Data dodania: 15.09.2017

Targi Dobroczynności Veritatis Splendor

Na cztery dni Kraków zamienił się w światową stolicę miłosierdzia i dobroczynności - przekonują organizatorzy pierwszej edycji Targów Dobroczynności Veritatis Splendor. Rozpoczęły się one 14 września, a program wydarzenia obejmuje liczne atrakcje, w tym konferencje i koncerty.

Na Plantach w sąsiedztwie Teatru im. Juliusza Słowackiego działa miasteczko targowe. W nim ponad 40 organizacji, instytucji, ruchów dobroczynnych z kraju i ze świata prezentuje swój dorobek. Wśród wystawców są m.in. UNICEF, Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko, Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, Stowarzyszenie Sursum Corda, Fundacja im. Brata Alberta oraz Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty. Tak będzie do 17 września, czyli do zakończenia Targów Dobroczynności Veritatis Splendor. Organizatorem wydarzenia jest Województwo Małopolskie, a realizatorem Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Nauka pomagania
Uroczyste otwarcie targów odbyło się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. - Wiele osób jest wokół nas, które potrzebują pomocy, tylko tej potrzeby nie uzewnętrzniają. Dlatego musimy mieć bardzo szeroko otwarte oczy. Musimy się nauczyć obserwować, rozumieć i nauczyć się pomagać - powiedziała Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Targi są kontynuacją międzynarodowej Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, ustanowionej w 2016 r. przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Leszek Zegzda podkreślił, że jest ona skierowana przede wszystkim do ludzi dialogu międzynarodowego. - Dla tych, którzy przekraczają granie swojej mentalności, swojego wychowania, swojego sposobu pojmowania życia, potrafią się spotkać z drugim człowiekiem. Nie tylko spotkać, ale poznać, pokochać i mu pomóc - powiedział członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Wręczenie nagrody odbyło się w październiku 2016 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Pierwszą laureatką została siostra Rosemary Nyirumbe, która pochodzi z regionu Paidha w Ugandzie. W 1976 r. wstąpiła do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa. W swojej ojczyźnie prowadzi szkołę. Pomaga w niej ofiarom wojny oraz partyzanckiej grupy Lord's Resistance Army. Od 2012 r. w placówce znalazło schronienie ponad 2,5 tys. dziewcząt.

Święto dobroczynności
Otwarciu targów towarzyszyła Międzynarodowa Konferencja Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. W roli prelegentów wystąpili s. Rosemary Nyirumbe, Anna Dymna, ks. Jacek Stryczek, s. Małgorzata Chmielewska, s. Teresa Pawlak, ks. Rafał Cyfka oraz Jan Mela.

15 września w Auli Collegium Novum UJ odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor - Sztuka budowania dialogu w podzielonym świecie. Spodziewani są na niej m.in. marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Peter Turkson, Krzysztof Zanussi, Hanna Suchocka oraz s. Rosemary Nyirumbe. Ponadto na Uniwersytecie Papieskim przewidziana jest Debata Oksfordzka „Wolontariat - akt filantropii czy troska o dobro wspólne?" Wezmą w niej udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Na scenie otwartej przy ul. Franciszkańskiej 3 wystąpi m.in. Teatr Radwanek ze schroniska dla niepełnosprawnych w Radwanowicach ze spektaklem „Franek z Doliny Słońca". O muzyczny akcent zadba zespół Trebunie-Tutki.

16 września odbędzie się koncert Rebel Babel. Po jego zakończeniu przewidziany jest mapping na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Z kolei do Wadowic można wybrać się na Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor.
17 września w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Jedną z atrakcji tego dnia będzie Gra Miejska „Śladami Św. Jana Pawła II". Chętni wezmą udział w Akcji krwiodawstwa - Kropla Miłosierdzia.

Zobacz galerię...

Targi Dobroczynności Veritatis Splendor - harmonogram wydarzeń: http://nagrodaveritatissplendor.pl/index.php/pl/wydarzenia/36-targi-dobroczynnosci-veritatis-splendor-krakow-14-17-wrzesnia-2017-r

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 15.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.