Data dodania: 17.07.2017

Letnie spotkanie studentów bez ograniczeń

„Samorozwój bez ograniczeń" - to temat przewodni 14. Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Niepełnosprawnych w Krakowie. Uczestnicy mieli okazję poznać wiele motywujących przykładów, a także skorzystać z różnych atrakcji mających na celu integrację.

Prelekcje, warsztaty grupowe, zwiedzanie miasta i wspólne biesiadowanie - to część programu spotkania. Wydarzenie zostało zorganizowane 7-10 lipca przez Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych AGH w Krakowie. Współorganizatorami były Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Inicjatywa została wsparta przez pełnomocników rektorów ds. osób niepełnosprawnych poszczególnych uczelni oraz Fundację Studentów i Absolwentów AGH Academica.

- Tutaj spotykają się uczestnicy z różnych stron Polski, którzy mogą wymieniać się doświadczeniami. To jest największa wartość, bo oni wracają do swoich uczelni, do swoich miejsc i mają szansę wprowadzać pomysły, o których się dowiedzieli. W tym roku wybraliśmy temat „Samorozwój bez ograniczeń", bo chcieliśmy pokazać, że każdy może się rozwijać. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest niepełnosprawny, czy pełnosprawny - powiedziała „NS" Joanna Szpak z Fundacji Academica. W poprzednich latach były tematy związane m.in. z pracą, turystyką oraz związkami osób niepełnosprawnych.

Studia sukcesu
Na spotkanie przybyli prelegenci i goście związani z działalnością na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich m.in. studenci, doktoranci oraz przedstawiciele firm. Przywitała ich pełnomocnik rektora AGH ds. osób niepełnosprawnych prof. Barbara Gąciarz.

W gronie prelegentów znalazła się m.in. Marta Nowak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W wystąpieniu skupiła się na dwóch szkołach audiodeskrypcji, tzn. klasycznej oraz nowej. Maciej Oksztulski, który zmaga się z autyzmem, przedstawił swoją drogę na studia doktoranckie na Wydziale Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Z kolei Monika Trętko z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie poruszyła temat osoby niesłyszącej i niedosłyszącej na studiach doktoranckich. Maciej Borówka jest doktorantem AGH z dysfunkcją narządu słuchu. Z uczestnikami spotkania podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi możliwości doświadczania przygód, w tym podróżowania. Karolina Nawrót i Michał Banach przygotowali wystąpienie o wyborach Miss i Mistera w świecie Głuchych.

Ariel Fecyk przedstawił projekt „Studiuję niezależnie" skierowany do studentów z niepełnosprawnością . Jest on realizowany przez Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości na obszarze województw dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, a współfinansowany ze środków PFRON. - Idea asysty osobistej w naszym wykonaniu jest uzupełnieniem tego, co oferują na co dzień uczelnie. Uczelnie oferują asystę dydaktyczną w zakresie pracy na uczelni. Jednak samo studiowanie to nie tylko to, co dzieje się na uczelni, na zajęciach, a przede wszystkim to, co dzieje się w życiu okołostudenckim, wokół zajęć, zawiązywanie przyjaźni - opisał wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Twoje Nowe Możliwości.

Z pasją do pracy
W trakcie OSSN nie zabrakło wątków związanych z rynkiem pracy. Poruszyła je m.in. Monika Jankowska-Rangelov, która zajmuje stanowisko HR Business Manager w UBS. Uczestników spotkania zachęciła do inwestowania w swojej mocne strony. Wiedziała, że nie będzie w stanie podjąć pracy wymagającej znaczącej aktywności fizycznej, dlatego postawiła na naukę języków obcych.

