Data dodania: 03.08.2017

Innowacje dla niewidomych pasażerów

Od czerwca w Krakowie trwają testy systemu Ezen.se, który ma ułatwić podróżowanie komunikacją miejską. Rozwiązanie powstało z myślą o osobach niewidomych oraz niedowidzących.

W pięciu autobusach MPK SA w Krakowie zaistalowano beacony. To niewielkie nadajniki emitujące unikalny sygnał. Aplikacja mobilna może go przetworzyć. Użytkownik zostanie powiadomiony o numerze linii i kierunku jazdy autobusu. Informacja głosowa dotyczy pojazdu, który znajduje się 70-100 metrów przed przystankiem.

- Z naszych badań wynika, że wystarczy 50-70 metrów, aby usłyszeć komunikat, wsiąść i odjechać. Obecnie to weryfikujemy, a beacony możemy konfigurować, np. zwiększyć zasięg czy częstotliwość nadawania. Dzięki temu dostosowujemy siłę sygnału urządzenia do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących - mówi Rafał Stępień, pomysłodawca rozwiązania. System Ezen.se opiera się na technologii Bluetooth Low Energy (Bluetooth 4.0).

Komfort użytkowania poprawia opaska na nadgarstek typu MiBand. Jej wibrowanie oznacza, że zbliża się autobus. - Wtedy mogę sobie wyciągnąć telefon z kieszeni i sprawdzić, jaka to linia. To fajne rozwiązanie, bo nie muszę stać na przystanku ze smartfonem w dłoni i czekać na komunikat głosowy - opisuje Rafał Sitek, jeden z testerów systemu Ezen.se.

Łatwiej do celu
Testy odbywają się tylko na linii numer 124 i mają potrwać trzy miesiące. W testowanych autobusach znajdują się po dwa beacony. - Trzy takie urządzenia kosztują ok. 100 dolarów. Każdemu użytkownikowi systemu potrzebny jest smartfon, do tego opcjonalnie opaska wibracyjna, której cena wynosi do 100 zł - mówi Rafał Stępień.

Dostęp do darmowej aplikacji mają jedynie testerzy. Oni na bieżąco przekazują informacje o działaniu systemu. To pozwala na szybkie udoskonalanie rozwiązania. Aby dołączyć do tej grupy, wystarczy skontaktować się z Ezen.se (https://ezen.se/ lub https://www.facebook.com/company.ezen.se/).

- Zależy nam, żeby osobom niepełnosprawnym podróżowało się krakowską komunikacją jak najwygodniej. Zdecydowaliśmy więc m.in. o przeprowadzeniu testów tej innowacyjnej usługi - informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK SA w Krakowie. Wcześniej przewoźnik postawił na funkcję zewnętrznej informacji głosowej. Od początku 2017 r. zostało w nią wyposażonych ok. 200 nowych pojazdów. W efekcie osoby niewidome i niedowidzące, które stoją na przystanku, słyszą komunikat o kierunku jazdy i numerze linii podjeżdżającego autobusu. Rozwiązanie to będzie uruchamiane w każdym nowym pojeździe.

- Dla mnie Ezen.se jest bardzo dużym ułatwieniem. Jestem samodzielny, nie muszę pytać o numer linii autobusu, który przyjechał. Ponadto niektórzy pasażerowie skarżą się na komunikaty głosowe. W ten sposób można zachować prywatność - opisuje Rafał Sitek.

Plan ze studiów
Koncepcja systemu powstała w 2014 r. Rafał Stępień uznał, że jego praca magisterska nie powinna trafić tylko do szuflady. Chciał stworzyć coś użytecznego. Przełomem było spotkanie w tramwaju z osobą niewidomą. - Zapytałem ją wprost o problemy i potrzeby tej grupy niepełnosprawnych. Dowiedziałem się, że trudności dotyczą komunikacji miejskiej oraz dziur w chodnikach czy jezdni - opisuje absolwent informatyki AGH w Krakowie.
W kolejnych miesiącach nie zabrakło konsultacji z potencjalnymi użytkownikami systemu. Nawiązana została współpraca ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie przy ul. Tynieckiej 6.

W czerwcu 2015 r. powstał prototyp. Niespełna dwa lata zajęło doprowadzenie do testów. Konieczne było uzyskanie zezwoleń na umieszczenie beaconów w pojazdach oraz na przystankach komunikacji miejskiej. W tym okresie doszło do spotkań z MPK SA, Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, Urzędem Miasta oraz firmą AMS.

Jeżeli testowane rozwiązanie spełni oczekiwania grupy odbiorców, to grupa Ezen.se zamierza zacieśnić współpracę z wymienionymi podmiotami. Celem będzie wdrożenie systemu we wszystkich liniach komunikacji miejskiej, również tramwajowych. - Z perspektywy urzędów wiem, że nie jest to taka prosta sprawa. Procedury budżetowe i koszty mogą być barierą - mówi Rafał Stępień. Dalsze plany zakładają wdrożenie Ezen.se w kolejnych miastach. Już odbyły się rozmowy dotyczące Lublina i Warszawy.

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 03.08.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON