Data dodania: 18.09.2017

Jubileusz multiartystycznego wydarzenia

Po raz 20. artyści z niepełnosprawnością zaprezentowali w dniach 7-10 września swoją twórczość w Grudziądzu na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych OPTAN 2017. Organizatorem przedsięwzięcia – jak zawsze – było Centrum Rehabilitacji im. biskupa Jana Chrapka i osobiście jego prezes Krystyna Grabowska.

To właśnie dzięki jej samozaparciu, wytrwałości i konsekwencji OPTAN może świętować swoje 20-lecie. Ten zacny jubileusz jest nader wdzięczną okazją, by bardzo gorąco podziękować jej za ogrom pracy i serdeczne zaangażowanie w działania dla i na rzecz twórczych i aktywnych osób z niepełnosprawnościami.

OPTAN to – dodatkowo – wspaniała promocja miasta, warto o tym wiedzieć i warto o tym pamiętać. Prezes K. Grabowskiej przez te dwie jego dekady udało się skupić wokół tego wydarzenia, zainteresować jego ideą i misją szerokie grono wybitnych twórców, artystów, ludzi kultury, sztuki i estrady, którzy potrafili podarować swój czas i uwagę uczestnikom OPTAN.

Regulamin przeglądu zakłada przeprowadzenie trzech konkursów: piosenkarskiego: pt. „Latarnia", recytatorskiego: „Widzimy ten sam świat" oraz plastycznego: „Radość tworzenia radością życia".

Zmaganiom konkursowym towarzyszyły otwarte w muzeum w Grudziądzu wystawy: „Malarstwo przyjaciół OPTAN – Marek Ałaszewski, Adam Bojara, Jacek Frenkowski, Franciszek Maśluszczak, Marek Model, Krzysztof Wachowiak" oraz „Malarstwo i rzeźba laureatów OPTAN 1998-2016". Przegląd zakończyła uroczysta Gala z widowiskiem „Nie lękaj się jutra" i Koncertem Laureatów OPTAN 2017.

- Przez 20 lat zmieniło się wiele – opowiada prezes Grabowska – pojawiły się nowe zdolne osoby niepełnosprawne i coraz więcej profesjonalistów dołączyło do naszego grona. Te osoby, które pojawiły się na pierwszych przeglądach są teraz na bardzo wysokim poziomie, wiele z nich z powodzeniem uczestniczy w innych podobnych projektach w Polsce. Nagrywają płyty, występują na różnych koncertach i uczestniczą w wystawach plastycznych w kraju i za granicą. Znaleźli więc swój sposób na życie. I to jest bardzo fajne!

OPTAN to spotkanie artystów, ludzi kultury i sztuki z artystami z niepełnosprawnością w wymiarze ogólnopolskim. Spotkanie, które narzuca wysoką rangę konkursom, dostarcza wielu twórczej energii, wyobraźni i nobilituje, stwarza również możliwości szerokiej promocji tego wydarzenia.

Organizatorom niezmiennie życzymy wielu przyjaciół, szczodrych decydentów i hojnych sponsorów, polecając uwadze czytelników tekst wieloletniego OPTAN-owca, z życzeniami inspirującej lektury.
Red. „NS"

Cdn. – czyli ciąg dalszy nastąpi?
W miejscu zakwaterowania uczestników OPTAN 2017 w bursie szkolnej w Grudziądzu zamiast zwyczajowego plakatu z programem przeglądu, który pojawi się dopiero pod koniec imprezy, wita apel Stowarzyszenia Miasta Kultury o udział w ankiecie na temat zainteresowań i preferencji mieszkańców Grudziądza i okolic w kulturze.

No właśnie, czy propozycje OPTAN-u są interesującą propozycją kulturalną dla mieszkańców Grudziądza? Warto może spróbować na to przedsięwzięcie i tak spojrzeć. W Centrum Informacji owszem wiedzą o co chodzi, ale kiedy pytam o szczegóły odsyła się mnie do repertuaru Teatru, bo tam to się odbywa. – Ludzie zwykle tam chodzą, bo występują tam znane osoby – kończy rozmowę pan z Informacji.

Prezes Grabowska na spotkaniu powitalnym odpowiadając na pytania uczestników wytłumaczyła sens i potrzebę uroczystej kolacji z odpowiednią zastawą i oprawą oraz zasady przyznawania nagród rzeczowych przez jury konkursów.

Dla biorących w nich udział nagrody są oczywiście ważne, ale bardzo ważna też jest możliwość osobistego spotkania się z jurorami, którzy nie ograniczają swojej roli tylko do oceny, ale czynnie uczestniczą w krótkim czasie trwania przeglądu w przygotowaniu uczestników do występów, udzielając wskazówek czy porad. Spotkania te mają więc też charakter warsztatów.

Dla Wandy z Dąbrowy Górniczej, która zajmuje się haftem krzyżykowym – który nie jest oceniany w konkursie plastycznym – OPTAN jest okazją do spotkania z innymi artystami i przyjaciółmi, i wymianą doświadczeń.

Piotr, który mieszka w okolicach Bielska-Białej raczej nie uczestniczy w innych niż OPTAN konkursach, czy przeglądach. Nie ma aż tyle czasu na malowanie. Jest na OPTAN-ie trzeci, albo czwarty raz, ale już zdążył nawiązać znajomości na tyle mocne, że przyjeżdża do Grudziądza niezmiernie ciekaw nowych dokonań przyjaciół. No i bardzo sobie ceni możliwość spotkania się z jurorami w formule, która polega na indywidualnej analizie wystawianych do konkursu obrazów w obecności pozostałych uczestników. Jest to sytuacja, w której możemy sprawdzić, czy jesteśmy zdolni obronić to, co przedsięwzięliśmy i osiągnęliśmy.