Sylwester Malina z firmy Fideltronik zwrócił uwagę na aspiracje młodych kandydatów. Często są one wyolbrzymione, czego potwierdzeniem są wręcz szokujące odpowiedzi o spodziewane zarobki. - Ważne, żeby nie skupiać się na oczekiwaniach finansowych na początku, tylko żeby wybrać drogę, zakład, branżę, specjalizację, co nas będzie interesować. Żeby jak najwięcej się nauczyć, wykorzystać i się zaangażować - powiedział Sylwester Malina.

Tomasz Koźmiński opowiedział o swoich doświadczeniach na rynku pracy. Wkroczył na niego jako osoba niewidoma, wzrok stracił będąc uczniem. Próbował różnych zajęć, m.in. prowadził punkt ksero w szkole. Cztery lata temu wraz z przyjaciółmi założył firmę Kontakt.io, która dzisiaj zatrudnia blisko 100 osób i ma filie w różnych częściach świata. - Cały czas powtarzam, że my osoby niepełnosprawne mamy ambicje, cele i pasje pełnosprawne. I to wydaje mi się najważniejsze - stwierdził prezes Fundacji For Heroes, która zagościła już na naszych łamach (http://naszesprawy.eu/sport-i-turystyka/12799-bohaterowie-pod-koszem-gra-o-wozki.html).

Realizm pomaga w osiąganiu sukcesu, nie tylko zawodowego. Przekonywał o tym Daniel Zawodnik z Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach. Podkreślił, że każdy ma talent, trzeba go tylko znaleźć. Należy przy tym pamiętać o swojej niepełnosprawności i nie zwalać na nią porażek. - Po co rozmyślać nad tym, co by było, gdybym widział. Lepiej się zastanowić, co mogę zrobić, skoro nie widzę. Albo co mogę jeszcze poprawić, mimo że nie widzę. Dookoła jest mnóstwo przykładów niepełnosprawnych ludzi, którzy osiągnęli sukces rodzinny i zawodowy - powiedział Daniel Zawodnik, który również dba o talent wokalny (http://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/12947-namuzowani-ida-przez-zycie.html).

W programie OSSN znalazły się również nagrania: „Rozwój bez barier" (https://www.youtube.com/watch?v=ElpMKWRoHck) i „Bądź aktywny z parabadmintonem". Przygotowali je odpowiednio europoseł Marek Plura oraz Bartłomiej Mróz, nasz jedyny zawodnik z niepełnosprawnością uprawiający tę dyscyplinę na światowym poziomie.

Czas na integrację
OSSN w Krakowie cieszy się sporym zainteresowaniem wśród środowiska studenckiego. Z propozycji korzystają też absolwenci i pracownicy Biur ds. ON. - Od początku liczba uczestników wynosi ok. 80, czasami jest to plus-minus 5, 10. To grupa, którą jesteśmy w stanie przyjąć bez większych problemów na cztery dni. Organizacyjnie jest to wyzwanie przygotować program tak, by uwzględnił potrzeby i możliwości tylu osób z różnymi dysfunkcjami. Wielu uczestników powraca ze względu na atmosferę i na to, co można zobaczyć. Staramy się, żeby co roku nie było to samo - poinformowała Joanna Szpak.

W tym roku organizatorzy zapewnili zwiedzanie Krakowa z Rynkiem Głównym, a ponadto rejs statkiem po Wiśle. W jednej z poprzednich edycji atrakcję stanowiła wycieczka do Inwałdu. Tradycyjnie już nie zabrakło wspólnego biesiadowania i rozmów w kuluarach.

OSSN inspiruje do podejmowania działań na wielu płaszczyznach, w tym niwelowania barier między osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi. - Wyrobiła się marka spotkań, ludzie dopytują o termin kolejnej edycji. Zawsze staramy się, żeby spotkanie odbyło się w pierwszy weekend lipca, a więc w okresie wakacyjnym. Zawiązują się przyjaźnie, nawet mamy historię małżeństwa - powiedziała Joanna Szpak.

Zobacz galerię...

Marcin Gazda

fot. autor, Piotr Kruszak (OSSN)
Data publikacji: 17.07.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.