Data dodania: 20.09.2017

Teatry Wspaniałe... wesołe i nostalgiczne

XV Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych, do którego zaproszenie przyjęło 35 zespołów z 8 europejskich krajów, przeszedł już do historii. Uroczyste otwarcie oraz prezentacje sceniczne, tradycyjnie odbyły się na deskach sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Teatry wspaniałe to niepowtarzalne wydarzenie kulturalne, które od lat ściąga do Tczewa wielu nietuzinkowych artystów z kraju i za granicy. To oni sprawiają, że Tczew przez kilka dni staje się kulturalną stolicą Kociewia, gdzie artyści z niepełnosprawnością przeżywają swoją wielką przygodę z teatrem, a widzowie delektują się niezapomnianymi chwilami. Tak właśnie było podczas 15. już edycji Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych, która tym razem odbyła się w dniach od 11 do 15 września. Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego, działające przy Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie organizując Przegląd kierowało się wciąż tą samą zasadą - potrzebą prezentacji dokonań oraz możliwości artystycznych osób z niepełnosprawnością. Swój talent zaprezentowało blisko 350 niepełnosprawnych uczestników z 35 zespołów z Polski, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Litwy, Macedonii, Rosji oraz Ukrainy.

Wojciech Rinc, wiceprezes Stowarzyszenia, dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie, twórca Przeglądu Teatrów Wspaniałych podkreśla niezmiennie, że teatr jest sztuką szalenie pojemną, tu swoje miejsce znajdują wielcy i mali artyści, tu buduje się delikatną nić wiodącą do serc ludzkich, do wyobraźni, do myśli nad sensem istnienia człowieka. Przegląd daje okazję, by wejść do szerokiego świata, by przemówić własnym głosem - cicho, bezszelestnie, ale bardzo wyraziście, by na płaszczyźnie sztuki łamać bariery.

I tę delikatną nić, nić wiodącą do serc ludzkich, z pewnością utkali swoimi występami, tegoroczni i wyjątkowi artyści. Widzowie mieli możliwość obejrzenia różnorodnych przedstawień: radosnych, bardzo energetycznych, ale też i przedstawień poważnych, nostalgicznych, zmuszających do refleksji a nawet pokory. Świetną grę aktorską dopełniała idealnie dobrana muzyka i bogata scenografia.

W przeddzień występów na Bulwar Nadwiślański ulicami starego miasta przemaszerował wielobarwny i roztańczony korowód wychowanków i wychowawców tczewskiego Zespołu Placówek Specjalnych zapraszających mieszkańców do Centrum Kultury i Sztuki na prezentacje. A te rozpoczęły się we wtorek, 12 września zaraz po uroczystym otwarciu 15. Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych. Na scenie, jako pierwsi zaprezentowali się artyści z czterech polskich zespołów. Tego też wieczoru dla zaproszonych gości, odbył się koncert gwiazdy tegorocznej edycji Natalii Szroeder. W środę wystąpiło kolejnych siedemnaście zespołów a w czwartek - ostatniego dnia Przeglądu – trzynaście. Tradycyjnie, podczas gali wręczania nagród widzowie mieli niewątpliwą przyjemność podziwiania najmłodszych artystów z Teatrzyku ze Stumilowego Lasu działającego przy tczewskim Przedszkolu Specjalnym w ZPS w przedstawieniu „Morska opowieść".

Ci, którzy mieli sposobność oglądania wielu inscenizacji byli świadkami magicznych rzeczy. Na scenie, w świetle reflektorów znikały wszelkie bariery i ograniczenia, zaskoczeni byli wysokim poziomem przedstawień - radosnych i wesołych, ale też bardzo wzruszających i przejmujących. Doskonała gra aktorska nie tylko hipnotyzowała publiczność a także pozwoliła poznać inne kultury. Przez kilka dni widzowie mieli okazję obejrzenia wielu pięknych i głęboko wzruszających przedstawień w porywających koncepcjach artystycznych. Niektóre bawiły, inne były rozkoszą dla zmysłów. Ale jedno było wyjątkowe i na długo utkwiło w pamięci. I to właśnie przedstawienie uświetniło galę finałową. Artyści z grupy Arlekin ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Bydgoszczy zaprezentowali się w przedstawieniu „Eurydyka" . Aktorzy spektaklu w wyjątkowy sposób ukazali wielkość, możliwości i ładunek emocjonalny pantomimy. Legenda o Orfeuszu i Eurydyce, to jeden z najpiękniejszych antycznych mitów mówiących o miłości. Ona nigdy się nie zestarzeje, bo to co w nas najważniejsze i co świadczy o istocie człowieczeństwa – to właśnie miłość.

