Data dodania: 12.09.2017

Miss Wheelchair World na horyzoncie

7 października w Warszawie odbędzie się Miss Wheelchair World 2017. W trakcie Gali Finałowej zostanie wybrana najpiękniejsza kobieta na świecie poruszająca na wózku inwalidzkim. Szansę na tytuł mają 24 kandydatki, w tym dwie reprezentantki Polski.

Miasto stołeczne Warszawa oraz Fundacja Jedyna Taka zorganizują pierwsze w historii wybory Miss Wheelchair World (Miss Świata na Wózku). Z konkursem piękności związane są różne działania na rzecz zmiany wizerunkowej osób z niepełnosprawnością. - Chcemy, by dzięki konkursowi kobiety z niepełnosprawnością uwierzyły w siebie, nabrały pewności i samodzielności, a także stały się bardziej aktywne społecznie i zawodowo. Wydarzenie ma również zwrócić uwagę pracodawców i zachęcić ich do podejmowania współpracy z osobami z niepełnosprawnością - mówi Michał Mazur z Centrum Komunikacji Społecznej w Urzędzie m. st. Warszawy. Dodaje, że konkurs ułatwi wymianę informacji dotyczących najnowszych osiągnięć naukowych i medycznych, doświadczeń w dziedzinie metod rehabilitacji, a także dobrych praktyk społecznych.

Gala z Polkami
Miss Wheelchair World stanowi rozwinięcie idei Miss Polski na Wózku. Wybory najpiękniejszej Polki na Wózku zostały zainicjowane w 2013 r. - Pierwszy konkurs odbył się w Ciechocinku i dał trochę świeżości innym organizacjom pozarządowym. Pokazaliśmy, że fundacja istniejąca trzy miesiące i bez zasobów może znaleźć partnerów do realizacji pomysłu. Od drugiej edycji organizujemy wydarzenie w Warszawie. Jednak w tym roku konkurs krajowy nie odbędzie się ze względu na ogrom działań związanych z Miss Wheelchair World - mówi Katarzyna Wojtaszek z Fundacji Jedyna Taka.

Jako pierwsza tytuł Miss Polski na Wózku zdobyła Olga Fijałkowska. W kolejnych latach koronę zakładały: Julia Torla, Katarzyna Kozioł oraz Adrianna Zawadzińska, która wystąpi w Miss Wheelchair World. - Do ubiegłorocznej edycji zgłosiłam się ze względu na chęć przeżycia przygody, ale również i nadmiar energii, którą chciałam podzielić się z innymi. Informacja, że również wezmę udział w pierwszych na świecie wyborach Miss Wheelchair World, była ogromnym wyróżnieniem i radością - mówi Miss Polski na Wózku 2016.

Druga reprezentantka Polski została wybrana w głosowaniu spośród finalistek Miss Polski na wózku z lat 2013-2016. Najwięcej głosów uzyskała Beata Jałocha. - Bardzo się cieszę z wygranej w głosowaniu. To niesamowite jak wiele osób się zaangażowało. Zdobyliśmy wspólnie ponad 26 tys. głosów i jestem dumna z tego, że tak pięknie weszliśmy do finału - mówi I Wicemiss Polski na Wózku 2014.

Wybierz Miss
Od 6 września trwają wybory Miss Popularności na Wózku. Polki oraz pozostałe 22 finalistki Miss Wheelchair World 2017 czekają na głosy do 6 października (więcej szczegółów na: http://misswheelchairworld.com/pl/11,participants.html).

Rekrutacja kandydatek została przeprowadzona od 20 maja do 20 sierpnia. Regulamin konkursu zakłada, że dany kraj może delegować maksymalnie dwie reprezentantki. Z tego przywileju miały prawo skorzystać tylko państwa, w których odbywają się konkursy regionalne, czyli odpowiedniki Miss Polski na Wózku.

Organizatorzy zamierzali wyłonić 20-25 finalistek. Zgłoszeń było dużo więcej, nawet po zakończeniu rekrutacji dotarły zapytania. Kandydatki były zgłaszane przez organizacje pozarządowe z ich krajów. Potencjalne uczestniczki musiały nagrać wideo o długości od dwóch do pięciu minut. W nim należało odpowiedzieć na trzy pytania. Jedno z nich dotyczyło działań przyszłej Miss Świata na Wózku, które zmieniłyby wizerunek osób z niepełnosprawnością.

- Mamy dziewczyny z różnymi schorzeniami, np. z dziecięcym porażeniem mózgowym, urazem kręgosłupa czy zanikami, również poruszające się na wózkach elektrycznych. Tutaj niepełnosprawność nie była oceniana. Chcielibyśmy, żeby jurorzy zwrócili uwagę na piękno twarzy. Sylwetki związane z poszczególnymi jednostkami chorobowymi czy sprawnością ciała mogą być różne - mówi Katarzyna Wojtaszek.

Warsztaty z atrakcjami
29 września rozpoczną się tygodniowe Warsztaty Miss. Dla wszystkich uczestniczek konkursu będą to intensywne przygotowania do Gali Finałowej. Przewidziane są sesje zdjęciowe: w stroju narodowym, do kalendarza oraz w plenerze. Przygotowane zostaną też materiały wideo z poszczególnymi kandydatkami. Nie zabraknie zajęć choreograficznych. Jednym z gości będzie Chelsie Hill, która zasiądzie też w jury konkursu.

- Zamierzamy przeprowadzić badania i rozmowy z dziewczynami, żeby przygotować dokładną analizę dotyczącą sytuacji w Polsce. Przyjadą kandydatki z różnych stron świata, od Indii, USA, Chile, Gwatemali, RPA, po naszych sąsiadów z Białorusi czy Ukrainy. Chcemy pokazać nasze dobre praktyki, ale też inspirować się rozwiązaniami z innych państw - mówi Katarzyna Wojtaszek.