Teresa z Łodzi mówi o swoim podziwie dla sprawności logistycznej organizatorów, z czym gdzie indziej się nie spotkała. Tym razem przyjechała, żeby podzielić się turecką techniką malarską, którą niedawno poznała: Ebru.

Przemek z Grudziądza mówi, że OPTAN na tle innych festiwali dla osób z niepełnosprawnościami wyróżnia się czasem trwania, tym, że jest dla niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami, a poza tym jest festiwalem w wielu kategoriach artystycznych. Przemek nie zaczynał kariery w Grudziądzu, gdzie się urodził i gdzie nadal mieszka. Pierwszy raz został zauważony jako wokalista w Krakowie na Festiwalu Anny Dymnej. Szukając potem innych okazji do pokazania się trafił na festiwal, który jest organizowany w jego rodzinnym mieście.

Waldemar z Tucholi jest pierwszy raz na OPTAN-ie. – Samemu jest ciężko się przebić. Miałem dwie wystawy w Tucholi, jedną w muzeum. Wiążę z OPTAN-em pewne nadzieje.

Jurorami w tegorocznym konkursie plastycznym byli Marek Model i Franciszek Maśluszczak. Dla Marka Modela, profesora ASP w Gdańsku, bycie jurorem konkursu plastycznego OPTAN jest pierwszym tego typu doświadczeniem.

Franciszek Maśluszczak: – Artystów malarzy OPTAN wyróżnia uderzająca w ich obrazach dążność do zachowania kontaktu z rzeczywistością, pragnienie odnalezienia się w niej, odwzorowanie jej. Obserwuję, jak u niektórych z nich postępująca choroba wpływa na sztukę i ich umiejętności warsztatowe.

W Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi na wystawie laureatów OPTAN 1998-2016 pokazano też rzeźby nieżyjącego już Jana Szklanego i rysunki również niedawno zmarłego Ireneusza Betlewicza, który zdobywał laury również na niwie poezji. Otwierający wystawę Grzegorz Sprusik dokonał podsumowania mówiąc o ponad 800 uczestnikach i ponad 50. nagrodzonych w 20-letniej historii OPTAN-u.

Na koncercie finałowym do uczestników przemówił z ekranu wieloletni szef jury i mentor uczestników tego wydarzenia – Ernest Bryll, dużo uwagi poświęcając patronowi OPTAN-u biskupowi Janowi Chrapkowi , ale również i Ireneuszowi Betlewiczowi.

Na zakończenie, wspominając początki OPTAN prezes Centrum Rehabilitacji Krystyna Grabowska zaapelowała do europosła J. Zemke o pomoc w rozpoczęciu starań w sprawie uczynienia OPTAN przeglądem o charakterze międzynarodowym.

Konkurs plastyczny OPTAN w Grudziądzu szczyci się tym, że autorzy konkursowych prac przywożąc zakwalifikowane obrazy, czy rzeźby komentują je wobec jurorów i pozostałych uczestników, opowiadając też o sobie i swojej pracy twórczej.

Czy wymóg ten będzie zachowany w nowej międzynarodowej formule? Jak wyglądałaby kwestia porozumienia się? Czy gościom z zagranicy musiałby towarzyszyć tłumacz? Wszystkie te plany i problemy świadczą niewątpliwie o jednym – jak bardzo OPTAN jest tworem wciąż żywym i chcącym się rozwijać. Pozostaje życzyć następnych udanych co najmniej 20. lat!

Zobacz galerię...
Piotr Dudek
fot. Centrum Rehabilitacji (Jacek Guzda, Gerard Szukay)

Laureaci Przeglądu OPTAN 2017

Jury konkursu plastycznego „Radość tworzenia radością życia" w składzie:
1. Franciszek Maśluszczak (malarz, grafik, rysownik) – Przewodniczący Jury
2. Jacek Frankowski (karykaturzysta, rysownik)
3. Marek Model (malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych)
przyznało następujące nagrody:
1 miejsce – Elżbieta Pyra – Włocławek
2 miejsce – Krzysztof Kuśmirek – Grudziądz
3 miejsce – Piotr Paczkowski – Grudziądz

Jury konkursu piosenkarsko-recytatorskiego
W składzie:
1. Sławomir Wierzcholski (muzyk, wokalista, autor tekstów) – Przewodniczący Jury
2. Stanisław Jaskułka (aktor teatralny i filmowy)
3. Beniamin Koralewski (wokalista, aktor)
4. Wanda Kwietniewska (muzyk, wokalistka)
Przyznało następujące nagrody:
Konkurs recytatorski „Widzimy ten sam świat"
1 miejsce – Janusz Kamiński – Grudziądz
2 miejsce – Wiktoria Giec – Wejherowo
3 miejsce – Alicja Czarnuszka – Szczecin
Konkurs piosenkarski „Latarnia"
Grand Prix – Joanna Przyborowska – Lidzbark, za utwór „Ponad tęczą" Olgi Bończyk
1 miejsce – Daria Barszczyk – Bydgoszcz
2 miejsce – Katarzyna Wachnik – Radzyń Podlaski
3 miejsce – Michał Wiśniewski – Ostrowite
Wyróżnienie w konkursie recytatorskim za interpretację utworów własnych:
Magdalena Maternicka – Gdynia

Data publikacji: 18.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.