Tym niezwykle wyjątkowym artystom i ich grze przyglądało się profesjonalne jury w składzie:
- Jarosław Wojciechowski - teolog i menadżer kultury, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni, jeden z założycieli Sceny SAM w Gdyni oraz Gdyńskiej Sceny Kabaretowej
- Krystian Nehrebecki – aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, od 2012 do 2017r również dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie,
- Natalia Kuropatwińska - nauczyciel w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, terapeuta, od ponad dekady związana z realizacją Przeglądu Teatrów Wspaniałych. Trzyosobowe jury przyznało przyznało 25 wyróżnień i 10 nagród.

Jarosław Wojciechowski, przewodniczący jury – przed rozdaniem nagród - wyraził wielki podziw i uznanie dla wszystkich grup teatralnych, które się zaprezentowały podczas tego kilkudniowego Przeglądu Teatrów.
Powiedział: - Jeden z zespołów chciał wyrazić na scenie – i to mu się udało - co to jest szczęście. Ja właściwie nie mam wątpliwości od pięciu lat co to jest szczęście. Być z Państwem to naprawdę jest szczęście. To nie jest patos i puste słowa tylko prawda. W tym roku mięliśmy ogromny problem z wyborem najlepszych grup teatralnych, gdyż poziom jaki zaprezentowali artyści równa się z mistrzostwem świata. Część spektakli od razu nadaje się na olbrzymią scenę, na prawdziwy teatr – bez jakichkolwiek poprawek. Dziękujemy Wam za to, bo przeżyliśmy trzy fantastyczne dni, podczas których wszyscy się wspaniale bawiliśmy. Jedno jest pewne, że wszyscy wygrali a aktorzy są wielkimi wygranymi. Zobaczyliśmy tu całe mnóstwo wspaniałych pomysłów realizacyjnych, czegoś co jest trudne do wymyślenia i trudne do wykonania. Dlatego Wam wszystkim bardzo gratuluję.
Nagrodę prezesa PFRON, jury przyznało grupie Domkowcy ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie za przedstawienie „ Nogi, nogi roztańczone". Nagrodę wręczył dyrektor Oddziału Pomorskiego PFRON Dariusz Majorek.
Z kolei nagroda specjalna powędrowała do Grupy Studio Danko z Kaliningradu za przedstawienie „Kopciuszek". Jury doceniło w tym przedstawieniu niezwykłą żywiołowość i reżyserię.
Nagroda jury powędrowała do grupy Arlekin z Bydgoszczy za przedstawienie „Eurydyka" za minimalizm formy i przekazu oraz wielki ładunek emocjonalny.
Natomiast Wielka Nagroda 15. Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych powędrowała do grupy Teatr Studio Maska z Żytomierza za przedstawienie „ Kwiat paproci". Jury podkreśliło, że w tym przedstawieniu wszystkie środki przekazu zostały doskonale wykorzystane.

Wojciech Rinc, podczas Finałowej Gali podsumowując jubileuszowe teatry wspaniałe podziękował wszystkim zaangażowanym osobom w to wielkie przedsięwzięcie kulturalne. Powiedział: - Przez 15 lat przewinęło się tu wielu ludzi. Ale jest taki trzon, który się nie zmienia, trzon, który nadaje tej imprezie odpowiednią dynamikę, ale też nadaje spokój."

Wymienił osoby, które zaopiekowały się i prowadziły warsztaty artystyczne w Tczewie i Gołuniu. Bo właśnie uzupełnieniem Przeglądu Teatrów były owe warsztaty, podczas których uczestnicy wykonywali mnóstwo prac plastycznych, poznawali różne techniki tworzenia elementów małej scenografii, brali udział w zajęciach choreoterapii, w zajęciach muzyczno-rytmicznych, w sesji fotograficznej, jak i w zajęciach sportowych.

Przegląd realizowany był dzięki wsparciu: ministra kultury i dziedzictwa narodowego, PFRON, marszałka województwa pomorskiego, prezydenta Tczewa oraz starosty tczewskiego.

15. Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych przebiegał. pod patronatem medialnym m.in. magazynu „Nasze Sprawy".

Zobacz galerię...

Barbara Lemkowska, fot. Marek Czaja
Data publikacji: 20.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.