Data dodania: 22.08.2017

Zaproszenie do uczestnictwa w III Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami

25 października osoby z niepełnosprawnościami spotkają się w Warszawie, by wspólnie wypracować nową Strategię na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i świętować 5-lecie obowiązywania w Polsce Konwencji ONZ. Już dziś zgłoś się na III Kongres Osób z Niepełnosprawnościami i bądź aktywnym uczestnikiem nadchodzących zmian.

„Za niezależnym życiem" – to hasło III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami. Od 2015 r. osoby z niepełnosprawnością spotykają się na Kongresie, by domagać się równych praw. Gwarantuje je Konwencja ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami, którą Polska ratyfikowała w 2012 r. Mimo to prawo do godnego i niezależnego życia ciągle nie jest realizowane.

Warunkiem niezależnego życia jest możliwość realnego dokonywania wyborów życiowych – takich jak np. gdzie i z kim mieszkamy, do jakiej szkoły chodzimy, jaka jest nasza aktywność zawodowa, gdzie się leczymy, w jaki sposób spędzamy wolny czas... Osoby z niepełnosprawnościami chcą mieć wybór, podobnie jak wszyscy!

Tegoroczna edycja ma wyjątkowe znaczenie, gdyż po pięciu latach od obowiązywania Konwencji ONZ, latach dyskusji na temat jej wdrażania i ulepszania systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami, zostaną przedstawione konkretne rozwiązania.

Głównym celem Kongresu jest wypracowanie wytycznych dla nowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Będą to: priorytety dla Strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz założenia dla ustaw wdrażających nowy system wsparcia. Będzie to nawiązanie do bieżących prac rządu związanych między innymi ze Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju i programem „Za życiem".

Zapraszamy do uczestnictwa!
Każdy może mieć wpływ na przygotowywane propozycje i włączyć się do dyskusji.

Wzorem lat ubiegłych Kongres poprzedzać będą spotkania konsultacyjne w regionach, tzw. Konwenty Regionalne. Odbędą się one w kilkunastu miastach w całej Polsce (aktualna lista tutaj). Zdając sobie sprawę, że nie każdy będzie miał możliwość przyjechać do Warszawy aby wziąć udział w Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami zapraszamy także do udziału w tych regionalnych spotkaniach. W celu zgłoszenia swojego udziału w Konwencie, należy skontaktować się z organizatorami w poszczególnych miastach.

Na stronie konwencja.org znajduje się już formularz zgłoszeniowy na III Kongres Osób z Niepełnosprawnościami, który odbędzie się 25 października na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie (ul.Chodakowska 19/31).

Udział w Kongresie jest bezpłatny dla uczestników. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dlaczego warto przyjść na Kongres?
Bo jeśli nie będziemy mówić o swoich sprawach, nikt nie zrobi tego za nas!
Bo obecne w życiu publicznym osoby z niepełnosprawnościami można policzyć na palcach jednej ręki!
Bo kobiety z niepełnosprawnościami są podwójnie dyskryminowane!
Bo mamy dość biedy i braku miejsc pracy – minimalne wynagrodzenie nie jest godną płacą, a z renty trudno wyżyć!
Bo wyjście z domu i dotarcie do sklepu, kina, urzędu, a nawet skorzystanie ze strony w Internecie jest często utrudnione lub niemożliwe!
Bo tylko 9 proc. budynków w Polsce jest architektonicznie dostępnych!
Bo segregacja w edukacji nie może być podstawowym rozwiązaniem!
Bo rodziny zostawione same sobie popadają w coraz większe problemy!
Bo potrzebujemy solidarności we własnym środowisku!
Bo Kongres może być początkiem zmiany społecznej!

Dorzuć się do organizacji Kongresu „Za niezależnym życiem"
Każdy, komu bliskie są wartości i idee Kongresu oraz Konwencji, może realnie wesprzeć starania osób z niepełnosprawnościami w dążeniu do zmian. Za niezależnym życiem!

Wierzymy, że razem możemy więcej!

Uruchomiliśmy na ten cel zbiórkę publiczną https://zrzutka.pl/gg3u3u

Za każdą wpłaconą złotówkę serdecznie dziękujemy i prosimy o udostępnienie informacji o zbiórce.
Organizatorzy III Kongresu

Data publikacji: 22.08.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.