomych. Mieliśmy tutaj przyjemność być na boisku z totalnymi amatorami, jak i zagraliśmy mecz z juniorami Wisły Kraków. Wszyscy zgadzamy się, że to nie jest łatwa dyscyplina - powiedział Marcin Ryszka, zawodnik drużyny Tyniecka Nie Widzę Przeszkód Kraków.

Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników wioślarstwa halowego czy bocci. Codziennie do 5 czerwca będą organizowane różne imprezy sportowe, kulturalne, rekreacyjne, edukacyjne i zabawy. Szczegółowy program jest dostępny na stronie www.krakow.pl/bezbarier.

Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych
Tydzień Osób Niepełnosprawnych jest olbrzymim wydarzeniem, największym tego typu w Polsce. Jego skala jest nieporównywalnie większa niż na samym początku, ale sama idea pozostaje bez zmian. W ciągu Tygodnia, nie tylko podczas rozpoczęcia i zakończenia, staramy się prezentować osoby niepełnosprawne, placówki działające na ich rzecz oraz szerokie zakresy dotyczącej ich problematyki.
Spośród największych polskich metropolii to właśnie Kraków ma najwięcej mieszkańców z niepełnosprawnościami. Chcemy to uzmysłowić pełnosprawnym. Część z nich jest zaskoczona skalą obecności niepełnosprawnych mieszkańców, sposobem ich funkcjonowania czy twórczością i dokonaniami. To powoduje, że w inny sposób zaczynają na nie patrzeć. Stereotyp osoby niepełnosprawnej, postrzeganej poprzez pryzmat pomocy społecznej, zaczyna się zmieniać. To żmudna praca, aby odstygmatyzować tę grupę społeczną. Wierzę, że to, co tutaj ma miejsce, się do tego przyczynia.

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 01.06.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON