Data dodania: 21.09.2017

Festiwal Kultury Bez Barier pod hasłem "Nie bój się chcieć" - od 29 września

Ponad 265 wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami w 19 miastach zaplanowano podczas 5. edycji Festiwalu Kultury Bez Barier. Impreza, której ideą jest poprawa dostępności wydarzeń kulturalnych, rozpocznie się 29 września. Festiwal odbędzie się pod hasłem "Nie bój się chcieć".

- W tym roku mamy ponad 265 wydarzeń. W samej Warszawie zgłosiło się ponad 50 instytucji, w Polsce ponad 30 (...) W programie znalazły się m.in. lekcje tańca - swingu i salsy - dla osób niewidomych i głuchych - powiedziała prezeska Fundacji Kultury bez Barier Anna Żórawska. Festiwal potrwa od 29 września do 15 października.

- Chcemy, by ci, którzy kulturę tworzą, chcieli ją kierować do jak największej liczby odbiorców, bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana, nie bali się chcieć z niej korzystać - dodała.

V Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier - tak jak poprzednie jego edycje - ma być wydarzeniem integrującym polskie społeczeństwo i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego.

Żórawska zaznaczyła, że ze względu na duże zainteresowanie filmem organizatorzy podjęli w tym roku współpracę z kinem Elektronik. Wydarzenie pt. "Przejścia - od marzeń do rzeczywistości" będzie szansą na udział w projekcji 6 filmów oraz spotkaniu z aktorami i reżyserami. - Po raz pierwszy zapewniamy opiekę nad dziećmi od 3. roku życia, żeby osoby z niepełnosprawnością, które często mają pełnosprawnego małżonka, mogły wybrać się do kina na randkę, podyskutować o filmie. W tym czasie ich dziećmi zaopiekują się edukatorki z warszawskich instytucji kultury - mówiła.

Współpraca Fundacji Kultury Bez Barier oraz Disney Polska na rzecz udostępniania filmów dla dzieci stały się inspiracją do tego, aby hasłem przewodnim tegorocznej edycji stał się tytuł piosenki "Nie bój się chcieć" z filmu "Zwierzogród" - pierwszej animacji Disneya w wersji z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem na Polski Język Migowy. 14 października w Warszawie odbędzie się promocja teledysku z udziałem dzieci głuchych.

- Budowanie uczestnictwa czy dostępu do kultury nie jest rzeczą, którą można zrobić w ciągu tygodnia czy miesiąca, ale jest pracą, którą chcemy wykonywać ciągle (...) Między kolejnymi edycjami festiwalu budujemy infrastrukturę, która jest potrzebna do przyjmowania ludzi niepełnosprawnych, szkolimy pracowników, którzy wiedzą, jak porozumiewać się i pracować z osobami niepełnosprawnymi. Mam nadzieję, że niedługo stanie się to standardem i wszystkie instytucje będą myślały o swoich niepełnosprawnych odbiorcach na pełnoprawnych i równych zasadach - podkreślił dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski.

Dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska powiedziała, że muzeum stara się wprowadzić takie standardy, aby było miejscem łatwiej dostępnym nie tylko podczas trwania festiwalu, ale przez cały rok. - Audiodeskrypcja oraz oprowadzania z tłumaczeniem na język migowy powoli stają się codziennością - mówiła.

W tym roku muzeum przygotowało stypendium im. Bogny Olszewskiej, które pozwoli działaczom spoza Warszawy spędzić w Warszawie 3 miesiące, zajmując się tematami związanymi z likwidowaniem barier. - Korzystając z naszych doświadczeń i zasobów muzeum, ale także z doświadczeń osób, które do nas przyjadą, będziemy wspólnie wypracowywać innowacyjne programy współpracy z grupami, które mogą podlegać wykluczeniu - zapowiedziała Mytkowska.

W ramach Festiwalu Kultury Bez Barier, 12 października odbędzie się oprowadzanie prowadzone w Polskim Języku Migowym, tłumaczone na Polski Język Foniczny. - W tych spotkaniach uczestniczy wiele osób słyszących. To odwrócenie sytuacji i roli - osoba niesłysząca może przekazać swoją wiedzę, wzbudzić dyskusję - wyjaśniła koordynatorka działu dydaktyczno-popularyzatorskiego Zachęty Narodowej Galerii Sztuki Paulina Celińska.

Piąta edycja wydarzenia potrwa dłużej niż poprzednie. Z tego względu impreza zmieniła nazwę na Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier (wcześniej - Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier). Rzecznik praw obywatelskich, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz minister rodziny, pracy i polityki Społecznej objęli festiwal patronatem honorowym.

Wśród patronów medialnych znajduje się magazyn Nasze Sprawy. (PAP)

Marek Sławiński, oprac. sza
Data publikacji: 21.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.