Data dodania: 13.09.2017

Srebrne gody Fundacji Ducha

W 1992 roku oficjalnie zarejestrowano działalność Fundacji Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych w Toruniu, przekształcając działający od 1989 r. Zespół Rehabilitacji Naturalnej. Twórcą i pierwszym jej prezesem był prof. Stanisław Duszyński – Duch. Człowiek – legenda. Wspaniały pedagog. Niezwykły wizjoner...

25 lat Fundacji Ducha to czas – obok całorocznej, różnorodnej działalności – niepowtarzalnych obozów na Polanie w Puszczy, nad Kanałem Augustowskim, spływów, rajdów górskich i konnych a także wspinaczki skałkowej.
Bardzo nowoczesny i nowatorski autorski program rehabilitacji naturalnej profesora Duszyńskiego usytuował Fundację od samego początku bardzo wysoko w ocenie podopiecznych, ich rodzin i przyjaciół. Metoda wspinaczkowa była opracowywana przy pomocy himalaisty dr. Łaukajtysa, szefa Szkoły Alpinizmu Bogdana Krauze, naczelnika Jurajskiej Grupy GOPR Piotra van der Coghena, instruktorów alpinizmu, nauczycieli, lekarzy i rehabilitantów.

Wspinaczka skałkowa oraz obozy wędrowne, rajdy tatrzańskie, wędrówki na Kasprowy Wierch, w doliny reglowe, do groty w Raptawickiej Turni, do Wąwozu Kraków, a także spływy kajakowe na Czarnej Hańczy i Pojezierzu Augustowskim, rajdy konno-kajakowe i hipoterapia to czołowe, ale wcale nie jedyne formy działalności Fundacji Ducha. Na co dzień, poza wakacjami jej podopieczni biorą udział m.in. w niezliczonych koncertach symfonicznych, rockowych, organowych... spotkaniach, wykładach, uroczystościach, okolicznościowych imprezach, wycieczkach etc.

– Wszystkie te działania mają decydujący wpływ na kondycję psychiczną niepełnosprawnych uczestników z niepełnosprawnością, która z kolei stanowi doskonały punkt wyjścia do wszelkich usprawnień fizycznych. Przeżywanie doznań estetycznych, wzruszeń, procesów poznawczych, tworzenie związków interpersonalnych, prowadzi do ważnych dowartościowań osobowościowych człowieka niepełnosprawnego. Jest to droga do wyzbywania się kompleksów wynikających z niepełnosprawności – tłumaczył swego czasu prezes Duszyński.

Wody Rospudy, Biebrzy, Blizny, Suchej Rzeczki, Czarnej Hańczy niepełnosprawni z różnymi dysfunkcjami mogli zobaczyć i podziwiać z kajaków, kanadyjek, a wschody słońca m.in. z namiotów na polanie nad Kanałem Augustowskim, podczas słynnych już „obozów Ducha". Piękne, fascynujące wakacje! Wszystko było możliwe. Nigdy wcześniej wielu z nich nie dotykało wody przepływającej obok burty kajaka tuż przy stojącym w nim wózku – tak jakby to w nim płynęli na tafli wody...

Nigdy wcześniej nie doznali dobrodziejstwa hipoterapii, mniej lub bardziej samodzielnej wspinaczki na jurajskie skałki. Jedyne takie, niezwykłe i unikatowe obozy podopiecznych Fundacji Ducha, które przez wiele lat prowadził Duch, z wielkim talentem i profesjonalizmem realizuje dyrektor Fundacji, wiceprezes Jolanta Żydołowicz, kontynuując dzieło swego mentora i mistrza.

Duch to także Wielki Wizjoner – dzisiejsza Fundacja, to spełnienie Jego marzeń. Stało się tak dzięki wsparciu rewitalizacji obiektów ośrodka i zagospodarowania jego terenu przez Miasto Toruń (ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) i środkom z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przede wszystkim jednak dzięki ogromnej, mozolnej pracy, wielkiemu samozaparciu, ale także dzięki rozlicznym talentom i umiejętnościom prezes Joanny Duszyńskiej-Gawińskiej, wiceprezesów Jolanty Żydołowicz i Stanisława Kijewskiego oraz wszystkich innych ludzi „od Ducha". To oni: pracownicy, współpracownicy, wolontariusze, mecenasi i sponsorzy sprawiają, że idea Ducha trwa. Toruń może być z nich dumny!
Podopieczni i przyjaciele spotkają się 13 września w Toruniu, w siedzibie Fundacji Ducha. Z okazji jubileuszu 25-lecia odbędzie się uroczysta Msza Święta Polowa pod przewodnictwem Jego Ekscelencji księdza biskupa Andrzeja Wojciecha Suskiego oraz pokaz jazdy konnej i hipoterapii.

Z ostatniej chwili!

Piękny prezent na 25-lecie dla Fundacji Ducha w Toruniu!

W KONKURSIE LODOŁAMACZE 2017
Kapituła Konkursu Regionu
kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego
przyznała Pierwsze Miejsce
w kategorii
PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ
Fundacji Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych w Toruniu
– za zastosowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Serdecznie gratulujemy!
Życzymy pomyślności, wielu sukcesów, powodów do satysfakcji i zadowolenia oraz prawdziwej radości z pełnienia Waszej misji przez następnych 100 lat!

Zespół „NS"

Data publikacji: 13.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.