4 października odbędzie się konferencja prasowa, w której weźmie udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zostaną poruszone tematy dotyczące sytuacji osób niepełnosprawnych w krajach, z których pochodzą uczestniczki Miss Wheelchair World 2017.

W tygodniu poprzedzającym Galę Finałową przewidziane jest zwiedzanie stolicy. - Zamierzamy pokazać Warszawę różnorodną, otwartą i dostępną. Chcemy, aby wszystkie kolejne edycje tego niesamowitego konkursu, które będą odbywały się w różnych krajach, zawsze kojarzone były z naszym miastem - informuje Michał Mazur.

Lista atrakcji obejmuje też spotkanie z niepełnosprawnymi podróżnikami. Ponadto zaplanowane jest sadzenie drzew przez finalistki.

W Arenie i Internecie
W 2015 r. pojawiły się pierwsze oficjalne informacje o Miss Wheelchair World w Warszawie. Koronacja Miss Wheelchair World 2017 nastąpi w Arenie Ursynów. - Ten obiekt ma duże doświadczenie w organizacji imprez dla osób z niepełnosprawnością. Odbywały się tam m.in. mecze rugby na wózku. Jest też dobre zaplecze techniczne, dostępne dla osób na wózkach - opisuje Michał Mazur. Dodaje, że organizacja wydarzenia wiąże się z szeregiem wyzwań. Największe z nich to finanse oraz logistyka, w tym zapewnienie uczestniczkom sprawnego przemieszczania się po mieście.

Organizatorzy zadbają o atrakcyjny program Gali Finałowej dla widzów. Szczegóły są jeszcze ustalane. Wiadomo, że wystąpią m.in. tancerze niepełnosprawni.
Około 15 września ruszy rezerwacja biletów. Będą one do pobrania za pomocą formularza rejestracyjnego. Z myślą o osobach, które nie dotrą do Areny Ursynów, przewidziane są streaming oraz transmisja na kanale na YouTube.

24 finalistki zaprezentują się w sukniach wieczorowych i narodowych. - Tutaj nie chodzi o sam tytuł miss. Zależy nam przede wszystkim na pokazaniu, że piękno nie ma barier i kobiety mogą się realizować. Nie chcemy, żeby wózek określał, że przynależność do kategorii ludzi brzydszych, mniej zaradnych czy mniej pasujących do modelu rodziny. Liczy się człowiek - podkreśla Katarzyna Wojtaszek.

Adrianna Zawadzińska, Miss Polski na Wózku 2016
Cele konkursów Miss Polski na Wózku i Miss Wheelchair World to cudowne inicjatywy. Wszystkie dziewczyny zgłaszające się do tego typu wydarzeń również mają w sobie chęć zmiany i przełamywania barier. To jest piękne! Wierzę, że właśnie tak silne jednostki są w stanie zmieniać ten wizerunek. Mam nadzieję, że stereotypy zostaną zamknięte w sejfie i nikt ich już stamtąd nie wyjmie.
Dzięki ubiegłorocznemu konkursowi zyskałam pewną popularność, którą mogłam przekuć w takie działania jak: prelekcje w szkołach z młodzieżą, sesje zdjęciowe czy liczne wywiady. To mogło być inspiracją dla innych.
Cieszę się, że to w Polsce odbędą się takie pierwsze wybory. Napawa mnie to ogromną dumą jako reprezentantkę naszego kraju. Nie mam oczekiwań związanych z udziałem w Miss Wheelchair World, ponieważ prowadzą one często do rozczarowań. Myślę, że życie zaserwuje nam najlepszy scenariusz tego wydarzenia. Będzie to przygoda życia na skalę światową.

Beata Jałocha, I Wicemiss Polski na Wózku 2014
Byłam przekonana, że Polskę reprezentować będzie aktualna Miss Polski na Wózku 2016. Natomiast o tym, że organizator zdecyduje się na drugą reprezentantkę, dowiedziałam się całkiem przypadkiem. Miss Wheelchair World to dla mnie kolejne wyzwanie. Jednak przede wszystkim chciałabym, by ten konkurs integrował świat osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Te dwa światy bardzo mocno siebie nawzajem potrzebują.
Trzy lata temu, kiedy wzięłam udział w konkursie, zależało mi na tym, żeby poznać osoby z podobnymi problemami i doświadczeniami, ale także znaleźć dobry powód do założenia sukienki i szpilek. Bo wbrew pozorom, kiedy siadasz na wózku, tak prozaiczne czynności sprawiają największą trudność.
Teraz chciałabym móc zaczerpnąć radości z samego uczestnictwa, ale przede wszystkim zależy mi, by szła też za tym pewna idea. W 2014 r. zyskałam cenne doświadczenie, szczególnie miło wspominam zajęcia choreograficzne z Anną Bubnowską, która regularnie dba o finałowe choreografie w Wyborach Miss Polski. Jej rady i zaangażowanie bardzo pomogły poczuć się nam pewniej na scenie. Bardzo cieszę się, że spotkamy się ponownie, bo chyba nikt się nie spodziewał, że po raz drugi będę miała przyjemność wziąć udział w tym wydarzeniu. To dla mnie ogromne wyróżnienie i z tego miejsca dziękuje wszystkim, którzy oddali na mnie swoje głosy, bo dzięki nim jestem w finale Miss Wheelchair World 2017.

Zobacz galerię...

Marcin Gazda
Fot. materiały Miss Wheelchair World
Data publikacji: 12.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.