Data dodania: 13.06.2017

Kongres EPC już wkrótce w Katowicach

W Katowicach, w terminie 15-18 czerwca, po raz pierwszy w Polsce, odbędzie się kongres EPC - European Paralympic Comittee (Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego). Po raz pierwszy do naszego kraju przyjedzie Sir Philip Craven, prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Paulina Malinowska- Kowalczyk (TVP Sport Program "Pełnosprawni"), jako osoba zaproszona przez Polski Komitet Paraolimpijski do pracy przy jego przebiegu, podkreśla, że jest to wydarzenie bez precedensu, które ma szansę zaowocować rozwojem Polskiego Komitetu Paraolipmijskiego na arenie międzynarodowej.

Obecni na kongresie będą również prezes PKOl Andrzej Kraśnicki i prezes PKPar Łukasz Szeliga, organizator kongresu, gdyż jednym z celów obecnego ruchu paraolimpijskiego jest przeniesienie modelu współpracy Międzynarodowych Komitetów Olimpijskiego i Paraolimpijskiego (co ma miejsce podczas pracy nad Igrzyskami) na grunt poszczególnych państw.

Polska z pewnością znajduje się u progu tej drogi, podobnie jak i media, które relacjonują tego typu wydarzenia. Fakt, iż Telewizja Polska, w tym w szczególności kanał TVP Sport, po raz pierwszy w historii transmitowala i w szeroki sposób relacjonowała Igrzyska Paraolipmijskie w Rio de Janeiro został dostrzeżony przez prezydenta Sir Cravena i doceniony przez polskie środowisko osób z niepełnosprawnością, co zaowocowało Medalem Przyjaciół Integracji dla tego kanału.

Szalenie istotne jest, by fakt wizyty Sir Cravena nie przeszedł bez echa. Dla naszego kraju to ogromne wyróżnienie i możliwość zwrócenia oczu widzów w kierunku sportu paraolimpijskiego. W kontekście zbliżających się igrzysk w Pjong Czang to również okazja by podkreślić, że już od lat Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Paraolipmijski wspólnie przygotowują igrzyska.

Sir Philip Craven będzie miał swoje wystąpienie w piątek 16 czerwca o godz. 11.45. Kongres odbywa się w Katowicach w hotelu Best Western Premier Hotel Form przy ul. Bytkowskiej 1A.

pr
Data publikacji: 13.06.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.