Data dodania: 12.09.2017

Motyle rozdano na czternastym EFF

Nagrody rozdane, wyniki znane, 14. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja przeszedł do historii. To by piękny czas pełen wzruszeń, spotkań, inspiracji.

To był prawdziwy maraton filmowy. Widzowie mogli obejrzeć aż 19 filmów konkursowych. Pogoda w tym roku nie rozpieszczała, ale pewnie dzięki temu na Festiwalu była pełna sala na wszystkich seansach! Poza filmami, powodzeniem cieszyły się również wydarzenia towarzyszące.

Wykład "Niepełnosprawność jako wyzwanie - obrazy filmowe" wygłosił dr Piotr Szarszewski z Politechniki Koszalińskiej. Ponownie można było aktywnie rozpocząć dzień dzięki zajęciom Jogi Śmiechu. Wszyscy chętni mogli poznać zasady savoir vivru wobec osób z niepełnosprawnością. Warsztaty street art z powodu złej pogody odbyły się z opóźnieniem. Praca została zakończona w piątek 8 września. Odwiedzający Festiwal mogli też poćwiczyć podczas warsztatów animacji. Dużym powodzeniem ciszyło się bardzo ciekawe spotkanie z przewodniczącym festiwalowego jury Marcinem Koszałką. Bardzo inspirujące było również spotkanie motywacyjne z Angeliką Chrapkiewicz-Gądek i Miss Polski na Wózku Adrianą Zawadzińską.

Wydarzeniem, na które wiele osób czekało z wielkim zaciekawieniem była tzw. lasermania czyli elektroniczny paintball rozgrywany na terenie Centrum Szkolenia Sił Przeciwlotniczych w Koszalinie. Impreza, w której rywalizowały osoby z niepełnosprawnościami z osobami pełnosprawnymi okazała się wielkim sukcesem i świetną zabawą integrującą.

Odbyły się także spotkania z zespołem Remont Pomp , z twórcami zagranicznymi, aktorem Markiem Bukowskim i europosłem Markiem Plurą.

Jury obradowało w składzie: Marcin Koszałka – przewodniczący, Anna Jadowska, Marek Bukowski, Anna Duda-Gocel, Paulina Malinowska- Kowalczyk

9 września po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (8 filmów), dokumentalny (20 filmów) oraz amatorski (8 filmów) jednogłośnie przyznało Nagrody Główne – Motyle 2017 i wyróżnienia jury:

Wyróżnienie w kategorii film amatorski dla filmu „Ważne" za energię, która stworzyła wartość filmową.

Motyl 2017 za najlepszy film amatorski dla filmu „Ślub Whitney" za zaskakujące przełamanie konwencji i stworzenie świetnych, autoironicznych postaci.

Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla filmu „Komunia" za stworzenie intymnej relacji bohatera z widzem.

Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny otrzymuje film „Na szczęście" za pasję, która może naprawić świat.

Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny otrzymuje „Film dla Stasia" – dla małego Stasia i jego rodziców, którzy robią wszystko aby jego życie było łatwiejsze.

Motyl 2017 za najlepszy film dokumentalny dla filmu „Gleason" za wstrząsający, prawdziwy filmowy testament

Wyróżnienie w kategorii film fabularny dla filmu „24 tygodnie" za szczerość w poruszaniu tematu tabu.

Wyróżnienie w kategorii film fabularny otrzymuje film „Zwariować ze szczęścia" za dystans i humor w podejmowaniu trudnych tematów.

Motyl 2017 za najlepszy film fabularny dla filmu „Ja i mój tata" za intymny portret ojca i syna.

Nagrodę publiczności otrzymuje film „Jakiego koloru jest miłość?"

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w 2017 r. odbył się po raz czternasty. Przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej. Nie tylko koszalińskiej, ale również polskiej i europejskiej, będąc inspiracją dla kilkudziesięciu podmiotów organizujących równoległe do głównej edycji Małe Festiwale Ty i Ja w ponad trzydziestu miejscowościach. Trzykrotnie gościł w Parlamencie Europejskim i Londynie, a w 2015 r. także we Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji i na Litwie.

Ma wiernych widzów, sympatyków i przyjaciół w Polsce i za granicą. Jego organizatorzy współpracują z fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami działającymi na rzecz integracji i osób z niepełnosprawnością. Integrują przez sztukę: przede wszystkim filmową, choć w programie festiwalu swoje miejsce mają też inne jej dziedziny: muzyka, teatr, fotografia, plastyka, a w ostatnich latach też performance i happening. Prezentują artystów z niepełnosprawnością, ich dokonania, sukcesy i talenty.

Mówią o barierach i łamią je. Zapraszają do Koszalina niezwykłe osobowości, proponując widzom festiwalu niezwykłe spotkania z filmowcami, sportowcami, artystami. Najbardziej dumni są z Dyskusji "Bez Barier", gdzie nie ma złych pytań, ani łatwych odpowiedzi; gdzie rozmawia się bez tabu, ale zawsze w atmosferze szacunku i zrozumienia. Część spotkań ma miejsce w koszalińskich szkołach i Zakładzie Karnym. Odkrywają tematy pomijane w publicznej dyskusji, trudne, czasem kontrowersyjne – sport, seksualność, rodzicielstwo. W 2016 r. była mowa o sile sportu i idei igrzysk paraolimpijskich. Hasło 14. edycji to "Życie można zacząć wiele razy".

W latach 2003-2016 zaprezentowano ponad 550 niezwykłych filmów z całego świata przybliżających, z czym osoby z niepełnosprawne zmagają się w różnej od polskiej rzeczywistości. Jak funkcjonują na różnych kontynentach i krajach pojęcia integracja, bariery, tolerancja. W konkursie filmowym mierzą się co roku filmy fabularne, dokumentalne i amatorskie, a najlepsze zdobywają statuetki Motyla. Laureatami koszalińskiego festiwalu były m.in. filmy: W stronę morza, Motyl i skafander, Nietykalni, Dziewczyna z szafy, Chce się żyć.

Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz integracji środowisk osób z niepełnosprawnością ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu.

Wydarzenie organizowane jest przez Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Koszalińską Bibliotekę Publiczną im. Joachima Lelewela.

Zobacz galerię...
pr, fot. Wojciech Szwej
Data publikacji: 12.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.