Data dodania: 29.08.2017

Przemyśl wspiera osoby niewidome i słabowidzące w segregowaniu odpadów

Pojemniki na odpady na terenie przemyskich osiedli, Rynku oraz PSZOK zostały oznaczone naklejkami w alfabecie Braille'a. To działanie wynikające z zaangażowania miasta w zainicjowany przez ENERIS program „Segreguję – nie widzę przeszkód" usuwający bariery w segregowaniu odpadów wśród osób niewidomych i słabowidzących.

Od połowy sierpnia br. mieszkańcy Przemyśla z niepełnosprawnością wzroku korzystają z ułatwień w segregowaniu odpadów w przestrzeni miejskiej. Na pojemnikach umieszczono naklejki, które poprzez oznaczenia w alfabecie Braille'a, proste piktogramy oraz kontrastowe kolory w łatwy i jednoznaczny sposób wskazują, do jakiego pojemnika wrzucić szkło, papier, plastik itp. Naklejki są w pełni czytelne nie tylko dla osób niewidomych i niedowidzących, ale również dla osób starszych oraz nieumiejących jeszcze czytać dzieci.

Nowe oznaczenia na pojemniki pojawiły się z inicjatywy Urzędu Miejskiego oraz Polskiego Związku Niewidomych Koła Powiatowego i Grodzkiego w Przemyślu. Można je spotkać na osiedlach Kazanów oraz Kmiecie, które zamieszkuje wielu spośród przemyskich niewidomych oraz słabowidzących. Mieszkańcy mogą znaleźć naklejki także w centrum miasta – na miejskim Rynku oraz na terenie PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

- Żyjemy w czasach, w których chyba nikogo już nie trzeba przekonywać o konieczności segregowania odpadów. Chciałbym wierzyć, że również dla przemyślan segregacja stała się już normą i nikt z mieszkańców naszego miasta nie traktuje jej jako zła koniecznego. I choć faktycznie osobom pełnosprawnym ta forma dbania o nasze naturalne środowisko już nie powinna sprawiać najmniejszych kłopotów, o tyle dla osób niewidomych czy słabowidzących mieszkających samodzielnie, segregowanie śmieci może stanowić ogromny problem. A to, jakże niezwykle proste rozwiązanie w postaci oznaczania pojemników na odpady naklejkami w alfabecie Braille'a, mam nadzieję bardzo ułatwi sprawę — powiedział Robert Choma, prezydent Przemyśla.

Naklejki programu „Segreguję – nie widzę przeszkód" mogą się pojawić także w innych miejscach w mieście i zależy to wyłącznie od mieszkańców Przemyśla.

- Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą i wręcz powinny segregować odpady. Nasza naklejka im w tym pomoże. Aby ją otrzymać, powinny zgłosić się do Centralnego Biura Obsługi Klienta ENERIS, pisząc na adres mailowy ok@grupa-eneris.pl bądź dzwoniąc pod numer telefonu 801 00 38 38 — powiedziała Magdalena Sułek-Domańska z firmy ENERIS, pomysłodawczyni projektu „Segreguję – nie widzę przeszkód".

Pół roku segregowania bez przeszkód
Program „Segreguję – nie widzę przeszkód" jest pierwszym w Europie projektem wspierającym samodzielność osób niewidomych i niedowidzących w obszarze segregowania odpadów poprzez wprowadzenie oznaczeń na pojemnikach. Jego autorem jest ENERIS, firma z branży komunalnej, która wyszła z inicjatywą stworzenia oznaczeń na pojemniki zgodnych z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli przyjaznego dla wszystkich, niezależnie od stanu zdrowia. Inspiracją do projektu był problem zgłoszony przez środowisko osób z niepełnosprawnością wzroku.

Od grudnia ub.r., kiedy program został zainicjowany, wypukłymi naklejkami w alfabecie Braille'a zostało oznaczonych ok. 2 tysiące pojemników na różne frakcje odpadów w około 40 miejscowościach. Oznaczenia można spotkać zarówno w dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Łódź, Kraków, Poznań, jak i niewielkich miejscowościach – Miasteczku Krajeńskim, Rydzynie, Darłowie. Mapa miejsc, w których znajdują się pojemniki oznaczone naklejkami, dostępna jest na stronie internetowej http://www.grupa-eneris.pl/naklejki.

Patronami programu „Segreguję – nie widzę przeszkód" są pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych i Polski Związek Niewidomych. Partnerami są Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych oraz Słabowidzących VEGA oraz Niewidzialna Wystawa.

pr

Data publikacji: 29.08.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.